Akne vulgaris (puçrat e fytyrës)

Akne vulgaris ose siç njihet me gjuhën e popullit puçrat është një sëmundje e përsëritshme e gjendrave dhjamore të lëkurës. Është një sëmundje e shpeshtë dhe mendohet të ketë shumë faktorë të ndryshëm që shkaktojnë këtë problem. Në moshën e pubertitetit mendohet se një sërë faktorësh hormonal që ndryshojnë në atë periudhë janë shkaktari kryesor që gjendrat e dhjamit të punojnë më shumë sa duhet. Por kjo nuk do të thotë se ky problem ndodh vetë tek adoleshentët. Kanali i cili shkarkon yndyrën e lëkurës prej prodhimit të tepërt bllokohet dhe si pasojë në vrimën e daljes shfaqen në fillim pika të bardha (komedo e mbyllur) e më pas pikat e zeza (komedo e hapur). Në këtë ambient të mbyllur disa bakterie që jetojnë në lëkurë (propionibacterius acnes) gjejnë mundësi zhvillimi dhe krijojnë një infeksion dhe inflamacion. Kështu që format e aknes në lëkurë variojnë nga pikat që përmendëm e deri tek enjtje me qelb, skuqje apo në disa raste të rënda deri në formim kokre apo kiste nën lëkurë (nodula). Sa më I thellë të jetë lezioni (plaga) aq më shumë rritet mundësia të lejë shenjë.

Disa nga faktorët e tjerë që ndikojnë në formimin e akneve janë edhe faktori gjenetik, ilaçe të ndryshme (p.sh steroidet), disa lloj kremrash dhe stresi.Por faktori më kryesor është hormonal sidomos hormonet androgjene të prodhuara nga gjendra mbi veshkore ose nga vezoret. Mund të ndodh që niveli i tyre të jetë i ulët por ndjeshmëria e lëkurës ndaj tyre të jetë e lartë. Nëse niveli i tyre është i lartë duhet kërkuar shkaku.

Më së shumti aknet vendosen në fytyrë, gjoks, shpatulla dhe kurriz. Megjithëse ilaçet e përdorura për kurimin e këtij problemi janë të shumtë ata ndryshojnë në përdorim nga personi në person dhe sigurisht sipas gradës së aknes. Nëse në format e lehta përdoren kremra mbi lëkurë në format e rënda ky kurim mbështet edhe me ilaçe nga goja. Por asnjë nga këta ilaçe nuk duhet përdorur pa këshillën e mjekut dermatolog (specialist i sëmundjeve të lëkurës).

Duhet ditur se kurimi i këtij problem zgjat shumë dhe si pasojë duhet ndjekur nga afër me kontrolle të përsëritshme tek mjeku dhe duhen ndjekur me përpikmëri këshillat e tij në përdorimin për një kohë të gjatë të ilaçeve.
Akne vulgaris (puçrat) nuk janë ngjitëse.
Nëse nuk kurohen apo trazohen duke i shtypur rritet mundësia të lënë shenjë.
Ushqimet nuk kanë ndonjë ndikim të madh mbi to.
Në shumicën e rasteve dielli u bën mire por ka dhe raste kur ndodh e kundërta.
Për pastërtinë e fytyrës është mirë që ajo të lahet 2-3 herë në ditë me një sapun me pH të njëjtë me të lëkurës.

www.mjeku24.com

Post Author: Dr.Nurian Ohri

90 thoughts on “Akne vulgaris (puçrat e fytyrës)

  Aldo

  (Shtator 10, 2008 - 9:18 paradite)

  Keni bere nje pune shume te mire ne kete faqe.
  Doja tju beja nje pyetje.
  mua me dalin shpesh pucra ne kurriz dhe tek shpatullat.
  Si duhet tia bej qe ti heq ato.Mos duhet te perdor ndonje lloj kremi apo ialc ? Cfare duhet te bej?Faleminderit.

  Dr.Nurian Ohri

  (Shtator 10, 2008 - 5:02 pasdite)

  I nderuar Z.Aldo!

  Do të dëshiroja shumë të të këshilloja një lloj ilaçi apo kremi që të shpëtoni prej problemit tuaj por asnjë mjek nuk mund të japi një recetë pa e parë të sëmurin sepse llojet e ilaçeve dhe përdorimi i tyre ndryshon sipas llojit dhe gradës së problemit që keni.Ilaçe ka shumë por mirë është që ato ti përdorni pasi të jeni vizituar tek një dermatolog (mjek specialist për lëkurën).
  Të uroj shëndet të plot.
  Me respekt Dr. Nurian Ohri

  arta

  (Shtator 24, 2008 - 8:41 paradite)

  Me vjen mire per kete qe po beni!
  Jam 19 vjet kam disa njolla ne fytyre qe anojne nga ngjyra e kafte,doja te ju pyesja qka te perdor qe ti largoj ato?Ndonje krem apo ne qfare meneyre ti heq nga fytyra?Faleminderit shume!Me shume respekt Arta…

  Dr.Nurian Ohri

  (Shtator 27, 2008 - 12:05 pasdite)

  E nderuar znj.Arta!

  Përsa i përket pyetjes suaj për ato pikat në fytyrë do të dëshiroja shumë tju ndihmoja por pa ju parë nuk mund të di se çfarë janë dhe pa e ditur se çfarë janë nuk mund tju këshilloj ndonjë kurë. Mund të jenë edhe fare normale ndoshta.
  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  arta

  (Shtator 27, 2008 - 12:35 pasdite)

  Faleminderit shume per pergjigje!Vertete e cmoj lart kete qe po beni per ne!Eshte faqe shume e mire kjo,vertete!
  Me respekt Arta…

  ilda

  (Tetor 2, 2008 - 1:16 pasdite)

  mirdita.ju pergezoj per faqen.doja tju pyesja si mund ti largojme pikat e zeza ne fytyre.ju falemindwrit

  Dr.Nurian Ohri

  (Tetor 2, 2008 - 5:31 pasdite)

  E nderuar Znj.Ilda!

