Menstruacionet e dhimbshme (Dismenore)

                    

 

Dhimbjet apo shqetësimet që shfaqen përgjat rrëzëve të kofshëve dhe në pjesën e fundit të barkut gjatë apo pak para menstruacioneve quhen dismenore. Mund të jetë primare ose sekondare. Primare është kur shfaqet 1-2 vjet pas mensturacionit të parë dhe që pas moshës 25 vjeçare ose pasi lind fëmijën e parë pakësohet dhe që nuk është e lidhur me ndonjë patologji ose sëmundje. Ndërsa tek sekondaria bëhet fjalë për një sëmundje e cila shfaq dhimbje të herë pas hershme. 

 

Shkaqet:

Gjatë menstruacioneve mitra kontraktohet për të nxjerr jashtë gjakun e grumbulluar në të. Gjatë kësaj kohe çlirohen disa lëndë përgjegjëse për këtë process të quajtura prostoglandina. Në dismenoren primare mendohet për një mbiprodhim të prostoglandinës ose për një përgjigje të tepruar të mitrës ndaj saj. Kurse tek dismenoreja sekondare disa nga shkqet janë:

Endrometrozis

Sëmundja inflamatuare e pelvisit

Ngushtimet tek qafa e mitrës

Tumoret e mitrës (mioma)

Anomalitë pozicionale të mitrës

Ndonjëherë edhe spiralet e vendosura për kontracepsion mund të shkaktojnë dismenore.

Shenjat:

Therrje të pjesës së poshtme të barkut.

Dhimbje shpine, koke

Nauze

Mund të ndodh sindromi i shqetësimit para menstruacioneve (PMS )por nuk është kusht. PMS shihet zakonisht disa ditë para menstruacioneve. Tek 10-15%e femrave shqetësimet e dismenores janë aq shqetësuese sa që pengojnë aktivitetin normal ditor. Kontrollohuni patjetër tek mjeku nëse:

Dhimbjen nuk e shoqëron një menstuacion i zakontë në kohë.

Nëse është dhimbja shumë më e fortë se zakonisht.

Nëse zgjat më shumë se 2-3 ditë.

Nëse vini re ndonjë ndryshim nga herët e tjera.

 

Diagnoza

Në diagnostikim biseda dhe historia e pacientit është i rëndësishëm. Duhen gjetur përgjigjet e disa pyetjeve:

Kur shfaqen dhimbjet?

Çfarë behet për ta mposhtur dhimbjen?

A ka ndonjë shenjë tjetër bashkë me dhimbjen?

A e pakëson dhimbjen përdorimi i kontraceptivave oral?

A vjen dhimbja duke u rritur gjatë ditëve?

A ndikon dhimbja në aktivitetin ditor?

Duhet bërë një vizitë e plotë gjinekologjike për të hedhur poshtë ekzistencën e ndonjë sëmundjeje. Duhet bërë një analiz urine dhe gjaku bashkë me nje eko për të hedhur poshtë ekzistencën e një infeksioni apo kisti.

Kurimi

Dismenoreja e lehtë dhe mesatare në shumicën e rasteve permirësohet me analgjezikë (qetësues) të lehtë. Nëse e kanë kohën e menstuacioneve fikse atëherë le ta marrin analgjezikun një ditë para menstuacione dhe kjo do ti lehtësojë shume. Mirë është të merret pa ngrënë me qëllim shmangien e efekteve anësore të stomakut. Në momentet më të dhimbshme le të shtrihet dhe të vendosi diçka të ngrohtë mbi bark p.sh një shishe me ujë të ngrohtë ose jastëk me korrent. Një tjetër kurë është përdorimi i kontaceptivave oral. Këto lëndë pengojnë prodhimin e prostoglandinave shkaktare të dhimbjes. Mund të perdoren deri sa të dëshirohet shtatëzania nëse sjellin dobi. Nëse dhimbjet janë shumë të forta mund të përdoren anlgjezikët intravenoz (nga damari). Nëse megjithë kurën e përdorur dhimbjet nuk kalojnë atëherë mund të ketë nevojë për një laparoskopi për ndonjë endometriozis. Dismenoreja primare shfaqen shpesh rreth moshës 20 vjeçare apo në adoleshencë. Rreth 25 vjeç pakësohet dhe zakonisht pas lindjes humbet. Është tipike fillimi pak para menstuacioneve dhe për 1-3 ditë humbet. Kurse ajo sekondare fillon disa ditë para menstuacioneve dhe mund të zgjasi edhe gjatë tërë periudhës së menstruacioneve.

Parandalimi

Dismenoreja me disa këshilla mund të parandalohet deri diku. P.sh para menstruacioneve dhe gjatë tyre të qëndrohet larg nga kafeja, çaji, çokollata, pra lëndët që përmbajnë kafeinë. Ti bëhet masazh zonës së barkut dhe të mos qëndrohet gjatë në këmbë apo të mos lëvizet gjatë. Tek individët që janë nervoz apo të lodhur dhimbjet shtohen. Kështu që gjatë dhimbjeve është mire të shplodhet. Po ashtu edhe konstipacioni (kapsllëku) rrit dhimbjet. Duhet pirë shumë ujë dhe duhet qëndruar larg duhanit apo alkolit.

                                                                                                                    Dr.Nurian Ohri

                                                                                                               www.mjeku24.com

 

Post Author: Dr.Nurian Ohri

115 thoughts on “Menstruacionet e dhimbshme (Dismenore)

  linda

  (Shtator 12, 2008 - 7:51 paradite)

  UNE KAM DHIMBJE SHUME KUR I KAM MENSTRUACIONET EDHE KURR SI KAM PHS SIKUR DIKUSH QE EDIN DATEN MUA ME VIN HER NJE ATE E HER NJE TJTER DATE NDOSHTA DY JAVE PRPARA

  arta

  (Shtator 24, 2008 - 8:59 paradite)

  I nderuari Doktor!
  Kjo faqe qenka e mrekullueshme vërtetë!
  Tani do doja të të bëja një pyetje rreth kësaj teme!
  Jam 19 vjeq,kam dhimbje të mëdha gjatë menseve gjithashtu kam dhe crgullime!Kam qene disa herë te gjinekologu,më ka thënë dhimbjet janë normale dhe cikli juaj është ashtu vet i crregulltë!Më pat dhene disa barna të përdor nuk më kujtohet emri(kane qene ne forme rrethi 21 hapa),kur perdorja keto kisha rregullime ne cikel por pastaj prap e njejta!Dhimbje kam shume (shkoj shpesh te marr injeksion) sepse kam mundim dhe njeher me ka ndodh kam humb vetedijen!Mjeku me ka thene te perdor diklofen ose brufen,ndonjher me ndihmojn por a ka ndonje ane negative perdorja e ketyre hapave?
  Faleminderit shume!
  Me shume respekt Arta…studente

  nora

  (Shtator 26, 2008 - 9:47 pasdite)

  pershendjetje shpresoj se dot me pershishi ne pytjet e mija, kom probleme me infeksion kom bo analiza te urines gjithashtu kom bo edhe urinokulturen po gjith em kan dal mir kom probleme me mistracone te bardha qe 1 vit kom qen te mjeku kom perdor barna po prap asgje ju lutem a keni mundsi te me ndihmoni.faleminderit

  Dr.Nurian Ohri

  (Shtator 27, 2008 - 12:08 pasdite)

  E nderuar znj.Arta!

