Ataku i Panikut.

Rrahje të shpeshta të zemrë.
Djersitje.
Dridhje të trupit.
Marrje fryme (sikur po mbytesh).
Bllokim të frymëmarrjes.
Shtrëngim të gjoksit apo dhimbje të tij.
Dhimbje të barkut ose përzierje (nauze).
Marrje mendsh (sikur do të rrëzohesh )
Derealizacion ose Depersonalizacion ( sikur ke humbur lidhjet me këtë botë, tjetërsuar )
Frikë se mos humb kontrollin ose çmendesh)
Frikë nga vdekja.
Ndjenja sikur të bëhet mishi miza miza ose mpirje.
Temperaturë dhe dridhje nga të ftohtët.
Shikojini me vëmendje këto 13 shenja. A gjenden ato tek ju? Nëse tek një person 4 nga këto 13 shenja gjenden në të njëjtën kohë atëherë ju mund të jeni duke kaluar një atak të panikut. Por mos u bëni merak se nuk jeni vetëm.
Këto shenja mund të zgjasin për rreth 10 minuta dhe vijnë duke u shpeshtuar derisa pas këtyre minutave pakësohen. Nëse kjo gjendje ndodh vetëm një herë kjo quhet një atak paniku. Por personi që vuan nga ky problem duke mos e ditur çastin që kjo gjendje do t’i ndosh mund të ndjej ankth gjatë pritjes. Kjo e bën atë të ketë frikë nga të qëndruarit vetëm apo të larguarit vetëm. Ataket panike quhen atëherë kur kjo gjendje fillon dhe përsëritet dhe kur personi në fjalë mundohet tu distancohet.
Vërtet që këto raste janë pak të bezdisshme për personin por mos u merakosni pasi prej këtyre shqetësimeve mund të shpëtoni.
Këto probleme krijohen zakonisht prej disa veprimeve të cilat ju i keni mësuar pa vetëdije. Për të shpëtuar prej tyre mësojeni veten që të mos i bëni. Në përgjithësi njerëzit kur kanë halle :
Ose jetojnë me merak se çfarë, si dhe ku e kur do tu ndodhi ndonjë shqetësim tjetër ose mundohen t’i shmangen shqetësimit, ta harrojnë atë e të bëjnë sikur nuk e shohin. Por në të dyja këro raste qëndrimi i mbajtur është jo i saktë.
Për një jetë sa më të qetë duhet që njeriu të kontrollojë ndjenjat e tij dhe të përballet me problemin duke e mundur atë. Dijeni se ataket e panikut nuk janë një virus i rrezikshëm.
Konsultohuni me psikiatrin tuaj dhe zbatoni rekomandimet e tij.Do ta shihni se do t’ia dilni mbanë.

 

                                                                                                                             Dr.Nurian Ohri

                                                                                                                          www.mjeku24.com

Post Author: Dr.Nurian Ohri

31 thoughts on “Ataku i Panikut.

  bona

  (Tetor 13, 2008 - 12:07 pasdite)

  Pershendetje DR Nurian Ohri.
  jam shume e interesuar rreth kesaj semundje te quajtur ataku i panikut.
  nena ime 52 vjece ka mese nje vit qe ka disa nga simptomat e permendura nga ju.
  ajo eshte konsultuar me neurolog te cilet i japin qetesues qe nuk po i bejne asnje efekt deri sot.
  ajo vazhdon te kete te njejtat shqetesime,
  eshte shume e ndjeshme dhe kjo e perball me eger me problemet apo hallet e perditshme.
  nese do te keni mundesi ju lutem jepni disa keshilla pasi shoh qe nena ime ka shume nga keto pika te permendura nga ju dhe jam e shqetesuar per kete.si mund te me ndihmoni?
  ju faleminderit,
  Bona

  Dr.Nurian Ohri

  (Tetor 15, 2008 - 8:13 pasdite)

  E nderuar Znj.Bona!

  Kurimi dhe ballafaqimi me atakun e panikut ndryshon sipas gradës së shqetësimeve.Kurimi fillon me këshilla dhe bindjen e pacientit se gjithçka që po i ndodh nuk është edhe aq e rrezikshme apo frikësuese sa mendon ai dhe vazhdon em ilaçe si antideprersantët dhe antianksiolitikët.Por ilaçet duhen marrë patjetër nën kontrollin e mjekut pasikiatër.
  Mirë sëhtë që nëna juaj të qëndrojë larg kafesë.Të ketë një jetë të rregullt të gjumit dhe ngrën[es. Të ketë mundësi të dali dhe të shëtisi qoftë edhe gjysëm ore. Të ketë dikë me të cilin të qajë hallet dhe ta dëgjojë atë. Një nga problemet që ajo vuan mund të jetë ideja se asnjëri nuk e beson kur ajo keqësohet. Të mundohet të takohet me njerëz të tjerë mos të rri në vetmi.Të bëj banjë si mënyrë relaksuese.