  Nëse ato pikat për të cilat bëhet fjalë janë ato që ne në shkrim i kemi quajtur komedo atëherë mirë është që ato të mos ngacmohen dhe as të lyhet lëkura me lëndë kozmetike. Për ato mjafton që lëkura të mbahet e pastër duke e larë 2 herë në ditë me sapunë që kanë pH e lëkurës pra pH=5.5 Nuk kanë nevojë për ilaçe. Por unë nuk e di në çgjendje janë konkretisht pra a janë ato për të cilat folëm apo jo pa ju parë nuk mund ta di kështu që përsëri nëse ju bezdisin apo avancojnë mendoj të konsultoheni me një dermatolog pasi pa ju parë nuk mund t’ju këshilloj dot ndonjë kurë.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  nori

  (Tetor 2, 2008 - 9:29 pasdite)

  pershendetje Dr. kam nje problem shum serioz me akne doktor qe 3 vite ikam kto akne tash jam 21 vjeqar po me dalin ne fytyr aknet kam pas shum ne fytyr po qetash pak mu kan nal ne trup kom ne gjoks kom po ne korriz ikam do puqra te imta te vogla po ne shpatulla kam shu edhe ikam te mdhaja shum kam qen neper specialista neper dermatolog po kot me ne fund kam qen edhe neper kozmetika po shum pak ka pas efekt qka po me propzoni ju te perdori qe te me largoen keto puqra nga fytyra edhe nga shpina doktor se cilen dit jeta esht ka me behet monoton prej ketyre puqrave nese ma gjeni ilaqin ose naj mjek te mir per kto puqra nuk di si do te falenderona shperblim ke me pas te madh nga une neses sherona po pak me duket shpreblimi nese me ndimoni si ti zhduki keto akne te lutem kisha pas deshir me ma kthy ket pergjigje te pershends nga zemra

  Dr.Nurian Ohri

  (Tetor 3, 2008 - 2:13 pasdite)

  I nderuar Z.Nori!

  Për pyetjen tuaj mund të them se e kam shumë të vështirë të këshilloj për ndonjë kurë pa parë më përpara gjendjen tuaj dhe garadën e problemit pasi çdo gradë ka mjekimin e saj specifik. Aq më tepër që në këtë shkallë për të cilën ju po bëni fjalë është mirë që gjithçka të bëhej nën mbikëqyrjen e një dermatologu. E kuptoj shumë mirë gjendjen në të cilën ndodheni. Unë për momentin vazhdoj specializimin në Turqi nuk di nëse keni mundësi të vini këtu dhe a ja vlen? Interesant fakti që thoni se asnjë kurë aty nuk po ju bën dhe aq mirë. Megjithatë dua të theksoj se kurimi i akneve kërkon një periudhë të gjatë disa muaj që të merret përgjigje e kënaqshme.Do të dëshiroja shumë tju ndihmoja por nëpërmjet internetit e kam të pamundur të jap ilaçe.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  nori

  (Tetor 3, 2008 - 7:52 pasdite)

  nee nuk mundeni mem ndimu te pakten bilem tregoma ndonje specialist te mir qe mundet memi sheru keto akne me respekt nori

  ilda

  (Tetor 4, 2008 - 11:36 paradite)

  ju falenderoj per pergjigjen.

  nori

  (Tetor 5, 2008 - 5:03 pasdite)

  Dr.qka ki9shit vepru ne ket rastin tim po te ishit kon ju vet me keto akne qka kishit perdor ose qka ishe vepru te lutem tregom se as vet nuk po dij nga tja mbaj ose tregoma naj specialist te mir qe din si mem sheru ose jepma emrin e ndonje ilaqi ti qe e din qe beson qe esht me i miri per akne ose ndonje hap edhe e provoj se kam qen te disa dermatolog po te ni9 dermatolog kur kam qen me ka shti disa her me shku nja 2 muj ikam perdor ilaqet e atj mjeku po asgje nuk ndryshojke edhe e pash qe asgje nuk esht ka me bojn ilaqet e atij mjeku edhe i nderpreva se aj e kish pas qelllimin veq me marr pare prej meje e mem sheru jo 380 eroqai mje mi ka marr edhe asgje nuk me ka sheru po tu kisha lut ty nese din ndonje specialist te mir ose naj ilaq ti qe din qe esht ma i miri qe ke besim te aj ilaq qe sheron aakne te lute ma jep emrin e atij ilaqi ose emrin e ndonje specialisti te mir te pershendes Dr.

  admir gjoni

  (Tetor 24, 2008 - 6:04 pasdite)

  mirdita.ju pergezoj per faqen.jam nje djal 17 vjec dhe kam nj problem me pucrrat ne fytyr te enjtura dhe mubushura me qelb me jpeni nje keshill nese mundeni se cfar te bej me to falimnderit…

  Dr.Nurian Ohri

  (Tetor 25, 2008 - 6:24 pasdite)

  I nderuar Z.Admir!

  Do të dëshiroja shumë të të këshilloja një lloj ilaçi apo kremi që të shpëtoni prej problemit tuaj por asnjë mjek nuk mund të japi një recetë pa e parë të sëmurin sepse llojet e ilaçeve dhe përdorimi i tyre ndryshon sipas llojit dhe gradës së problemit që keni.Ilaçe ka shumë por mirë është që ato ti përdorni pasi të jeni vizituar tek një dermatolog (mjek specialist për lëkurën).
  Të uroj shëndet të plot.

  Me respekt Dr. Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Tetor 26, 2008 - 3:40 pasdite)

  I nderuar Z.Admir!

  Ju kuptoj shumë mirë gjendjen tuaj por përsëri një akne në kët gjendje patjetër duhet vizituar dhe kuruar nën kontrollin e dermatologut. Kjo kurë nuk bëhet nëpërmjet internetit pasi ilaçet që përdoren kanë edhe efekte anësore.Në këto raste mirë është përdorimi i një antibiotiku dhe dhe i një kure të veçantë ndoshta me isotretinoin por duhet patjetër ti shkruaj në recetë një dermatolog.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  arbnor

  (Tetor 30, 2008 - 7:22 paradite)

  tung ju pershendes juve jeni shum te mirper kete faqe . Veq deshta mepyt per puqrrat ne fytyr si mund t’i menjanojme pa shkuar te mjeku i lekures ndonje keshill apo sugjerimqfar do qofte jufaleminderimerespekt NOLI nga fshati rakaj

  Dr.Nurian Ohri

  (Tetor 31, 2008 - 8:05 pasdite)

  I nderuar z.Arbnor!