  Në lidhje me pyetjen se a ju bëjnë dëm ilaçet qetësues si ato që ju përdorni themi se nëse keni probleme me stomakun ju bëjnë dëm. Ka dhe dëme të tjera por këto të gjitha nuk vijnë kur e përdorni për një kohë të shkurtër si në rastin tuaj. Nuk e di se sa ditë në muaj dhe në çfarë doze i përdorni? Nëse përdoren për pak kohë nuk ka gjë veçse në rastet nëse vuani nga stomaku. Nëse ndjeni se ato ilaçe ju shqetësojnë kontaktoni me mjekun tuaj për ulje doze.

  Me respket Dr.Nurian Ohri

  vali

  (Tetor 19, 2008 - 5:58 pasdite)

  pershendetje zoteri doktor deshiroj qe edhe une te flas per kete problem qe shumicen e femrave e preokupon.gjate menstruacione kam dhimbje te forta barku shpesh kam perdorur barna si paracetamol analgin por nuk me kan ndihmuar shum dhe veq se me kan shtuar gjakderdhjen gjithashtu kam edhe dridhje te gjith trupit dhe nuk mund te rri ne kembe dhimbja zakonisht filon qysh diten e par te menstruacioneve dhe zgjat 2-3 dit ju lutem qe te me jepni nje keshill se qfar mund te perdor gjat ketyre diteve ju faleminderit.

  lori

  (Tetor 20, 2008 - 8:42 paradite)

  Doktor ju lutem mund te me jepni nje pergjgije,
  Une para nje viti jam operuar dhe kam hequr fibro mioma ne miter.
  Tani kam po te njejtat shqetesime,ne fillim me jane fryer vezoret,ciklin nuk e kam kurre te rregullt,dhimje kam shume saqe me duhet te shkoj ne uregjence shpesh,tani kam mare ilace Jasmin per ti pire,po qe kur i kam filluar kam hemoragji.me thuaj cmund te kem?
  Ju faleminderit.

  Dr.Nurian Ohri

  (Tetor 20, 2008 - 6:00 pasdite)

  E nderuar znj.Vali!

  Mendojmë se mund të përdorni ato lloj ilaçesh që përmendim në artikull pasi ata janë më efikasët por nën udhëzimet e mjekut që ju viziton.Nëse mjeku e sheh të arsyeshme mund të ndryshojë ilaçin brenda atij grupi ose dozën e tij.Ose në rastin tuaj mund të përdoren kontraceptivët oral (nëse nuk mendoni shtatzani për momentin) por sigurisht duke u konsultuar me mjekun gjinekolog. Gjithashtu ka edhe këshilla të tjera në artikull që mund tju lehtësojnë disi.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Tetor 21, 2008 - 11:57 paradite)

  E nderuar znj.Lori!

  Nëpërmjet internetit është e vështirë tju jap ndonjë përgjigje.Duhet patjetrër një vizitë e mirëfilltë.Nuk e di përse jua kanë dhënë jasminën dhe sa kohë keni që e përdorni?Vizita është kusht.Të paktën një Eko duhet bërë dhe një test hormonesh.Do të dëshironim shumë tju ndihmonim por pa ju parë e kemi të vështirë.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  kaltrina

  (Tetor 29, 2008 - 12:52 pasdite)

  me pelqen shum kjo faqe jam kaltrina jam 12 vjeqare nuk e di a eshte ne rregul qe ne kete koh te me vijne te permujorshmet?me re spekt kaltrina

  Dr.Nurian Ohri

  (Tetor 30, 2008 - 11:56 paradite)

  E nderuar Znj.Kaltrina!

  Po, është normale që në këtë moshë tju kenë ardhur menstruacionet.Besoj se keni informacion të mjaftueshëm rreth tyre.Se jo çdo lloj hemoragjie është menstruacion.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  lina

  (Nëntor 8, 2008 - 12:09 paradite)

  pershendtje jam lina edhe une si shumica e femrave kam shum dhimbje gjat mestraioneve kam perdorurur anlgina barna por tash nuk ka efekt tash perdori ketonall kapsulla vetem keto qe ma qetsojn dhimbjen ju lutem me tregoni sa jan te demshme keto barna dhe a mund te kem problem per te gelur shtatzane dhe dhimbja me zgjat 3 dit flm naten e mir

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 8, 2008 - 1:32 pasdite)

  E nderuar Znj.Lina!

  Së pari duhet të themi se KETONALI nuk bëhen pengesë për të ngelur shtatzane.Për përdorimin e tij nuk këshillohet tek ata që kanë probleme me sistemin tretës e më së shumti tek ata me ulçer apo gastrit.Por edhe në këto raste bile nëse është e nevojshme mund të merret i shoqëruar me një ilaç që mbron stomakun.Përsa i përket ditëve të dhimbjeve kjo ndryshon ndërmjet femrave pra mund të ndodh që tju zgjasi tre ditë.E rëndësishme është që të qetësoheni.Fakti që jeni vizituar dhe nuk ka dalë gjë tjetër veç dhimbjeve bën që të mjaftoheni me atë ilaç që ju qetëson.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  elvira

  (Nëntor 11, 2008 - 11:05 pasdite)

  8 nentor ora 11 mramje desha ni pytje kam gjakderdhje qe 1 muj nga pak ngjyr te kaft isha tegjinekologja me dha kapsulla ultragestan jam qe 4 dit te pi po pa sukses njet kam me intereson qfar efekti ka ultragestan kur te un nuk reagon

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 12, 2008 - 4:41 pasdite)

  E nderuar Znj.Elvira!

  Meqë jeni vizituar tek një mjek specilialist duke menduar se ai që ju ka vizituar e di më mirë se ku qëndron problemi themi se duhet të vazhdoni të përdorni këshillën e tij.Me shumë mundësi së shpejti do tia shikoni efektin ilaçit.Nëse jo merrni më shumë njohuri tek mjeku juaj pasi ai e di përse e ka dhënë.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  mimoza

  (Nëntor 14, 2008 - 4:59 pasdite)

  më 14 nentor 2008 ne 16:57 pasdite
  eruar dr. deshta të boj ni pyetje un kur ti kom menstruacioent kom shum dhimbje edhe gerqe ne fund te barkut edhe kom dhimbje edhe ne organin gjenital dhe dhimt ne bark jon aq te mdha sa qe e humb edhe vetedijen,menst. i kom me rregull gjithmon,kom perdor ma heret diklofen mirpo po jom alergji prej tij e tash spo di qka me bo ….e kom vizitu sdisaher edhe gjinekologun kom bo edhe ultrazo bile edhe shpesh her disa mthojshin ki cist ne vezore disa jo ski kurgjo e nuk po di edhe pa pas kurgjo ton kto dhimt me i pas …. tung ju pershendes

  blerta

  (Nëntor 14, 2008 - 5:05 pasdite)

  jom blerta veq deshta me ju pershendet shum e qellume qekna ky web

  rina

  (Nëntor 19, 2008 - 11:08 pasdite)

  ju pershendes nje faqe e qelluar

  teuta

  (Nëntor 24, 2008 - 10:08 paradite)

  jam 25 vjeqare kam nje qrregullim mestrual ket muaj medaten 15 zakonisht ekam kohen e mujoreve eshte data 24 sot e ende sjan shfaqur mujoret teku une por simtomet ikam te gjitha sikur qe dojn mem ardh mujoret gjat muajit kam pas nje her mardhanje por si gjdo her tjeter pa derdhje ne mbrendi edhe dashta met pyt dokotrrin munde me pas naj simtom shtatezanije apo eshte nja qrregullim

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 25, 2008 - 12:57 paradite)

  E nderuar Znj.Teuta!