  Por nëse duhet Ë™dhe atë e cakton mjeku që ju viziton edhe ilaçet duhen përdorur rregullisht dhe duhet ditur që mund të përdoren për një kohë të gjatë.Nëse duhet edhe me dozën mund të luhet nëse mjeku juaj psikiatër jua këshillon.Ju lutem në përdorimin e ilaçeve mos ndërhyni ti ndryshoni vetë pasi kanë edhe efekte anësore.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  bona

  (Tetor 16, 2008 - 3:29 pasdite)

  Shume faleminderit i nderuar doktor!
  keshillat tuaja jane shume te vlefshme dhe jane gati te njejtat me deshirat e nenes time:
  1.nuk do te qendroje vetem
  2.do te dali shteitje
  3.do te qaj hallet kur me takon
  4.do te na bind se eshte vertet semure.
  shpresoj shume qe ajo te permiresohet dhe une do jap maksimumin tim per kete.
  faleminderit nga zemra!!

  studentja

  (Dhjetor 22, 2008 - 1:06 paradite)

  kto pika sikur ti kisha shkruar un doktor sepse kam frik nga qmedurija rrahjet ezemres ikam shum te shpeshta mdridhet trupi sikur pobije ne tok me ndalet fryma nuk dua vendet kuka shum njerez.mirpo kto ikam qe 1vit sepse kam pasur nje shok nga penicilina etash me eshte shtuar frika edhe nga vdekja mirepo psikiatrin evizitoj por terapin nuk guxoj ta pi se kam frik qe dotkem alergji nuk po mund ta largoj ne asnje menyr friken qe ka me vdek prej tabletes si ta pi psikiatrin ekam shumt e mir mirepo pasi kam frik me perdor terapin keq te lutem me ndihmo….se me keni dhen vullnet qe un po sherosha me kto qe ikeni shkruar me lart se kam menduar qe dot jem tan jeten e friksuar e nuk dot mundem as te martohem keshtu ju ruajt zoti per kto kshilla dhe shpres qe me keni dhen …

  vlora

  (Dhjetor 29, 2008 - 1:48 paradite)

  pershendetje DR.NURIAN OHRI nena ime sa here behet nervoz e kap nje shtrengim ne gjoks dhe nuk mundet te ngopet me frym mjeket i japin vetem qetesues injekcion apo pilula Bensedin po kjo gjendje nuk po i kalon shum eshte e ndjeshme dhe menjehere po behet nervoz pastajpo e kap ky shtrengim ne gjoks qfare mendoni ju?

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 2, 2009 - 5:43 pasdite)

  E nderuar Znj.Studente!

  Për mendimin tonë nuk keni përse të keni frikë për shkak se ilaçet që ju jepen nuk bëjnë alergji por kanë efekte anësore të cilat mjeku juaj do tjua thojë.Mos kini merak por përdorini ilaçet dhe dijeni se do të sheroheni.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  studentja

  (Janar 17, 2009 - 12:42 paradite)

  flm shum per per pergjigjjen doktor, mirepo kto efektet anesore amund t ejen vdekje prurese,sepse tash ekam terapi herron ginko billoben dhe corvitoll por qe 1 muaj ikam bler kam nevoj shum per to dhe nuk po mundem me marr guximin me i perdor nganjiher me vjen te shkon ne emergjenc dhe ti pi aq kam panik nga terapija semendoj qe dot vdes flm shum zoti ju shperbleft kaloni mir

  gjilanasja

  (Janar 20, 2009 - 5:05 pasdite)

  kam nje nervoz shum te madhe me pengon gjdo fjal e njerzve kur jam shum e stresuar me japin rrobat e mija siklet nuk kam deshir te shkoj gati askund sepse nuk me rrihet askund kam deshir qe gjdo njeri ta largoj prej shpis qe te rri vetum nuk me punohet dmth punoj shum pak kto jan dobsit e mija koheve te fundit ju lus nje pergjigjje qfardo qe te jet…

  gjilanasja

  (Janar 20, 2009 - 7:44 pasdite)

  jam keq

  nora

  (Janar 21, 2009 - 7:40 pasdite)