  Grada e puçrave është e rëndësishme sepse edhe kurimi ndryshon sipas saj kështu që një vizitë tek mjeku është e rëndësishme.Kurimi fillon që nga pastrimi 2=3 herë në ditë me ujë dhe sapun (mundësisht antibakterial dhe me pH=5.5) e deri tek perdorimi i antibiotikëve dhe komedolitikëve dhe në grada të larta jo vetëm me ila.e lokale por edhe sistemike (pra që shpërndahen në gjithë trupit me anë të gjakut).Nuk duhen ngacmuar dhe nuk duhen lyer me materiale kozmetike.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  jetmiri- HB

  (Nëntor 4, 2008 - 11:25 pasdite)

  Ju pershendes te gjitheve, dhe ju pergezoj per faqen shume te mir qe po ofroni.
  Kam nje pytje ?

  Jam 16 vjeqar, jam duke pasur shum puqra ne fytyr, eshte e natyrshme qe te kesh pak, por ato nuk me pengojn por disa akne me dalin nen lekur ( ne ball me se shumti ), Kam perdorur PROPIAKNIN ( nje perzirje e proplit) por shume pak sherim.

  Dua te di se qfar te bej, te drejtohem te ndonje dermatolog apo ???

  mimoza

  (Nëntor 5, 2008 - 9:41 pasdite)

  kame nevoje meme teregue nje peyteje per mejekune kame perobelem me sekeet te bardha jame shume nervoze pese me vine edhe bona shume nervoze nene setope venoje hollshta ditore per shekak mesetracoonet e bardha qe me per dore mi mujte mi heke ju lutem teregone ju pershendese shume ju lutem me tereso

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 6, 2008 - 12:16 pasdite)

  I nderuar Z.Jetmir!

  Mendimi jonë është që të drejtoheni tek një dermatolog pasi pa ju parë ne ekmi të vështirë tju këshillojmë gjë përveç ruajtjes së pastërtisë së fytyrës 2-3 herë në ditë me sapun me pH5.5 dhe mos ngacmimi i puçrave apo mos përdorimi i ndonjë lënde kozmetike.Nëse gjendja juaj ka nevojë për përdorimin e ndonjë ilçi atë e përcakton dermatologu pasi çdo gradë e aknes ka ilaçet e saj.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 6, 2008 - 12:23 pasdite)

  E nderuar Znj.Mimoza!

  Në lidhje me pyetjen tuaj na duhet të dimë më shumë gjëra rreth sekrecioneve të bardha.Kur vijnë ? A janë të shoqëruara nga erë e keqe?A keni kruajtje apo skuqje të organit gjenital? A shoqërohen me ndonjë shqetësim tjetër?Sa është sasia e tyre? A keni probleme me menstruacionet?Këto informacione na duhen për të hequr dyshimin e ndonjë infeksioni.Shpesh ndosh që këto të jenë normale por ne pa ju parë nuk duam tju drejtojmë gabim.Nëse ju shqetësojnë tepër atëherë ju këshillojmë një vizitë tek mjeku gjinekolog.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  beni

  (Nëntor 6, 2008 - 12:32 pasdite)

  prsh..dr nurian kam shum shum probleme me akne jam kontrollu neper specialista te dermatologjis por e kot esht skam sherim shum pak me kan sheru akne akm shum ne shtepin deri sivjet kam pas akne ne shtepin por sivjet kret shtepina mu ka mush me puqrra kam edhe ne fytyr por edhe ne gjoks me kan dal do te imta a mund te me tregoni se prej qkait vijn kto puqra a mos esht i infektuar gjaki apo alergjik a po ndoshta prej ushqimit ju lutem shum tregomin diqka se nuk po dij si me vepru kto akne doj mem qu deri te vetvrasja se nuk po duroen kto akne 22 vjeqar jam edhe antibiotiki a me ndimon me perdor edhe tregom naj ilaq qe ta merr mendja qe esht ma i miri te lutem se jam shum ne hall

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 6, 2008 - 1:23 pasdite)

  I nderuar Z.Beni!

  Së pari duhet tëthemi se akneja e sidomos ajo që ju shqetëson juve duhet kuruar nën kontrollon e një dermatologu.Shpesh herë ndoh që ato që dalin në adoleshencë me kalimin ekohës të përmirësohen dhe pakësohne vetvetiu.Ne nuk e dimë llojin e gradës suaj dhe llojin e puçrave dhe e kemi të vështirë tju këshillojmë një ilaç nëpërmjet internetit pasi kurimi bëhet sipas gradës.Me shumë mundësi mund të keni nevojë për antibiotik.Shkkatari i tyre në përgjithësi sidomos tek meshkujt është hormonal.Hormonet androgjene kontrollojnë gjendrat e yndyrës të cilat në pjesët e trupit ku keni probleme gjenden me shumicë dhe prodhimi i tepër i tyre bllokon poret e lëkurës ku dhe nj lloj bakterie shkaton infeksionin me skuqje apo qelb.Do të dëshironim shumë tju ndihmonim por ilaçet e akneve të rënda i jep vetëm dematologu.Ne ju këshillojmë pastrimin e fytyrës 2-3 herë në ditë me sapun me pH5.5 dhe mos ngacmimi i puçrave apo mos përdorimi i ndonjë lënde kozmetike.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  jetmiri- HB

  (Nëntor 6, 2008 - 11:03 pasdite)

  Faleminderit per Keshillen shume te vlefshme qe me ke japur Dr.Nurian Ohri. Isha tek dermatologu dhe me tha se aknet mund te ken shkaktare te ndryshme, te prekjes mund te infektohet, ndaj ushqimit, ndaj pluhurit, sidomos ndaj embelsirave. Dhe me tha se nese nuk do te kisha shkuar per kontroll ndoshta gjaku do te mund te me infektohej per arsye se ka shum enë te gjakut ne fytyr. Me dha te perdori disa barera te ndryshme…. Ju preferoj te gjitheve qe kan pengesa te vizitojn dermatologa sepse ndoshta mund ta evitojn me kohe.