  Një herë në vit vonesa e menstruacioneve quhet normale por megjithatë përsëri ekziston mundësia si e të ngelurit shtatzanë po ashtu edhe e ndonjë çrregullimi tjetrë p.sh hormonal etj.Më e mira është të prisni edhe pak dhe nëse nuk vjen bëni një test shtatzanie.Nëse vjen kontrollojeni veten edhe në menstruacionet e tjera. Nëse nuk vjen fare atëherë duhet një vizitë tek gjinekologu për të mos anashkaluar diçka.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  shejnaz

  (Nëntor 26, 2008 - 5:15 pasdite)

  I Nderuari Doktor!
  Kjo faqe qenka e mrekullueshme vetrete.
  Tash desha te bej nje pytje reth kesaj teme?
  Jam 16 vjece kam dhembje dhe shum probleme gjate mestracjonev
  kam pasur shum probleme kam pas probleme shum shum dhe kame pprobleme me ciklin eh kam qen te gjinekologu dhe me kane gje normale osht po deshta qe juve tu them se mua me vin shummm mestracjonet tash kisha nji jav pas tri ditesh me erdhen apet dhe apet nje jav kisha po pas tri dite apet me erdhen kam shum gjakderdhje dhe shum dhimbje nuk di qte bej dua nje pergjigjje nga ju i nderuar doktor.
  Me respekt shejazi.

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 27, 2008 - 12:01 pasdite)

  E nderuar Znj.Shejnaz!

  Për problemin e menstruacioneve të dhimbshme mund të jetë normale ose jo por ju keni vajtur tek mjeku kështu që mund të jenë normale por ardhja shpesh e menstruacioneve nuk është normale.Duhet një vizitë tek mjeku gjinekolog përsëri për tju parë nga afër.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  lule

  (Nëntor 28, 2008 - 4:54 paradite)

  une qe nje jav kam pas mardhanjen e par mas 3 dite kam pas me me ardh sme kan ardh mestracionet a thua per shkak te humjes se virgjinitetit a qka ashte ne pytje edhe masane qdo mardhenje kam pas gjagderdhje pse ju lutem me tregoni a eshte normale a pse sme kan ardh me ate dat tung

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 28, 2008 - 9:56 paradite)

  E nderuar Znj.Lule!

  Shenjat duken normale por nëse ende nuk ju vijnë menstruacionet pra vonohen më shumë se një javë nga dita që duhet tju vinin mirë është një kontroll.Çdo herë gjakderdhje mund të ndodh që të keni patur.Por edhe ato duhet të kenë një farë kufiri pra më vonë nuk duhet të keni.Por është e vështirë me dhënë ditë fiks sepse ndryshon nga midis femrave.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  lule

  (Nëntor 29, 2008 - 1:47 paradite)

  ju pershendet lulja e pata fjalen gjat mardhenjeve te para
  diten e par edhe disa dit masane kam pas gjagderdhje gjat mardhanjeve a eshte diqka rrezik a po qarja e virgjeris

  besa

  (Nëntor 29, 2008 - 11:43 paradite)

  ok une jam besa …deshta te bej nje pyetje:kur ter me vijn mens.une e di 3 dite me heret sepse qe ateher fillon nje dhimbje e padurueshme dhe deri ne diten e fndit kam dhikmbje te teperta .dhimbje posht stomakut gerrq,dhimbje shpine etj…
  dhe nganjeher kam dhimbje si te menst.por nuk me vin …qka eshte problemi

  blerina

  (Nëntor 29, 2008 - 2:35 pasdite)

  Me rrespekt per faqen e qelluar,jam nji nan 25 vjeqare djali tahs ni vit mi ban kisha dashur te pyes dr.para menstracionev kam dhimbje koke shum te fort edhe mstracionet me mundojn shum edhe para se me lind me kan mundu po tash qe dy muja mukan qrregullu kam qen te mjeku me ka then kurgja nuk ke,a asht normale qe mu kan qrregullu.

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 29, 2008 - 7:20 pasdite)

  E nderuar Znj.Lule!

  Me shumë mundësi është prej humbjes së virgjërisë.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 29, 2008 - 7:41 pasdite)

  E nderuar Znj.Besa!

  Dhimbjet apo shqetësimet që shfaqen përgjat rrëzëve të kofshëve dhe në pjesën e fundit të barkut gjatë apo pak para menstruacioneve quhen dismenore. Mund të jetë primare ose sekondare. Primare është kur shfaqet 1-2 vjet pas mensturacionit të parë dhe që pas moshës 25 vjeçare ose pasi lind fëmijën e parë pakësohet dhe që nuk është e lidhur me ndonjë patologji ose sëmundje. Ndërsa tek sekondaria bëhet fjalë për një sëmundje e cila shfaq dhimbje të herë pas hershme.

  Shkaqet:

  Gjatë menstruacioneve mitra kontraktohet për të nxjerr jashtë gjakun e grumbulluar në të. Gjatë kësaj kohe çlirohen disa lëndë përgjegjëse për këtë process të quajtura prostoglandina. Në dismenoren primare mendohet për një mbiprodhim të prostoglandinës ose për një përgjigje të tepruar të mitrës ndaj saj. Kurse tek dismenoreja sekondare disa nga shkqet janë:

  Endrometrozis

  Sëmundja inflamatuare e pelvisit

  Ngushtimet tek qafa e mitrës

  Tumoret e mitrës (mioma)

  Anomalitë pozicionale të mitrës

  Ndonjëherë edhe spiralet e vendosura për kontracepsion mund të shkaktojnë dismenore.

  Duhet një vizitë tek gjinekologu.Mund të jenë normale që kalojnë me qetësues por mund të jenë edhe të lidhura me ndonjë sëmundje tjetër.Por në shumicën e rasteve janë normale dhe doktori do tju jap qetësues plus ndiqni edhe këshillat tek artikulli.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  AZRA

  (Nëntor 29, 2008 - 10:04 pasdite)

  e nderuar dr.te kam shnu po nuk di i k mar ose jo shnimet.jam e dg nga ana e psihiatrit me dg.f41.ospo muj te gjej sqarime mbi semundjen mund te me tregoni qka eshte ju lutem dhe te me tregoni ka sherim ose jo ?lexova per atakun e panikut 2 shenja i kam,ndoshta dh nuk ke koh te lexoni shum gjat per hallin tim po po te drejtohem;ne fillim ka filluar si frig nga tumori nuk kam len ekzaminim pa b er dej dhe kolonoskopi me anestezion dhe ct,pastaj shkova te psihiatri dhe at ka fillu vuajtja ime me e madhe mos do t e qmendem etj…ama me shum po me shqetson kam zhurm ne vesh si sinjale elektrike ose me sakt si kur televizioni i pa programuar,kam frig mos kam shizfreni dhe pse kam lexu per at semundje ,e kjo zhurm po me jep frig.a mos v all eshte panik,qe nje jav jam tu mar demetrin dhe fluoxetin.ju lutem me tregoni vetem se qfar dg eshte f41.o…pres me ankth pergjegjjen tuaj dhe flm per kshillat qe po i jepni.me rrespekt azra kosov

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 30, 2008 - 1:17 pasdite)

  E nderuar znj.Blerina!