  Pershendetje- DR Nurian Ohri..!
  i Lexova te komentet me lart..
  un kam te njejtin problem si nani i Vlores. sa her jom nervoz ose jam ne gzim me kap ni shtrengim ne gjoks , nuk e kam pas kit problem kurr po ka 7 muj qe e kom , gjat kohes kur me vdiq babi e kam pas ni sulem prej shtypjes se lart te gjakut dhe jom kon pa vedie afer 45 min , dhe prej ateher kom shtrengim ne gjoks , mjeku m’ka thon me perdor qetsuse , po une nuk po guxoj mi perdor se jom veq 20 vjet dhe po kom frik se mos po filloj mu n’var prej tyne , nese ki ndonje kshill kisha pas deshir mem tregu besoj qe ki mem ndihmu..

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 22, 2009 - 1:13 pasdite)

  E nderuar Znj.Studentja!

  Mos kini merak se ilaçet nuk janë dhe aq të rrezikshme sa i mendoni.Nëse jua ka rekomanduar mjeku specialist ju këshillojmë ti përdorni. Do të bëheni me mirë.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Petrit

  (Janar 24, 2009 - 7:04 paradite)

  Pershendetje,
  U gzova shum qe e gjeta nje lloj ksi teme ne Internet edhe nje person qe me te vertet po ju ndihmon prsonave qe kan nevoj.
  Dr.Nurian Ohri,
  E kam edhe une te njejtin problem, per pak nervoz bie ne panik me dridhet trupi me pihen kembet mendoj keq per vetin shkurt nuk e mendoj te miren vetes ne ate moment them se sdua as te jetoj mendoj vetem se si te perfundoj ket bote, mirpo pasi po dal nga panika po filloj te qaj spo ndihem mir po frigohem nga veti se po frigona qe kam mujt mi sjell shum keq trupit tim apo te mos ndoshta te isha fare nuk po mundem mu qetsu nuk e di pse ashtu ndodh me mua. Zakonisht kam ksi probleme kur kom ndonje problem shum te vogel me te dashuren time i faliminderona shum asaj se gjithmon esht pran meje pa marr parasysh se si e lendoj une ate kur jam ne panik esht gjithmon pran meje me fjal te mira.

  T’lutem a keni ndonje sygjerim per mua si te veproj

  Shum rrespekt

  studentja

  (Janar 25, 2009 - 2:24 paradite)

  flm shum per kshillen doktor…dot provoj me largu frigen dhe te filloj me terapit qe mi cakton psikiatri specialist dhe nese bej me mir dot shkruaj dhe te tregoj se me keni ndihmuar shum flm shum zoti te shperbleft…….

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 25, 2009 - 6:08 pasdite)

  E nderuar Znj.Nora!

  Nëpërmjet internetit e kemi pak të vështirë të kuptojmë ku qëndron problemi juaj sepse siç e keni lexuar edhe në artikull ka disa kritere ku mjeku bazohet për të dhënë diagnozën dhe për të caktuar ilaçet. Unë nuk e di çfarë ka menduar mjeku që ju ka vizituar por di që mund të ketë raste kur duhen përdorur ilaçet rregullisht dhe mos kini merak pasi mjeku juaj ju ka dhënë dozën dhe mënyrën e përdorimit e cila most ë ndikojë në vartjen tuaj. Nuk e di çfarë ilaçi ju ka këshilluar por mendojmë se është mëe mira për ju.Sigurisht edhe terapitë duke biseduar me mjekun apo me të dashurit tuaj zënë një rol të rëndësishëm.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Genta

  (Janar 25, 2009 - 9:57 pasdite)

  Pershendetje Dr.Nurian Ohri Jam e brengosur per shendetin dhe gjendjen psiqike te nenes ime
  Ajo eshte 48 vjeqare ciklin menstrual te fundit e ka pasur ne moshen 38 vjecare po mendoj qe e ka kalu fazen e menopauzes.
  Ajo qe nje muaj ka ndryshuar ne veprimet e saj dhe gjendjen psiqike, e cila eshte me agresive e parsyshme,kur shqetesohet ( per te cilen pune ndoshta edhe nuk duhet te shqetesohet D.M.Th pa arsye ) ajo djeresitet ne nje mase te madhe e te dukshme, te shprehurit dhe forma ( mimika ) e fytures si dhe syte fare i ndryshojne duke mare nje pamje te trishtueshme.Perpara ka qene nje person i qete dhe i permbajtun,ka kalu nje jete te veshtire. A thua qe kjo eshte arsye e ndryshimit te saj. Ne nje forme po shprehet qe nuk jam e qmendur duke u bazuar se nena e saj ka qene me smundjen e Sklerozes se Rende. A do te thote qe nena ime po e trashegon kete smundje.