  Ju faleminderit shume per keshill

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 7, 2008 - 2:36 pasdite)

  I nderuar Z.Beni!

  Mendimi jonë është se do të kalojnë kurse përsa i përket se do të ngelet apo jo shenjë kjo varet nga lloji i plagës dhe vonesa në kurim.Sa më e thellë të jetë plaga p.sh nodul ose nuk kurohet apo trazohet kjo rrit mundësinë e ngeljes shenjë.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 8, 2008 - 1:10 pasdite)

  I nderuar z.Beni!

  Nuk e di përse i kanë thënë kështu mjekët z.Jetmir por me sa e dimë ne tek aknet nuk e kziston një gjë që quhet helmim i gjakut etj.Mos u bëni merak por sigurisht që kurimi sa më herët ndihmon në mos avancimin e tyre dhe në mos ngeljen shenjë pas kurës.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  admir

  (Nëntor 12, 2008 - 11:28 paradite)

  z.Nurian doja te dija ne cvend e keni kliniken tuaj qe te vija nje dit po nese me garanoti qe do beni te paunduren per ti mi sheruar pucrrat se me jan merzitur shum

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 12, 2008 - 2:17 pasdite)

  I nderuar Z.Admir!

  Për momentin unë nuk ndodhem në Shqipëri dhe gjithashtu nuk jam specialist dermatolog kështu që me keqardhje nuk mund tju ndihmoj dot.Nuk njoh as edhe ndonjë mjek dermatolog për arsye se kam vite që jam jashtë për specializim.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  hana

  (Nëntor 19, 2008 - 4:57 pasdite)

  i nderuar Dr.Nurian ohri se pari ju pershendes e ju pergezoj per faqen deshta te ju pyes kam nje problem kam 3 vite qe kam pasur nje operacion ne hund e pas operacionit me kan dalur shum puqrra ne hund dhe me eshte ber lekura e kueq dhe shume e yndyrshme para operacionit nuk kam pasur kurr probleme e tash po kam vizituar mjeket kam perdorur gjithqka por kot qfar mendoni te bej ju pres pergjegjjen ju faleminderit

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 20, 2008 - 12:43 paradite)

  E nderuar Znj.Hana!

  Pas operacioneve ë hundë lëkurës i rritet ndjeshmëria karshi rrezeve të diellit por kjo sigurisht nuk zgjat shumë.Nuk e di që nga ajo kohë ka filluar ky problem apo jo.Mirë do të ishte të konsultoheshit një herë me mjekun që ju operoi në pamundësi me një dermatolog.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  hana

  (Nëntor 20, 2008 - 3:54 pasdite)

  ju faleminderoj shume Dr.Nurian Ohri
  per pergjigjjen qe ma keni dhen por kjo me a ndodhur pas operacionit ne javen e par mire pas javes se par filloi te me skuqet hunda me kan dalur shume puqrra dhe shume e yndyrshme kam vizituar mjekun qe me operoi me tha qe eshte nje lloj infeksioni kam perdorur hapa kam perdorrur masta por kot kam vizituar edhe dermatologun por kot nuk di a do te me hiqen ndonjher apo gjithmon do ti kem keshtu jam shum keq ju pershendesh dhe perseri ju faleminderoj per pergjigjen tuaj

  vala

  (Nëntor 20, 2008 - 6:23 pasdite)

  prsh dr.nurian kam shum problem me pushqra kam ne fytyr edhe ne shpin ne fytyr nuk kam shum por ne shpin kam shum edhe jan akne pulare qfar mud te perdori per kto akne se me te vertet me kan ardh ne maje te undes ju lutem me keshilloni qe ta perdori ndonje ilaq qe esht me i forti per akne

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 21, 2008 - 11:22 pasdite)

  E nderuar Znj.Vala!

  Në këto raste pa bërë një vizitë tek dermatologu është e pamundur të përcaktohet lloji i ilaçit pasi ka ilaçe të veçanta për grada të veçanta të aknes.Nëpërmjat internetit e kemi të pamundur.Na vjen keq që smundemi tju ndihmojmë konkretisht por edhe pa ju vizituar nuk mund të japim recetë për aknet.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  beni

  (Nëntor 26, 2008 - 5:11 pasdite)

  pershendetje Dr.Nurian flm shum per keshillen qe ma keni dhen kam qen te spec.i dermatovenerologjis Dr. mi shikoj aknet ne shpin ne gjoks ne fytyr edhe me tha qe me bo nje analiz te St.e nga lekura kur e bona ket analiz me kish dal kjo analiz qe Ne St.nga lekura ka prani te bakteries staph.epidermidis edhe e shikoj mjeku ket analiz edhe me tha qe ke shum bakterie ne gjith trupin ma ka dhon nje krem nje ilaq si uj i bardh disa apa edhe mi ka dhon 12 ineksione emrat e ketyre ilaqeve nuk ju di se ala si kam marr neser komi marr qka mendoni Dr.Nurian ty po te pys a do te ken efekt kto barna a do te kem sherim nga ky lloj bakterie qe me ka dal ne analiza a esht shum i rrezikshem ky lloj bakterie ne lekur qe me ka dal nga analiza te pershendes nga zemra Dr.Nurian

  bjeshka

  (Nëntor 28, 2008 - 5:12 paradite)

  kam disa puqrra te bardha te vogla rreth vagines kur ti preki jan te forta a jan diqka shqetsuse apo jan normale a po me preferon ti me ba ndonje analiz me kqyr mos ashte ndonje smundje e lekures ju lutem me tregoni mos ashte ndonje smundje e ritrasmetushme qe merret me ane seksuale

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 28, 2008 - 9:47 paradite)

  E nderuar Znj.Bjeshka!