  Përsa i përket dhimbjeve besoj se e keni lexuar artikullin dhe se cduhet bërë.Për çrregullimin e menstruacioneve do të deshëm diçka më shumë të dinim sepse ka raste kur janë normale dhe jo normale por duhet ditur në çformë është çrregullimi.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 30, 2008 - 5:55 pasdite)

  E nderuar Znj.Azra!

  F41 është një kod që përdoret nëpër spitale për të koduar sëmundje të ndryshme për lehtësi mbledhjesh të dhëna.Në rastin tuaj tregon se keni probleme me ankthin por nëse është apo jo panik atak nuk mund ta themi plotësisht.Por skizofreni nuk është.Mos kini merak.Janë probleme që kalojnë me ilaçe që auhen anksiolitik dhe antidepresues por këto ilaçe duhet ti shkruaj mjeku psikiatër.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  AZRA

  (Nëntor 30, 2008 - 7:27 pasdite)

  flm shum e nderuar doktoresh NURIHAN.un u sherova nga kjo fjal m beson/?NJEHER NJE GRUA NGA LAGJJA IME ME MESOJ TE BEJ NJE LLOJ ARTIZANATI QE NE NE KS E QUAJM VEK,U ORGANIZUA DIQ DHE UN FITOVA DISA TE HOLLA NE NJE KONKURS,ISHA NE KL TE 4 DHE KUR U KTHEVA NE SHTEPI THASH GJYSHIT PASI KUJDESEJ AI PER MUA QKA TE BEJ DO E BLEJ BIQIKLETEN QE E ENRROJA ,OK ME THA GJYSHI POR MOS HARRO TA KUJTON NJERIUN QE TE PRU KTU…DHE UN E KUPTOVA ISHTE E THJESHT TE GJITHA TE HOLLAT IA FALA GRUAS QE ME MESOJ AT PUN…PO JUVE JUVE NUK DI SI DO UA KTHEJ…JU DUA SHUMEDHE PSE NUK U NJOH.UN E STUDJOJ MJEKESIN DHE KISHA FRIG TE LEXOJA QKA ESHTE F 41.1.QDO TE MIR AZRA

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 30, 2008 - 10:32 pasdite)

  E nderuar znj.Azra!

  Unë jam doktor jo doktoresh por nuk ka gjë.Bëhu një mjeke e mirë dhe shërbej njerëzve me sa të kesh mundësi.Kjo le të jetë dhe pagesa.Të uroj gjithë të mirat.Mos harro të shkosh tek mjeku për ilaçe sepse mund të kesh nevojë.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  mirjeta

  (Dhjetor 1, 2008 - 3:58 pasdite)

  pershendetje,,,dhe perurime te perzemerta per kete faqe shume te qelluar,,,e kam nje pytje,,,uen ekam ciklin 30 dite fiks dhe shume te rregullt cila ehste dita me kritike apo ne cilen dite duhet te kem mardhanie per me mbet shtatzane a ehste dita e 14,,psh une kam ciklin mujor qe tre muaj me daten 17,,,cilave dite e kam ovulacionin…a mundeni me me tregu qfar duhet te bej me mbet shtatzane,,ose ushqimin qfar duhet te perdore,,,gjithashtu a dini gje per tabletat profertil per meshkuj qfar efwektesh kan,,,shume flm per pergjigjien

  nexha

  (Dhjetor 1, 2008 - 4:01 pasdite)

  Mirdita ju pershendes dhe po ju shkruaj per here te pare. Jam 41 vjeqare e pa martuar, kete muaj mu kan vonuar mistracionet qe 11 dite ,jam merakos shume ,kurr nuk kam pas asnje preoblem qdo here i kam pas me kohe ne qdo21dite (5 dite rrjedhje normale gjaku.. diten e 1 veq pak te 2e 3 ma shume e 4 e 5 ma pak ).Qka eshte ne pyetje jam shume e merakosur ,a ka mundsi me ma dhen nje pergjigjie. Diten e mire shpresoj te marr nje pergjigjie nga ju.

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 2, 2008 - 12:00 pasdite)

  E nderuar Znj.Nexha!

  Nje here ne vit vonesa ne menstruacıone konsıderohet normale por megjıthate nese kjo vonese zgjat akoma me shume mund te benı nje vızıte tek gjınekologu.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 2, 2008 - 12:35 pasdite)

  E nderuar Znj.Mirjeta!

  Mire eshte qe per te ngelur shtatzane te kryen marredhenıet nga dıta e 8-9 deri 18 perafersisht.Kjo e rrıt mundesıne per te ngelur shtatzane.Ushqımı nuk ndıkon. Kurse per ilaçın profertil eshte me perberje klomıfen citrat dhe perdoret tek meshkujt per te rrıtur numrın e qelizave te spermes kurse tek femra per ovulacıon.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  besa

  (Dhjetor 3, 2008 - 8:46 pasdite)

  ok flm per keshillen por nganjeher tek une dhimbjet fillojn qysh me heret dhe jane dhimbje vertet te padurushme fillojn disa dite me heret dhe nuk perfundojn deri sa menst.ndalen …. Dhe ndonjeher nuk kam dhimbje fare se nganjeher behem merak shume sepse kam dhimbje te pashmangshme kam dhimbje te forta ama nuk kam mens.pastaj pas 1 jave me vin …..desha te di qka mund te jete konkretisht jam 18 vjeqare.
  dhe nese kam diq serioze a do te thot kjo se mund te mbes sterile

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 5, 2008 - 7:49 paradite)

  E nderuar Znj.Besa!

  Per mendimin tone keni nevoje per nje vizite tek mjeku gjınekolog.Gjithçka mujnd t jete dhe normale duke u bazuar tek proçesi qe ndodh ne trup dhe qe ekmi shpjeguar ne artikull por mund te jete edhe ndonje problem tjeter.Kete edallon vetem nje vizite tek mjeku specialist.Sipas asaj zgjıdhet edhe kura qe duhet te merri.Mund te ndiqni edhe keshillat tek artıkulli jone.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  lena

  (Dhjetor 9, 2008 - 10:29 pasdite)

  pershendetje.kam nje pytje?jam 15 vjeqare dhe vetem nje here me kan ardhe menstacone edhe ato kan qene vetem pak.pore sekrecone te verdha ka te shumta qdo dit edhe ka kruarje mbrendesin e vagines.a dote me parqiten me menstraconet apo do te vanohen?a mund te ma japni nje pergjigje sa me shpejt

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 11, 2008 - 5:56 pasdite)

  E nderuar znj.Lena!