  olsa

  (Janar 25, 2009 - 10:05 pasdite)

  Pershendetje Dr.Nurian Ohri Jam 55 vjecare,e brengosur per nje semundje trasheguese Skleroza ( Haresa ) Nena dhe Daja im vuajn nga Skleroza te cilet kane qene ne nje gjendje qe as emrin e vet nuk e dine. Po ju lutem te me tregoni as eshet trasheguese dhe ne shenjat e para a mund te mjekohet ose parandalohet.

  fatosi

  (Janar 26, 2009 - 4:35 pasdite)

  ju lutemi shkruani rreth nervoses pse behem shum lejt nervoss dhe jam arrogant nuk mund ti kontrolloj sjelljet.qka eshte ne pytje….

  roberti

  (Janar 26, 2009 - 4:40 pasdite)

  ju pershendess… ju lutem me tregoni se a duhet ta vizitoj psikolugun per arsye shum grindem me prind dhe te tjeret dhe se nuk jam i qete. kam standrard mesatar dhe asgje nuk me mungon por nuk jam i knaqur, kam jetuar nje kohe te gjate ne perndim 7 vite.nuk e di se qka po ndodhe me mua shumm jam i ashper dhe si kam sjelljet e kontrolluara.

  bekim

  (Janar 26, 2009 - 6:31 pasdite)

  deshiroj te di si behet colposcopio analiza a qa asht me ka preferuaur mjeku behar kusari per shoqen

  antigonadika

  (Janar 27, 2009 - 12:35 paradite)

  pershendetje desha tju pyes per polipet ne zorren etrash te me tregoni megjensisht ju faleminderit per ndihmen

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 27, 2009 - 4:22 pasdite)

  I nderuar Z.Bekim!

  Kolposkopia është një aparat si dylbi që e zmadjon serviksin (qaeën e mitrës) disa herë dhe krijon një shikim më të qartë.Nëse ka zona të dyshimta mjeku mund të përdori edhe disa solucione për të parë se cilat zona do të mbulohen apo jo me këtë solucion.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  berti

  (Janar 29, 2009 - 1:29 paradite)

  Doki, ka 10 vite që përdori Demetrin sepse kam pasur frikë nga çmenduria dhe vdekja. Pastaj ajo mu largua duke përdorur dy vite Seroxat dhe Demetrin, por tani më ka hyrë frika nuk mund të rri vetëm në shtëpi dhe nuk mund të largohem nga qyteti ku jetoj. Është e pamundur të dal jasht vendit. Kam provuar në të gjitha mënyrat por kur largohem nga qyteti menjëeher ndjej pasiguri në vetvete, nuk kam disponim, dhe shpesh më fillojnë shtangimet në duar dhe më duhet të kthehem.Kjo me të vërtetë po më shkatërron.Nga demetrini e pi vetëm gjysëm sa për të fjetur i qetë, dhe si duket jam bërë i varur nga ky ilaç.Më habit fakti se unë punoj, kështu ndjehem i relaksuar, por kam frikë të mbetem vetë dhe të largohem nga vendi ku jetoj.
  Pres përgjigje nga ju Doktor.
  Me respekt BERTI.

  besim

  (Janar 29, 2009 - 11:18 paradite)

  jam 27 vjeqar me diabet dhe kam nje pytje per mjekun perdori insolin po po kam promleme te shpeshta se pom ulet glikemi se paku tri her ne dit dh a mumdem me ka lu ne barna qe mos te perdori insolin por te kthehem ne barna si kam qen me par

  drini

  (Janar 29, 2009 - 11:26 paradite)

  si muj te sherohem nga diabeti dhe te largohem nga terapia qe perdori nga insolina te maj diet te fort te mirrem me aktivitete sportive a po veq ta perdori naj barn te let qe te mos perdori insolin

  iliri

  (Janar 30, 2009 - 3:31 paradite)

  pershendetje doc.dua te bej nje pyetje?i ka 2 dit qe kam mbetur kaps por kam kryer nevoj,por kam nje dhimbje te leht ne zorre mendoj ashtu sa te me beje nervoz dhe sa te mos mundem te fleje,nje keshille nga ty si e shpjegon ketea paraqet far rreziku apo mua me ka fiksuar nje frike dhe me duket qe eshte keq,..