  Meqë ne nuk ju kemi parë dhe pa ju parë nuk e dimë çfarë puçrash janë mirë është një vizitë tek mjeku gjinekolog.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  beni

  (Nëntor 29, 2008 - 11:35 pasdite)

  pershendetje Dr.Nurian deshta me ta be edhe nje pytje se si duket te kam lodh un me kto pytjet e mia doktor te kam tregu qe kam qen te mjeku edhe me ka shti me bo nje analiz (St.e nga lekura)por kjo analiy ka dal se (Ne st.nga lekura ka prani te bakteries staph.epidermidis) mosi e ka shiku spec i dermatovenerologjis mi ka dhon 12 ineksione qe quen (lendacin 1g) mi ka dhon edhe 2 kutia me apa (cefalexin alkaloid 500 mg )me ka dhon edhe vitamin C nje krem me perzirje ma ka dhon edhe nje uj i perzin ma ka dhan per mu ly Dr.Nurian tregom ti mu te lutem qeto ineksione qka mi ka dhon a kajn me pas efekt edhe qeto apa ami ka dhon te mira per qet lloj bakterie qe me ka dal te lutem kthema pergjigjen se edhe nje dit te kam shenu po sma ke kthy pergjigjen

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 30, 2008 - 3:31 pasdite)

  I nderuar Z.Beni!

  Ju jemi përgjigjur edhe më parëpor ndoshta nuk e keni vënë re mes shumë përgjigjeve të tjera.Ilaçet që ju ka këshilluar doktori janë antibiotikë që luftojnë pikërisht bakterien që ju ka infektuar.Mos kini merak çdo gjë do të kaloj mirë.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  beni

  (Nëntor 30, 2008 - 10:10 pasdite)

  flm shum per pergjigjen Dr.Nurian te pershendes nga zemra

  leotrim

  (Dhjetor 16, 2008 - 11:59 pasdite)

  Jam 16 vjeqar kam akne ne fytyrë qe 4 vite a mund te me keshilloni me ndonje gje si mund ti largoj aknet……..

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 17, 2008 - 9:37 pasdite)

  I nderuar Z.Leotrim!

  Ajo qe eshte me mira per ju eshte qe te beni nje vizite tek mjeku dermatolog per te pare gjendjen e akneve tuaja pasi kurimi ndryshon sipas grades.Ne qe ketu pa ju pare e kemi te veshtire.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  leotrim

  (Dhjetor 25, 2008 - 11:23 paradite)

  Po shenjat ne fytyrë a do te me mbesin , pasi qe tani kam me pak akne………?

  rodi

  (Dhjetor 30, 2008 - 12:05 paradite)

  pershendetje doktor!!!
  un jam 20 vjece,dhe me dalin akne me qelb ne fytyre.i kam bere analizen pucres,por ilaci nuk me beri as1 efekt. kam perdorur dalacin c,eritrogel, por pa asnje rezultat!
  ju lutem me ndihmoni.

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 30, 2008 - 3:23 pasdite)

  I nderuar Z.Leotrim!

  Nëse keni marrë mjekimin në kohënb e duhur dhe nëse grada jauj nuk ka qënë e lartë atëherë mundësia për të ngelur shenjë është më e vogël.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 6, 2009 - 6:17 pasdite)

  E nderuar Znj.Rodi!

  Shqetësimi juaj mund të ketë lidhje me menstruacionet siç treguat edhe në pyetjen tjetër pra mund të jetë një problem me cistet në over. Duhet një vizitë tek gjinekologu pasi kurimi i tyre mund të rregullojë edhe aknet.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  edona

  (Janar 9, 2009 - 8:24 pasdite)

  pershendetje,ju pergezoj per ket qe ju po beni,kam nje hall,kam disa vite qe me shfaqen aknet ne fytyr,e kjo shfaqje ndodh her pas her,ndonjeher largohen te gjitha e me lejn vrima ne fytyr por nganjeher shfaqen me te madhe,kam provuar shum kreme per fytyr por e gjith kjo nuk ka patur asnje efekt,pytje ime eshte kjo,cili do te jet shkaku i kesaj qe e gjitha shfaqet her pas her,mos gje ka te bej me ushqimi qe ha,ju lutem me shkruani pres pergjigjen tuaj sa me shpejt te jet e mundur se kjo qe me shfaqet shpesh me jep gjithashtu shum stres e nervoz,ju faleminderit

  arbnor qehaja

  (Janar 10, 2009 - 6:06 pasdite)

  une jam arbnori na f,kosova jam 17 vjeqar . desha me te than se mua me kan dal aknet qe nga kalsa e 7 dhe ende jan presente ne fytyren time . kam provuar me ilaqe te ndryshme por nuk kan pasur efekt . kam vizituar edhe shum dermatolog me kan dhone keshill te posaqme por nuk kan pasur sukses. dua nje keshille nga ju , vetem te keni ne vetedije se fytyra ime eshte e yndyrshme

  vetimi

  (Janar 11, 2009 - 1:57 paradite)

  tun tun jam vetimi qish nga mosha 13 vjqar kan filluar puqrrat tek une por tash i kam 16 vjet qe ne moshen 13

  vjeqare kam pasur shum puqrra por tash ne moshe 16 vjeq kma tash shum pak puqrra kam perdorur shum mjete per puqrra ilaqe mask pastrim fytyre po sen nuk ka pasur efekt qfar mund te bej qedhe keto puqrra qe ti heki me jep nje keshilll po tash ja ka i lyj puaqrrrrat mee bardh te zhives edi pak qe esht pak e rrrezikshme por me duket se kan efekt amo ama edhe ti mue nje kshill qe dua ti heki keto njollla te lutem

  ana

  (Janar 14, 2009 - 6:27 paradite)

  pershendetje te gjithve pergezoj faqen e shume qelluar dhe flmd Dr Ohri,kam nje pyetje lidhje me problemi tim si mundem te largoj vesin e kafshimit te lekures pereth thonjeve kjo me shqeteson shume nese keni ndoj keshill ju lutem me keshilloni e kam ves gishtin e madh dhe at te mesmin shume i kafshoj anash lekuren me nje fjale cepat e lekures pereth thonjeve
  flmd shpresoj me lexoni dhe me keshilloni

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 14, 2009 - 3:28 pasdite)

  I nderuar Z.Vetim!

  Do të dëshiroja shumë të të këshilloja një lloj ilaçi apo kremi që të shpëtoni prej problemit tuaj por asnjë mjek nuk mund të japi një recetë pa e parë të sëmurin sepse llojet e ilaçeve dhe përdorimi i tyre ndryshon sipas llojit dhe gradës së problemit që keni.Ilaçe ka shumë por mirë është që ato ti përdorni pasi të jeni vizituar tek një dermatolog (mjek specialist për lëkurën).
  Të uroj shëndet të plot.