  Nese nuk ju jane shfaqur ende shenjat seksuale sekondare sikur dalja e qimeve poshte dhe rritja e gjinve atehere menstruacionet duhet tju kishin ardhur por nese keto jane shfaqur atehere mensrtuacionet mund te vonohen deri 16-17 vjeç.Por meqe juve keni shqetesime dhe me kruajtje mendojme se do te ishte mire nje vizite tek mjeku.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  drita

  (Dhjetor 22, 2008 - 6:16 paradite)

  Pershendetjr dr pyetja ime eshte ne lidhje me sindromin policistik te vezoret pse vjen deri te kjo smundje si behet sherimi dhe perafersisht sa koh shkon deri te sherimi i kesaj smundje.Ju faleminderit

  arta

  (Dhjetor 24, 2008 - 6:50 pasdite)

  pershendetje jam 23 vjeqare une kam probleme me mestruacione me vonohen 2 muj deri ne 3 kam qen te gjinekologu me terapi mu kan rregullu, mirpo si e kam nderpre terapin prap i njejt,me ka then qe edhe mitren e kam shum te vogel deshta me dit a ka sherim edhe cilat jan pasojat,kam frik se ne te ardhmen nuk do te kem mundesi te mbes shtatzen ju lutem nje pergjigjje.

  nora

  (Dhjetor 25, 2008 - 2:32 pasdite)

  komplimente

  lendita

  (Dhjetor 29, 2008 - 8:58 pasdite)

  1 jav para se mem ardh mestruacionet e ndiej veten shum tlodhur edhe gjat kesaj koh kom veshtersi ne frymarrje,kisha pas deshir te me tregoni se a eshte kjooo e rrezikshme

  rodi

  (Dhjetor 29, 2008 - 11:57 pasdite)

  pershendetje doktor!! une jam 20 vjece, dhe nuk i kam pasur menstruacionet asnjehere te rregullta.me vijne cdo 2 ose 3 muaj. kur me vijn kam aq shume dhimbje,sa nuk mund te durohen.por kam pire buscopan,dhe me ka qetsuar disi.shpesh me vine pak si ngjyre kafe,cdo te thote kjo? po crregullimi si mund ta rregulloj?
  faleminderit doktor

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 30, 2008 - 3:59 pasdite)

  E nderuar Znj.Arta!

  Mjeku që ju vizitoi e di më mirë ku qëndron problemi juaj por nëse keni ciste që jua vonojnë menstruacionet atëherë kurimi i tyre zgjat për një kohë të gjatë kështu që ndiqni këshillat e mjekut tuaj.Mos kini merak për lindjen pasi tani shumë gjëra kanë zgjidhje.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 2, 2009 - 5:58 pasdite)

  E nderuar Znj.Rodi!

  Ju këshillojmë një vizitë gjinekologjike për të gjetur shkakun. Mund të keni nevojë për një Eko për të parë vezoret për ndonjë cist.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  vlora

  (Janar 4, 2009 - 2:02 paradite)

  pershendetje jam 21 vjeqe dhe kam nje pyetje edhe mua me mundojn shum menstruacionet gjat 2 ditve te para me dhemb barku teper dhe vetem baralgini ma kalon a eshte i demshem baralgini e nese po me qfare te zavendesoi edhe a eshte e vertet se cai kamomili eshe i mire per dhimt ju pershendes shum

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 6, 2009 - 5:10 pasdite)

  E nderuar Znj.Simona!

  Kur një femre i vonohen menstruacionet gjeja e parë që mendohet është se mos ka rënë shtatzanë por nëse një gjë e tillë nuk ka ndodhur që ju e dini atëherë nëse ndodh një herë në vit në përgjithësi nuk ka problem pra mund të jetë prej shqetësimeve jo shumë problematike si stresi etj. Por nëse vonohen shumë dhe përsëriten mirë është një vizitë tek mjeku gjinekolog për të parë nga afër gjendjen dhe për analiza.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 6, 2009 - 5:32 pasdite)

  E nderuar Znj.Vlora!

  Besoj se e keni lexuar artikullin tonë për këtë temë dhe këshillat që janë aty.Mendojmë se Baralgini është një prej ilaçeve që bën dobi. Nëse nuk ju bën dobi duhet mjeku tju shkruaj një tjetër po të atij grupi ose prej atyre që shkruhen në artikull. Ne nëpërmjet internetit nuk mund të këshillojmë emër ilaçi.Për çajin kamomil nuk kemi ndonjë informacion të saktë.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 6, 2009 - 6:21 pasdite)

  E nderuar Znj.Lendita!
  Nëse është apo jo e rrezikshme gjendja juaj duhet parë grada e gjendjes që përjetoni.Nëse nuke ndjeni veten me të vërtetë mirë atëherë duhet të kontaktoni me një mjek gjinekolog për ilaçe.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  fatmire

  (Janar 9, 2009 - 4:59 pasdite)

  pershendetje kam 1 pyetje sa mund te vanohen menstruacionet dhe a mun te jem me femij?

  blerina

  (Janar 9, 2009 - 10:46 pasdite)

  Flm per pergjigjejen shum,qe kater muaj kam qregullim mestracionev kam qen te mjeku muajin ekaluar me ka then qe esht formuar nji cist 4ml,kam perdorur barna dhe kam pasur sukses muka shperthy tahs prap kam qregullim kam ber analiza ekam ber papatestin mir mekan dal po pse kam qregullim qe nji vit kam lind femiun epar.ju kisha lutur te me tregoni a asht normale apo po ndodh diqka me mua.Me rrespekt Blerina.

  sara

  (Janar 9, 2009 - 11:41 pasdite)

  pershendetje zotri dr.nurian ohri jam 17 vjeqare kamm shummmmmmm dhimbje gjat mestracioneve per te ndalur dhimbjet perdoti hapat ballargin dhe dikllofen pak me ndalin dhimbjen.a mund te mar ni keshill prej jush zotri dr. se qfar hapa te perdori per te me ndalen dhimt nuk kam vizituar mejkun asnjher per dhimt.dhimt me zgjatin 3dit qfar tebej?

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 11, 2009 - 1:53 pasdite)

  E nderuar Znj.Dafina!

  Nëse nuk mbani mend dhimbje apo gjakderdhje duhet të bëni një vizitë tek mjeku gjinekolog për ta vërtetuar.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  anonimja

  (Janar 12, 2009 - 1:38 pasdite)

  pershendetje ju pergezoj per ket webside, desha te bej nje pytje rreth ciklit mestrual,jam ne moshen 45 vjeqare problemi qe me shfaqet mua rreth mestracioneve nuk me duket normal pasi qe rregullisht jam me cikel mestrual kjo po me ndodh qe 2 vite dhembje nuk kam aspak vetem qe rregullisht po thuajse qdo dit jam me to, ndersa para 1 viti po thuajse 3 muj nuk me jan paraqitur fare dhe mendova qe jam ne fazen e klimaksit mirpo perseri mu shfaqen, ndersa keto 2 muajt e fundit pa nderprer jam me cikel, dhe nje problem tjeter qe me brengos eshte qe qdo her qat mardhenjeve seksuale kam gjakderdhje, desha te di pse po me ndodh kjo mos eshte problemi qe mbaj spiralen qe 8 vite apo qka,edhe pse kam bere kontrollin dhe qdo gje doli ne rregull….flm ju pershendes

  shema

  (Janar 14, 2009 - 3:43 pasdite)

  J pershendes doktor une gjithe menstruacionet i kam me qat dat ose ndodhe nganjeher te me vin ma heret po ket muaj mu kan vonuar prej dates 9 e nuk me erdhen deri me daten 13. Po une i kam pas dy oborte qe pese vite jam martuar nuk kam femij a eshte diqka keq me tu vonuar se une te gjitha analizat i kam ba bashke me burrin edhe te gjitha mire me dalin. qe dy muaj perdori klomofen per te mbetur shtatzan po pa sukse a me preferoni ju diqka apo ti perdor edhe ket muaj klomofenin. ju faliminderit shummm…

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 14, 2009 - 4:15 pasdite)

  E nderuar znj.Fatime!