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 30, 2009 - 6:53 pasdite)

  I nderuar Z.Petrit!

  Më e mira që mund të bëni nga ato që kuptuam është të bëni një vizitë tek mjeku psikiatër.Mos kini merak pasi fakti që ju jeni i ndërgjegjshëm për problemin do tua lehtësojë shqetësimin.Mund të keni nevojë për ilaçe qetësuese .Ndihmesa e të fejuarës suaj është me të vërtetë për tu vlerësuar.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 2, 2009 - 1:06 pasdite)

  I nderuar Z.Ilir!

  Në mjekësi mos dalja dy ditë përjashta nuk quhet kapsllëk kështu që mos kini merak. Gjendja juaj duket si normale ndoshta nga ndonjë gjë që keni ngrënë. Nëse kjo zgjat për disa ditë dhe nëse shoqërohet me dhimbje të mëdha apo me mosdaljen edhe të gazrave apo vini re ndonjë gjë tjetër duhet të bëni një vizitë tek mjeku gastroenterolog.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 5, 2009 - 12:44 pasdite)

  I nderuar Z.Besim dhe Drini!

  Nuk e di llojin tuaj të diabetit (pasi ndahet në tip1 dhe tip2 )por duke marrë parasysh moshën besoj se jeni tip 1.Tek diabeti tip 1 fatkeqësisht pankresi nuk prodhon insulin kështu që pacienti ëështë i detyruar të marri insulin.Ky lloj diabeti quhet edhe diabeti insulinvartës. Kurse tek tipi2 ka një prodhim të pakët të insulinës dhe një rezistencë karshi ndikimit të saj në periferi.Këtu përdoren ilaçet nga goja ose të dyja pra ilaçet bashkë me insulinën.Në këto raste këtë e vendos mjeku endokrinolog duke parë gjendjen tuaj dhe rezultatet e analizave tuaj.Nëse vuani shpesh nga hipoglicemia mirë është të konsultoheni me mjekun tuaj për të rregulluar dozën e insulinës.Nëpërmjet internetit e kemi të vështirë të vendosim këtë gjë prë ju.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 5, 2009 - 12:46 pasdite)

  Të nderuar Z.Fatos dhe Robert!

  Jo çdo sjellje arrogante do të thotë problem psikiatrik por ngaqë këto janë pak relative ne nëpërmjet internetit nuk mund ta kuptrojmë dhe aq mirë gjendjen tuaj kështu që ju këshillojmë një takim qoftë edhe me një psikolog për të parë gjendjen nga afër.Ai pastaj sipas rastit do tju drejtoj.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 5, 2009 - 1:00 pasdite)

  I nderuar Z.Berti!
  Problemi juaj është pak specifik që do të thotë zgjidhet vetëm nën kujdesin e një mjeku psikiatër që e ndjek gjendjen tuaj nga afër. Për këtë problem në fakt duhet të ketë edhe kurim me psikoterapi. Këshillohet që personi të përballet me fobinë e tij dhe të mundohet ta kalojë sigurisht dhe me ndihmën e mjekut psikiatër. Kjo bashkë me ilaçet. Zakonisht përdoren antidepresantët. Ju urojmë shërim të plotë. Nëpërmjet internetit e kemi të vështirë tju këshillojmë diçka fiks pasi është një fushë e veçantë.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 5, 2009 - 1:07 pasdite)

  E nderuar Znj.Antigona!
  Polipet janë disa masa të vogla mishi që shtrihen në brendësi të zorrëve dhe llojet e tyre janë shumë dhe secili ka nganjë veçori prandaj e kemi të vështirë të flasim për të gjitha se zgjatemi shumë.Në përgjithësi janë me karater të mirë pra bening por numri, madhësia, shtrirja që ka horizontale apo vertikale luajnë rol në ecurinë e tyre. Sigurisht që mjeku me anë të disa analizave si psh grafia me contrast apo kolonoskopi mund ti vëzhgojë.Më mire do të ishte që nëse keni një diagnozë për polip të na tregonit llojin që ka shkruar mjeku që ju ka vizituar dhe tju japim informacion.
  Me respekt Dr.Nurian Ohri

Comments are closed.