  Me respekt Dr. Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 14, 2009 - 4:45 pasdite)

  E nderuar Znj.Edona!

  Së pari mirë është të shiheni nga një mjek nga afër nëse problemi juaj është akne apo jo sepse nuk duken sikur të jenë akne. Nëse nuk është akne sepse duhet parë nga afër mund të ndodh që të jetë prej ndonjë alergjie megjithëse nuk e dimë a keni kruajtje apo jo dhe nëse shfaqet edhe në pjesë të tjera të trupit? Në këto rast duhet gjetur shkaku që ju krijon alergji. Duhet të mbani mend disa gjëra që bëtë atë ditë që ju erdhën puçrrat p.sh çfarë hëngrët apo ku qëndruat etj. Mund të lexoni edhe artikullin tonë për dermatitin e kontaktit tek rubrika e dermatologjisë.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 14, 2009 - 5:02 pasdite)

  I nderuar Z.Arbnor!

  Do të dëshiroja shumë të të këshilloja një lloj ilaçi apo kremi që të shpëtoni prej problemit tuaj por asnjë mjek nuk mund të japi një recetë pa e parë të sëmurin sepse llojet e ilaçeve dhe përdorimi i tyre ndryshon sipas llojit dhe gradës së problemit që keni.Ilaçe ka shumë por mirë është që ato ti përdorni me këshillën e një dermatologu.

  Me respekt Dr. Nurian Ohri

  meri

  (Janar 15, 2009 - 10:19 paradite)

  tung une jam shtatzane kam 6 muaj qe jam shtatzane po ne kontrolen e fundit mjeku tha se ke pak me teper uje po desha me informu flm

  Luani

  (Janar 16, 2009 - 12:14 paradite)

  Pershendetje DR.Nurian per punen qe po e beni.Un jam Luani 25 vjecar
  kisha nje pyetje per ju.. ka qe 7 vite kam probleme me zorren e trash
  kam dhimbje gjat jashteqitjes ndonjeher gjat jashteqitjes nxjer nje far
  lengu te bardh.Dhimbjet me me shtohen shuum gjat mardhenjeve seksuale.
  .Ne fillim kur me eshte shfaqur kjo semundje kam shkuar tek
  nje internist me beri KOLONOSKOPI ku zbuloi nje polip 4mm ne zoren time
  Diagnoza ishte kjo:Colitis ulcerosa suspecta,Polypus Recti min, dhe
  kam perdorur 3-4 muaj Sulfosalazin dhe Prednisolon mirepo une permiresim
  nuk kam… Cfar mund te jet kjo semundje sipas mendimit tuaj? Ju falemnderit

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 16, 2009 - 1:30 pasdite)

  E nderuar Znj.Ana!

  Mendohet që ky zakon vjen që prej fëmijërisë por është diçka që nuk ka ilaç. Do pak vullnet dhe largimin e mendjes prej problemit.Marrja me ndonjë punë apo aktivitet, largimi nga stresi etj.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  esma

  (Janar 18, 2009 - 6:08 pasdite)

  PERSHENDETJE I NDERUAR DR.NURIAN,DESHA TE BEJ NJE PYETJE.QE PREJ MOSHES 11 VJEQARE KAM PASUR AKNE TASH JAM 15 VJEQARE DHE KAM ME PAK POR DESHA TE THEM A DUHET TI LAJ ME SAPUN DHE KAM DEGJUAR SE DUHET TA BEJME FYTYREN ME LIMON CDO NJI ORE PER DHJETE DITE RRESHT A PENGON KJO DIQKA? FALEMINDERIT PER MIREKUPTIMIN.

  esma

  (Janar 19, 2009 - 12:40 paradite)

  TUNG JU PERSHENDES

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 19, 2009 - 5:22 pasdite)

  E nderuar Znj.Esma!

  Mund ti lani por me një sapun që e ka Ph 5.5 pra të njëjtë me të lëkurës dhe jo shumë shpesh. Për limonin nuk ka ndonjë informacion dhe nuk dua tju drejtoj gabim.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  adri

  (Janar 20, 2009 - 10:53 paradite)

  KAM PROBLEM ME FYTYR SHUM TE YNDYRSHME KAM QEN TE DERMATOLOGU KAM PERDORUR TERAPI,KUR KAM NDERPRE PERSERI NJEJT ,ME KA PREFERU TE PERDORI KREM NA FIRMA KRISTIAN DIOR |BELIMISH TRETMA|KUR PERDORI KTO KREM MIR JAM ME SHUM SE MESATAR POR KUR NDERPREJ FTYRA IME ESHT KATASTROF PREJ SIQ I QUAJM NE NE POPULL SI KRYMA TE ZI ATO ME DALIN ME TE MADHE PREJ YNDYRES QE KAM NE LEKUR JU LUTEM ME NDIMO SA DO PAK NEPERMES KSAJ LETRE QKA te bej SE KREMA E TEPER E KRISTIAN DIORIT MA TEHOLLON TEPER LEKUREN.E BRENGOSUR SHUMMM JAM [moshen e kam 34 vjeqare}

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 20, 2009 - 11:01 paradite)

  E nderuar Znj.Adri!

  Problemi juaj duhet parë nga afër tek një mjek specialist dermatolog pasi ne nëpërmejt internetit nuk duhet të japim ilaçe me hamendje dhe pa parë shkalën e gjendjes. Mirë është të vazhdoni kurën që keni nisur pasi na duhet të themi se kurimi i akneve që të japi rezultat zakonisht zgjat disa muaj.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  adri

  (Janar 20, 2009 - 11:06 paradite)

  A KE DEGJUAR PER KET KREMIN E KRISTIAN DIORIT AESHT MIR TE VAZHDOJ TA PERDOR EDHE PSE UN I KAM 8 MUAJ QE PERDORI AT KREM FLM PER MIRKUPTIM

  esma

  (Janar 20, 2009 - 4:38 pasdite)

  I NDERUAR DR. NURIAN DESHA TE PYES PER ATE SAPUNIN PH5.5 MUND TE MA SHPJEGOSH PAK A ESHTE ERI I SAPUNIT PH5.5 APO NDONJE GJE TJETER?FLM SHUM EDHE PER ATE KESHILLEN