  Një cikël normal është brenda 21-35 ditëve pra deri në 35 ditë një cikël mund të vonohet. Nëse ju vonohet më tepër dhe kjo ndodh një herë në vit në përgjithësi nuk është problem, vjen prej stresit , ndryshimit të klimës etj. Nëse vonohen shumë gjatë ose kjo vonesë përsëritet disa herë duhet bërë një kontroll tek mjeku gjinekolog. Megjithatë nëse një femre i vonohen menstruacionet e para që duhet menduar është shtatzania. Për ta vërtetuar këtë duhet bërë një test shtatzanie.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 14, 2009 - 4:15 pasdite)

  E nderuar Znj.Blerina!

  Nuk e dimë për çfarë çrregullimi bëhet fjala. A mund të na jepni disa të dhëna për menstruacionet tuaja?

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Arina

  (Janar 14, 2009 - 4:35 pasdite)

  I nderuar Dr.Ohri!
  Jam 25 vjecare, dhe gjate kohes se mestracioneve kam dhimbje kohe pas kohe, ndonjehere te medhaja, por nuk um zgjasin shume.Pyetja ime eshte se cka duhet marr per dhimbje? Ndersa ajo qe me shqeteson me shume eshte se mestracionet me kane ardhur ne moshen 11 vjecare, dhe mos paraqet kjo ndonje rrezik qe te mos mundem te mbes shtatzan? Kisha dashur mendimin tuaj.
  Me respekt Arina

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 14, 2009 - 4:51 pasdite)

  E nderuar Znj.Sara!

  Ilaçet që po përdorni janë nga më të efektshmet në këtë drejtim por nëse dhimbjet nuk ju kalojnë nuk ka rrugë tjetër veçse një vizitë tek mjeku gjinekolog.Nëse ai vëre diçka tjetër pra një shkak për dhimbjen do tju kuroj dhe nëse nuk del gjë atëherë mund të kërkoni atij tju japi ndonjë ilaç tjetër mes atyre që kemi përmenduar në artikull (p.sh kontraceptivët oral) sigurisht nëse ai e sheh të arsyeshme.Mund të ndiqni edhe këshillat tek artikulli jonë.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  dita

  (Janar 14, 2009 - 8:52 pasdite)

  jame dita kam nje problem kame dhembje shume ne barke dhe ne shpine kur te me vijen menstracionet ,po a shtu kame edhe nje grurje te maddhe per rrethe vagines dhe skuqje te tepert ,vetem me ujin e nxet kur e pastroj me duket qe me kalon per pak ore ,pore pra se prap paraqetet ,ju kisha lutur te me ndihmoni pakes rrethe kesaj

  ELIZABETA

  (Janar 15, 2009 - 4:36 pasdite)

  pershendetje jeni mjek shum i qelluar vetem vashdoni
  jam 23 vjeqare dhe jame martuar qe 7 muaj dhe kam deshir te mes shtatzane por nuk po mundem s e nuk i kom menstracionet e rrregullta nje muaj kom nje muaj nuk kom cikel dhe ekom te qrregull prej moshes 18 vjeqare kam qen te gjinekologia me ka rekomandu barna klomifen per t e mbetur shtatzane nje muaj perdora por pa efekt tash kam shkuar perseri me ka qit cyclo progynova barna per 29 dit per me rregullu ciklin mestrual dhe pas kesaj me ka then q e kur te behesh me cikles diten e tret q e te shkoj prap te gjinekologia ju lutem akam gjasa t e mbetem me barre muajin tjeter falemidnerit shum me respet
  elizabeta

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 16, 2009 - 1:10 pasdite)

  E nderuar znj.Arina!

  Ardhja herët e menstruacioneve nuk ndikon në shtatzani. Për dhimbjen e kokës dhe se çduhet bërë mund të lexoni artikullin tonë rreth sindromit paramenstrual në rubrikën e gjinekologjisë. Ne që këtu nuk është mirë të japim receta.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 16, 2009 - 1:21 pasdite)

  E nderuar Znj.Shema!

  Nëse vonesa është aq ditë sa treguat pra 6 ditë dhe ju ka ndodhur vetëm një herë në vit mos kini merak. Nëse do tju ishte vonuar shumë ose nëse ju përsëritet edhe në muajt në vazhdim mirë është të bëni një kontroll tek gjinekologu. Një cikël menstrual maksimumi që pranohet normal është një herë në 35 ditë.Për ilaçin e klomifenit nuk mund tju them gjë pasi këtë çështje e di më mirë mjeku që ju ka vizituar, diagnostikuar dhe rekomanduar ilaçin.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 16, 2009 - 2:21 pasdite)

  E nderuar Znj.Arbnora!

  Në rastin tuaj me sa kuptuam duhet të bëni një vizitë tek mjeku gjinekolog. Rreth dy vite para ardhjes së menopauses vihen re çrregullime të menstruacioneve por për të përcaktuar se janë të lidhura me këtë fenomen apo jo duhet që të kaloni nga kontrolli i një mjeku gjnekolog përndryshe kjo nuk është një gjendje normale.Ai gjak mund të mos jetë menstrual pra duhet pare gjendja nga afër gjithashtu edhe pozicionimi i spiralit.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  ELIZABETA

  (Janar 17, 2009 - 9:35 pasdite)

  pershendetje jeni mjek shum i qelluar vetem vashdoni
  jam 23 vjeqare dhe jame martuar qe 7 muaj dhe kam deshir te mes shtatzane por nuk po mundem s e nuk i kom menstracionet e rrregullta nje muaj kom nje muaj nuk kom cikel dhe ekom te qrregull prej moshes 18 vjeqare kam qen te gjinekologia me ka rekomandu barna klomifen per t e mbetur shtatzane nje muaj perdora por pa efekt tash kam shkuar perseri me ka qit cyclo progynova barna per 29 dit per me rregullu ciklin mestrual dhe pas kesaj me ka then q e kur te behesh me cikles diten e tret q e te shkoj prap te gjinekologia ju lutem akam gjasa t e mbetem me barre muajin tjeter falemidnerit shum me respet

  valentina

  (Janar 18, 2009 - 5:17 pasdite)

  i nderuari Dr.Nurian Ohri me respektin ma te madh po ju shkruaj edhe po ju faLEMDEROJ QE MU PERGJIGJE NPYTJEN TIM: une jam operu nga cista siq e kom cek edhe me heret qe kam frig per shtatzani. cista ovari, ne vezoren e djatht dhe ka qen vetem nje cist mjeket me thonin qe vezorja ka shpetu edhe operacioni ka klu me sukxes

  valentina

  (Janar 18, 2009 - 5:25 pasdite)

  operacioni ka kalu me sukses por kam frig pe me von sju perhendes

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 19, 2009 - 4:49 pasdite)

  E nderuar Znj.Valentina!

