Infeksionet e rrugëve urinare (2)

Vazhdim i artikullit me numër 1.

Gurët në veshka janë një tjetër faktor për rritjen e këtyre infeksioneve si tek femrat ashtu edhe tek meshkujt. Bllokimet e krijuara prej tyre dhe mikrotraumat bëhen shkak infeksioni.
Pas lindjeve të shumta mund të ndodh një gjendje e quajtur cistosel (lëshimi posht I fshikzës së urinës), një tjetër faktor ky për infeksion.
Edhe infeksionet vaginale të kaluara apo ndërhyrjet kirurgjikale të kësaj zone mund të shakatojnë ngushtim të uretrës dhe më pas infeksion.

Shenjat (simptomat)

Vajtja shpesh në tualet dhe pakësimi i sasisë së urinës.
Djegie gjatë urinimit
Dhimbje mes kofshëve
Erë e keqe e urinës
Urina e turbullt
Urina ngjyrë ujë mishi
Temperaturë
Dhimbje të mesit
Këto shenja mund të mos gjenden të gjitha njëherësh.

Diagnoza

Diagnostikimi është i lehtë. Shpesh herë një analizë urine apo mbjellja e saj mjafton. Të parët e bakteries dhe e leukociteve është tipike. Për tu ruajtur nga ndonjë përzierje e ndonjë mikroorganizme tjetër këshillohet që para se të bëhet urina të fshihet përreth uretrës me një garzë të pastër dhe pasi të jetë derdhur pak urina e parë pjesa tjetër të derdhet në enën përkatëse të dhënë nga mjeku. Mbjellja dhe antibiograma bëhen për të përcaktuar llojin e bakteries që shkaktoi infeksionin si dhe antibiotikun përkatës. Kështu parandalohet edhe përdorimi i panevojshëm i antibiotikëve. Nëse infeksioni përsëritet shpesh duhen bërë edhe disa analiza të tjera për të parë nëse ka apo jo ndonjë anomali në rrugët urinare. Këto teste janë citometria (matja e rrymës së urinës), cistoskopia (vrojtimi me një sondë dhe kamer i fshikzës së urinës) apo IVP (grafia e veshkave me anë të një ilaçi të dhënë nga damari ).

Mjekimi

Zakonisht 80% e infeksioneve të rrugëve të poshtme të urinës shërohen me antibiotikë. Marrja e bollshme e ujit (kujdes tek të sëmurët me zemër), përdorimi qetësuesve (analgjezik) apo spazmotikëve dhe antibiotiku mjafton.

Infeksionet e rrugëve të sipërme mund të duhet të kurohen duke u shtruar në spital me antibiotikë të dhënë prej damari (intravenoz). Nëse shaktari është një anomali e cila përsërit infeksionet mund të ketë nevojë edhe për operacion (p.sh në rastin e cistoselit).
Kompresat me ujë të ngrohtë në pjesën rreth kofshëve bëjnë që ndjenja e djegies gjatë urinimit të pakësohet.

                                                                                                                                        Dr.Nurian Ohri

                                                                                                                                   www.mjeku24.com

Post Author: Dr.Nurian Ohri

6 thoughts on “Infeksionet e rrugëve urinare (2)

  mimoza

  (Tetor 13, 2008 - 2:55 pasdite)

  pershendetje

  doktorr,nipi im ehste 5 vjeq,,para dy viteve i kemi operuar bajamet na rekomanduan mjekt pasi qe i kishe shume te theksuara edhe kish perobleme,,,,po tash ky ehste 5 vjeqar edhe nuk mundet me i theksu fjalet mire,,,degjon shume mire ehste shume i menqur..i zhvilluar,,,flet te gjitha fjalet po jo si duhet ndersa kur e ulemi dhe i tregojm kete fjale thuaje keshtu e thot pa prboblem,,a ehste mu shqetesu se do te mbete keshtu,,,a po ku te drejtohemi
  flm

  Dr.Nurian Ohri

  (Tetor 15, 2008 - 7:38 pasdite)

  E nderuar znj.Mimoza!

  Nuk e dimë nëse fëmija juaj ka apo jo ndonjë ndryshim në sjelljen e tij? Nëse jo dhe problemi i vetëm është të folurit jemi të mendimit që të bëni një vizitë tek mjeku otojatër. Mund të ndodh që të ketë probleme dëgjimi me njërin vesh. Por këtë e cakton mjeku gjatë vizitës.Edhe nëse vizita del në rregull mjeku do tju orjentojë se ku do të veni.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  dita

  (Nëntor 12, 2008 - 7:47 pasdite)

  ju pershendes kam nje problem me kanalat e urines,kam bo urino kulturen um ka dal bakterja esheria colli kam perdor antibiotik dhe e kam perserit pram me kan than se ka ra pak dhe her pas her perdor qaj faved sa osht e rrezikshme kjo bakterje dhe qka duhet te perdori per ket,dhe shpesh her kam dhimbje ne fund te stomakut kur urinoj kam dhimbje,dhe kam dhimbje ne anen e majt te belit a ka kjo lidhje me ket bakterja me respekt dita ju lutem me kshilloni

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 14, 2008 - 3:00 pasdite)

  E nderuar Znj.Dita!

  Nëse infeksioni kurohet në kohë dhe nuk lihet pas dore nuk krijon problem por nëse nuk kurohet nga fzhikëza e urinës (sistit) mund të kthehet në infeksion të veshkave (pyelonefrit).Ky kalim duhet penguar me anë të antibiotikëve të cilët ua këshillon mjeku që ju viziton.Ne nëpërmjet intenetit nuk mund të japim recetë.Dhimbjet që keni mund të jenë shkaktuar nga infeksioni por më e mira është një vizitë për të hequr dyshimn e diçkaje tjetër.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  berat

  (Dhjetor 17, 2008 - 3:13 pasdite)

  Ju Pershendes Perzemersisht Dr.Nuhri.Vella im esht 7 vjeqar dhe pas nje kontrolle te mjeku ka then se esht anemik.Qka kishe preferu me perdor per ta fituar sasin normale te gjakut te cilit i nevoitet.

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 19, 2008 - 7:57 pasdite)

  I nderuar Z.Berat!

  Se pari duhet ditur perse eshte anemik sepse anemia nuk eshte semundje por nje shenje e nje problemi tjeter qe mund te jete nje semundje apo mungesa p.sh e hekurit apo vitamines B12 apo acidit folik.Pra ka shume shkaqe qe krijojne anemi dhe me ane te analizave vertetohet se prej nga vjen.Kurimi varet nga shkaku.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

Comments are closed.