  ADRI

  (Janar 20, 2009 - 7:47 pasdite)

  mund te di diqka per kremen e firmes KRISTIAN DIOR.BELIMISH TRETMAN MA SPJEGO A KA NDONJI TE MET NE FYTYREN TIME

  duresa

  (Janar 20, 2009 - 8:06 pasdite)

  jam 18 vjeqare kam pasur puqra shum ne fytyre por kam qene te mjeku me ka rekomanduar DIADERM per gjat nates dhe per dite vitaskin por me dalin prap disa puqra deh pika te zeza ne fytyre

  Hasan

  (Janar 22, 2009 - 11:13 paradite)

  I nderuari doktor kam disa puqera te bardha apo akne jane te bardhe me qelb eshte interesant se dalin shume ne anen e majte te fetyres.Kame kruarje te fetyres por edhe ne koke ku me kane dale puqera te njejta.Nuk dije shoku doktor une jam 42 vjeqar kam konsumu duhanin deri para nja 2 muajve e kame lene mos eshte diqka nga stresi apo jame alergjik ne ndonje ushqim pasi qe kame edhe kruarje te fetyres dhe kokes si edhe trupit mirpo trupit me pak.

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 22, 2009 - 1:19 pasdite)

  I nderuar Z.Luani!

  Koliti ulçeroz është një sëmudnje infelatuare që ende nuk i dihet plotësisht shkaku. Kap të gjithë zorrën e trashë e në veçanti pjesën e fundit rektum në mënyrë sipërfaqësore. Me që jeni vizituar dhe e keni marrë këtë diagnozë në këtë rast e vetmja gjë që mund të bëni është të konsultoheni me mjekun tuaj për të parë gjendjen. Ilaçet që po përdorni janë ato që përdoren në këto raste por sasia dhe mënyra e dhënies ndryshon sipas gradës që problemit tuaj që e di mjeku ku jeni vizituar pai ne nuk ju kemi parë. Vetëm se kjo sëmundje është kronike pra karakterizohet me faza akute dhe me qëtësime.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  elena

  (Janar 22, 2009 - 3:59 pasdite)

  Pershendetje Dr.Nurian Ohri ju pergezoj per punen qe po beni.Une jam nje 15 vjeqare dhe kam shum pucrra,kuptohet ne ket moshe eshe normale po kam shum dhe si te them me kan merzitur.Qfar do me keshillonit ju?

  beni

  (Janar 22, 2009 - 7:53 pasdite)

  dr nurian pershendetje nga beni te kam shenu edhe me heret per puqrat qe ikam ne shpin ne fytyr edhe qe kam marr 12 gjilpera antibiotik edhe hapa shum kam marr edhe krema te ndryshme edhe tash qe 7 dit kom marr ineksione prap 12 copa gentamicin 80 miligramshe keto te gjitha qe po i marr jan prej specialistit te dermatologjis por qe 3 muj jam ty u kontrollu te dermatologu po ska efekte asgje per mu largu keto puqqra me jep ineksione me jep krema gjdo jav kontrollen e kaam asgje nuk me ndimon doktor jam shum shum ne halle nuk di qka te bej jam 22 vjeqar keto puqra i kam qe 6 vjet kam shum problem me kto akne te lutem me jep nje keshill

  esma

  (Janar 24, 2009 - 1:27 pasdite)

  tung

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 25, 2009 - 5:47 pasdite)

  E nderuar Znj.Esma!

  pH nuk është era e sapunit por një term që përdoret për të treguar aciditetin (shkurtimisht). Sapuni mund ta shkruaj mbi të por mund edhe të pyesni atje ku shitet.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  lora

  (Janar 25, 2009 - 7:19 pasdite)

  a eshte e vertet qe mesod te robave hiqen puqrrat me respect

  lora

  (Janar 25, 2009 - 7:21 pasdite)

  jam 16 vjeqare dhe qe gati 2 vjet kam puqrra tani kan filluar te me hiqen por prap se prap nuk me hiqen te tera kam ende jam duke perdorur te bardhe te zhives ndonjehere mjalte e ndonjeherte limon kam degjuar se edhe me detergjent per rroba tu hiqen aknet

  pres pergjegjie

  lena

  (Janar 26, 2009 - 12:56 pasdite)

  i nderuar doktor do te doja tju pyesja a ka ndonje ilaq qe mun te perdoret per puqrra te skuqura qe dalin ne kohen e pubertetit

  arlinda1981

  (Janar 26, 2009 - 5:02 pasdite)

  ju lutemi me tregoni… kam pasur fytyr te mire para marteses..posa jam martuar me ka ndryshu fytyra dhe me kan dal puqrra ne fytyre te cilat anjhere nuk po qetesohen nuk me hiqen.jan disa puqrra te kuqe te cilat verehen shumm e qe kohe pas kohe rralohen por kurr nuk hiqen. me pare nuk i kam pase.vitine pare te martese kam qene ne deti ku edhe me jan shfaq disa pika te kafta.si mund t i hjek ato pika…..dhe si mund ti hek puqrrat.te luterm doktore qka eshte ne pytje nervosa apo infektimi nga burri , apo ehe ndonje ushqwim.. me trego se qka te bej me eshte bere merak e gjithashtu edhe qe gati 3 vite jam martuar dhe se ende skam femije.menstruacionet i kam me regull. por gjate urinimit kjam dhimje, i kam bere analizat 2 here dalin se jam mirew por une kam fhimje , djhegje e spo betem shtatzan qka eshte ne pytjea mundet me ndiku kjo ne mos shtaqatzani… ju flm shummm pres pergjigje doktor… me respekt

  fitore

  (Janar 26, 2009 - 5:07 pasdite)

  edhe une e kam te njejtin problem, ju lutemi nese keni mundesi per pika me me shkru si mundem mi hjek qe me jan kriju nga deti pra nga dielli, se me jan bere merak…dhe e dyta a mundet qe analizat te dalin mire e une kam dhimje dhjegje kur e beje urinen qka eshte ne pytje…e gjithashtu spo mbetem shtatezan qka mundet me qene..infektimi, nervosa apo dqia tjeter pasi qe edhe ne kohen e fundit kam pase disa probleme qe kam qajt disa here.. a eshte emundur qe te me dalin puqrra per shakka te nervoses apo qka me kan dal disa puqrra qe nuk po mund ti hek
  …. ju flm

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 27, 2009 - 2:32 pasdite)

  E nderuar znj.Lora!