  Nëse doktorët nuk ju kanë thënë ndonjë gjë tjetër në lidhje me kistin atëherë mos kini merak.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  valentina

  (Janar 19, 2009 - 5:16 pasdite)

  flm. shume i nderuar shume flm zoti ju shperbleft…

  duresa

  (Janar 20, 2009 - 8:01 pasdite)

  kam dhimbje te tmershme gjate ciklit po vetem diten e pare dhe ditet e tjera jo kam qene te gjiekologu dhe me ka rekomanduar disa hapa dhe me ka thene duhet ti pi 6 muaj hapat quhen CYCLO-PROGYNOVA jam 18 vjeqare por hapat i kam perdorur 3 muja po dhimbje vashdoj te kem

  anita

  (Janar 21, 2009 - 11:55 paradite)

  i nderua Dr. un jam 28 vjecare kam shum dhemje kur me vin menstruacionet prej barku, krycet kembet, edhe ce 7 muj nuk mundem as me mbet shtatezen ju lutm nese muni me me ndimu

  engjellushja

  (Janar 21, 2009 - 7:42 pasdite)

  ju pershendes shum
  jam 23 vjeqare qe 7 muaj e martuar tentoj t e mbetem shtatzane por nuk mundem kam qente gjinekologu s e ikam mestracionet e qrregullta nje muaj po nje muaj nuk kom
  dhe me ka dhen cyclo progynova rreth barna per 21 dit mi pi dhe pastaj kom me shku prapa kontrrol ju lutem amund t e mbesem shtatzan tash po nese perdori klimifen mujin tjeter

  engjellushja

  (Janar 21, 2009 - 7:43 pasdite)

  klomifen s e ekisha shkruar gabim klomifen per 5 dit a kom rezultat ediq eme thoni smund te ju jap pergjigje konkrete por perafersisht

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 22, 2009 - 1:18 pasdite)

  E nderuar znj.Elizabeta!

  Këto ilaçe do tju ndihmojnë për të patur ovulacion por nuk mund tju themi %100 se do të ngeleni apo jo shtatzanë sepse ka edhe faktorë të tjerë që ndikojnë.Të shpresojmë.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Silva

  (Janar 23, 2009 - 5:25 paradite)

  Pershendetje ! Une jam nje 28 vjecare nena e tre femive ,pas lindjes se 3 te femis sime ,Vura aparatin mbrojtes kundra shtatzanise (Mirena emri i aparatit )Po te them te drejten kur kam daten e menstruacioneve nuk me vijne normalisht po thuajse kam 34 muaj qe nuk me vijn normale shqetesimi im eshte se nuk arrij te pastrohem plotesisht nuk kam rrjedhje te zakonshme te tyre por thjesht shenja te tyre (njolla te vogla ) qe nuk do mund ti quaja pastrimi mujor te nje femre .Shqetesohem ne te njejten kohe se kur me vjen data ndihem e pa fuqishme e plogesht me vjen shume gjume e shoqeruar kjo me noj dhimbje koke .Une e bej gjumin e plote po thuajse gjithmone 8 orshin e duhur por perseri ndihem e pangopur me gjume .Une gjithmone kam qen njeri ne levizje dhe e pa pertuar por tani ndihem e lodhur edhe pa patur nje lodhje do thoja une .Kam bere analizat e pergjithshme si te diabetit ,teroideve anemise etj .Por kohet e fundit me kan dale mire nuk kam noj semundje nga keto.Gjithashtu shtoj se kam edhe fryrje te barkut po ashtu kam vene peshe nga 56kg qe ka qen pesha ime normale kam vajtur 78 kg e gjitha kjo per 34 muaj kohe .Nuk jam e sigurte nese kjo ka te beje me aparatin mbrojtes apo jo por i gjith ndryshimi sipas meje ka ardh nga kjo .Ju lutem me ndimoni car duhet te bej qe cikli mujor te me normalizohet .(PS)Une ne fakt gjithmone pas lindjeve te femive kam patur probleme me ciklin mujor ato nuk me vinin rregullisht kam ndenjur disa muaj pa me ardhur gjer sa kam ngelur shtatzane .Me falni Doktor se u zjata pak si shume por doja te isha sa me e sakte ne pyetjet e mia ,per te mare nga ju nje pergjigje sa me te sakte .Falemenderit !

  maja

  (Janar 23, 2009 - 5:03 pasdite)

  i nderuar,rrespekte kisha nje shqetsim per menstruacionet e bardha ,edhe te kuqet nuk i kam te rregullta ,te bardhat me shkojn here mas here , ka mundesi ndonje e ftohur,virus apo ?edhe qa me keshilloni te marr .ju pershendes

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 25, 2009 - 5:53 pasdite)

  E nderuar Znj.Ëngjëllushe!

  Ilaçet që po përdorni ju ndihmojnë në këtë drejtim por nuk mund ta themi %100 se do të kenë apo jo rezultat për ju. Për momentin është më e mire që mund të bëni.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 25, 2009 - 5:54 pasdite)

  E nderuar Znj.Anita!

  Duhet të bëni një vizitë tek mjeku gjinekolog. Mund të jetë një sëmundje që krijon edhe pengesë për shtatzani edhe dhimbje por mund edhe të jetë dhimbje normale pra që kalon me ilaçe kurse për shtatzaninë të mos keni ndonjë problem vetëm se të vazhdoni ta provoni.Por se ku qëndron problemi pa një vizitë dhe pa ju pyetur pak më në detaje e kemi të vështirë ta gjejmë.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  olisa

  (Janar 27, 2009 - 11:14 paradite)

  peshendetje edhe une kam shum dhembje te barkut gjat ciklit dashta me pyt a eshte ne rregull qe masi qe ti kryn me pas mardhenje me burr me pas gjakderrdhje kisha dasht me dit

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 27, 2009 - 3:46 pasdite)

  E nderuar Znj.Dita!

  Mirë është të bëni një vizitë tek mjeku gjinekolog për tju parë nga afër për të mënjanuar ndonjë infeksion.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 27, 2009 - 3:50 pasdite)

  E nderuar Zj.Duresa!

  Mirë është të konsultoheni me mjekun që jua ka dhënë pasi nuk e di çfarë ka menduar që jua ka dhënë këtë ilaç.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  olisa

  (Janar 27, 2009 - 7:26 pasdite)

  me resperkt kisha dasht me ma kthy pergjegjejen dr.ohri si te ka mundesi

  sara

  (Janar 29, 2009 - 9:22 paradite)

  Pershendetje i nderuar ,jam 25 vjeqe zakonisht kam dhimbje para ciklit njeher kam dhimbje ne kemb kam dhimbje ne gjoks ne duar venat me jan me shume te dukshme kjo me paraqitet 7 ose 10 para ciklit,zakonisht cikli me zgjete deri ne 8 deri 10 dite kam edhe dhimbje ne fund te barkut edhe shpin,nuk kam ber ndonje kontrodh,gjithashtu nuk e kam ciklin e regullt zakonisht me vonohen dy jave tri jave,po edhe kam shume mestruacione te bardha teper qefar me preferoni te mar per te parandaluar menstruacionet e bardha.