  Për mendimin tonë më e mira është një kurë e vendosur prej mjekut dermatolog.Ilaçin e robave mos e përdorni, mendojmë se do tju bëj më shumë dëm megjithëse nuk kemi ndonjë informacion të mjaftueshëm.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 27, 2009 - 2:44 pasdite)

  I nderuar z.Hasan!

  Më e mira për ju është një vizitë tek një mjek dermatolog për arsye se duhet parë problemi nga afër. Nuk është prej alergjisë por janë infeksion me shumë mundësi.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  albulena

  (Janar 27, 2009 - 2:44 pasdite)

  i nderuar doktor jam 13 vjeqare ka gati nje vjet qe me kan dal puqrrat kam me shum ne fytyr e kam perdor nje ilaq qe ma ka maru nje farmacist por ska pas asnje efekt puqrrat i kom si te skuqura do te doja qe te ma kthenit nje pergjigje qe do te me ndihmonte

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 27, 2009 - 3:34 pasdite)

  I nderuar Z/Znj.Adri!

  Nuk kemi ndonjë informacion të saktë për këtë krem kështu që nuk duam tju drejtojmë gabim.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  genti

  (Janar 27, 2009 - 4:26 pasdite)

  me falni nese ka mundesi te me jepni nje keshill ne lidhje me puqurrat ne fytyr . Ato jan te shumta ne fytyren teme dhe se gjithmon e kam fytyren te kuqe dhe te nxet nese ka mundesi do tju kisha lutur per nje kurim nga ana juaj ju faleminderit

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 30, 2009 - 6:59 pasdite)

  I nderuar Z.Beni!

  Na vjen keq por që këtu pa ju parë nuk mund tju këshillojmë veçse që të vizitoheni tek një dermatolog që ju e keni bërë.Megjithatë meqë thatë që ka qenë infeksion i lëkurës kontaktoni edhe një herë me një mjek të infektivit.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 30, 2009 - 7:01 pasdite)

  I nderuar Znj.Elena!

  Do të dëshiroja shumë të të këshilloja një lloj ilaçi apo kremi që të shpëtoni prej problemit tuaj por kura ndryshon sipas gradës së problemit që keni.Ilaçe ka shumë por mirë është që ato ti përdorni me këshillën e një dermatologu.

  Me respekt Dr. Nurian Ohri

  albulena

  (Shkurt 2, 2009 - 4:07 pasdite)

  doktor i nderuar jam 13 vjeqe do te doja tju pyesja nese men te lyhen puqrat me uthull te molles duke e perzier me uje kte e kam lexu ne internet do te doja te ma kthenit nje pergjigje

  enxhi

  (Shkurt 3, 2009 - 10:35 paradite)

  pershendetje,une jam 15 vjece dhe kam pak akne ne ball dhe te faqet cfare duhet te perdor?ju puth fort

  edina

  (Shkurt 3, 2009 - 10:54 pasdite)

  pershendetje doktor.qe prej 13vjet me jane shfaqur pucrat sidomos ne balle mirpo nuk kam perdorur ndonje krem apo dicka tjeter ndersa tani kam 16 vjet dhe para 7 muaj dermatologu me rekomandoi te pi tableta diane 35 dhe i kam pire regullisht.pasi kaluan 3 muaj mua mu pastrua shume mire fytyra por prap tani me jane shfaqur pucra por vetem ne mjeker.poashtu jam duke perdorur nje krem qe quet dr.Wolf.a do te mundeni tme jepni ndjone pergjigje apo keshille cili eshte shkaku qe me jane paraqitur pucrat,mos ndoshta duhet me mos i pi dianet apo ka faj kremi.falemenderit.edina

  altini

  (Shkurt 4, 2009 - 7:59 pasdite)

  Pershendetje Doktor i nderuar une jam 29 vjeqar dhe kam problem me gjendrat dhjamore,me dalin ne fetyr dhe afer veshit here jan ne form te skuqur nganjehere edhe me qelb,kam pas edhe nderhyrje kirurgjike,nuk me dalin askun tjeter pos ne fetyr,dhe kam nje pyetje per ty i nderuar une perdori cipronatin 500 gr me keshillen e nje doktori,edhe cefalexin alkaloid 500 gr.edhe desha te pyes me shum per cipronatinen te ma sjegosh me shum se qka luan rol kjo,faleminderit doktor

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 4, 2009 - 8:35 pasdite)

  I nderuar Znj.Genti!

  Do të dëshiroja shumë të të këshilloja një lloj ilaçi apo kremi që të shpëtoni prej problemit tuaj por kura ndryshon sipas gradës së problemit që keni.Ilaçe ka shumë por mirë është që ato ti përdorni me këshillën e një dermatologu.

  Me respekt Dr. Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 4, 2009 - 8:37 pasdite)

  E nderuar Znj.Albulena!

  Pa ju parë e kemi të vështirë tju këshllojmë ilaç pasi kurimi i akneve ndryshonm sipas gradës së problemit dhe mirë është që ti merrni ilaçet pas një vizite tek dermatologu.Për uthullën nuk kam ndonjë informacion dhe nuk dua tju drejtoj gabim.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  elira

  (Shkurt 12, 2009 - 6:04 pasdite)

  une kam puçrra ne fuytyre dhe kam perdorur kremra e nje ilaç me perberje. dhe i kam me mire por s’me jane zhdukur.

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 16, 2009 - 8:36 pasdite)

  E nderuar Znj.Elira!

  Do të dëshironim të të këshillomim një lloj ilaçi apo kremi që të shpëtoni prej problemit tuaj por asnjë mjek nuk mund të japi një recetë pa e parë të sëmurin sepse llojet e ilaçeve dhe përdorimi i tyre ndryshon sipas llojit dhe gradës së problemit që keni.Ilaçe ka shumë por mirë është që ato ti përdorni me këshillën e një dermatologu.

  Me respekt Dr. Nurian Ohri

Comments are closed.