  Albina

  (Janar 29, 2009 - 1:50 pasdite)

  ju pershendes shumm doktor e deshta tju them se jom 15 vjeqare e mestracionet me kan ardh qe 3 vite e me win shum mestracionet dhe kam shumm copa tgjakut e me win shum shpesh e kur jom kan te mjeku mka than qe me koh tu stabilizohen qfar me preferoni per me pi per mos me met anemike ju pershendes

  bardha

  (Janar 29, 2009 - 3:21 pasdite)

  me 29 janar ora 15:10 mas dite pershendetje dr nurian ohri jom bardha jom martu qe 10 muaj deshiroj te mebetem shtatzene po ende jo jom kon te mjeku kom bo EKO me ka dal mir vetem njona an e vezores nuk me funksjonon. e djathta an gjith ndi therje nganjher.e ana e shmajt as njeher evulacjon kom normal ju lutem doktor ku esht probeli pse nuk mbetem shtatzene pres pergjigjjen tnde ju lutem

  bela

  (Janar 29, 2009 - 5:20 pasdite)

  Dr Nuriani pershendetje
  kam nje pyetje
  kam kryer mardhenien e mare seksuale por megjithese une isha e virgjer (skisha kryer mardhenie me pare) nuk doli gjak, per bashkeshortin tim kjo gje kaloi dhe me besoi, por une ndihem si ne faj megjithese kjo ishte mardhenia ime e pare me duket vetja sikur nuk e di se si
  te lutem qe te me largohet ku stres qe me ka kap dhe me vjen shume turp prej vetes a mund te me jepni ndonje sqarim te hollesishem rreth kesaj gjendjeje, do tju lutesha shume sa me shpejt, pa tjeter duke ju kerkuar ndjese per kohen qe do te me kushtoni
  me shume respekte bela

  sara

  (Janar 29, 2009 - 5:29 pasdite)

  pershendetje kam prombleme me menstruacionet e berdha me ere zakonisht qdo dit kam qka me preferoni te mar

  arta

  (Janar 29, 2009 - 6:48 pasdite)

  pershendetje per ju i nderuar mjek te kisha lute te me tregosh ku esht problemi nese cikli esht 5 dite ngjyr kafe a esht diqka rrezik te lutem nese ke mundesi me me tregu se po kam frik edhe te mjeku me shku te deshiroj pune te mbar dhe te palodhur

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 30, 2009 - 6:55 pasdite)

  E nderuar Znj.Maja!

  Së pari duhet të dimë se cili është çrregullimi i juaj i menstruacioneve p.sh në sasi apo vonëse në ditë me saktësi etj? Për sekrecionet e bardha nëse janë me erë të keqe, janë në sasi të shumtë, kanë ndryshim në ngjyrë, shoqërohen me kruajtje apo dhimbje atëherë dyshohet për ndonjë infeksion vaginal dhe duhet bërë vizitë tek mjeku gjinekolog.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 30, 2009 - 6:57 pasdite)

  E nderuar Znj.Silva!

  Mirena është nga aparatët më të mirë dhe me më pak hemoragji por mund të japi pak probleme me menstruacionet mesa e dimë ne por shenja të tjera siç theksuat nuk dimë që të japi.Megjithatë ju këshillojmë të kontaktoni me një mjek gjinekolog për të marë edhe mendimin e tij si specialist të kësaj fushe.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Erisa

  (Shkurt 1, 2009 - 1:34 paradite)

  Pershendetje Doktor.

  Jam nje vajze 18vjecare kam 2 vite pa bere mardhenie. Doja te dija dicka. Neser ose pasneser me ikin menstruacionet. a mund te kryej nje mardhenie te nesermen qe te me kene ikur? a ka mundesi te vijne menjehere pas mardhenies? FLM

  anonimja

  (Shkurt 1, 2009 - 2:06 pasdite)

  jam ne moshen 35 vjeqare.linjen e fundit e kam para 10 vjete po tash nuk jam tu lind ma se se i kam dy fmi .por tash po kam nervoz shum shum te madhe nuk perdori asgje mer mbrojtje .NJE KESHILLE SA DO PAK MUND TE MA JEPNI JU ME RESPEKT ANONIMJA

  tinna

  (Shkurt 1, 2009 - 2:39 pasdite)

  i nderuari doktor jam 20 vjeqare dhe kam nje problem mirpo kam frik ti drejtohem mjekut por kur pash faqen e juaj vendosa te ju shkruaj
  me ka ndodh qe para se te kem mardhenje me te dashurin vetem me nje prekje te vogel kam pasur gjakderdhje shum te madhe dhe jam friksu shum por kam mendu qe me ka ndodh per shkak se e kam pasur afer ciklin e mentracioneve.me ndodhi edhe nje her dhe kam frik te shkoj te mejku kisha pas deshir vetem nje keshill te vogel ta kemj nga ju
  ju letem
  me perzemersi tinna

  bardha

  (Shkurt 1, 2009 - 9:11 pasdite)

  jom bardha nga ferizaji me 1 01 21:10 me falni po nuk me keni kthy pergjigjjen po pres me padurim te pershendes doktor nurian ohri respekt

  vjollca

  (Shkurt 1, 2009 - 9:17 pasdite)

  ju peershendes vjollca me 1. 01.2009 21:10 doktor nurian ohri ju lutem me pergjigjni ne pyetjen flm shum jom martu qe 1 vit edeh nuk po mbetem shtatzene kom qen te mjeku kom bo EKO me ka dal mir nuk me ka dhon asnje terapi me tha gjithqka esht rregull kom evulacjon normal folikula kom njo dy ma shum jo me keshilloj te pres edhe pak.sdi pse ende spo mbes shtatzene ju lutem tregomni jom shum emerzitur pres pergjigjjen tende me shum endje rrepekt DR NURIAN OHRI

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 2, 2009 - 1:51 pasdite)

  E nderuar Znj.Sara!

  Këto që thatë nuk duken si shenja të ndonjë sëmundjeje megjithëse era e keqe zakonisht është shenjë infeksioni por ju thoni se gjithmonë e keni dhe se nuk po shoqërohet me ndonjë shenjë tjetër di ndryshim të ngjyrës së sekrecionit apo djegje gjatë urinimit apo krujtje. Nëse ju shqetëson mirë do të ishte një vizitë pastaj nëse nevojitet të përdorni ilaç.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 2, 2009 - 1:54 pasdite)

  E nderuar Znj.Arta!

  Nuk mendojmë se ka ndonjë problem megjithëse nëse ky fakt ju shqetëson mund të kontaktoni edhe me një mjek gjinekolg.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  arta

  (Shkurt 2, 2009 - 3:37 pasdite)

  ju flm shum per pergjigjje desha ta bej ehde nje pytje nese mundesh me me ndimu jam martuar qe 8 vite dhe nuk kam femi kam pas nje operacion ne te dy vezoret me laparatomi para 4 viteve edhe deri e sot as nje her nuk kam mbet shtatzane te kisha kerku nese ki mundesi me me tregu pak per ket rastin tim edhe buri i ka ba analizat i kan dal te levizshem 3.2 se deri me sot askund nuk po e gjej zgjidhjen cila esht menyra me e lete me ardh deri te shtatzania qka me kishe propozu ti me fal ndoshta shenova shum po te kerkoj ndjes ju flm shum qe po na ndimon rreth ksaj pune

  arjeta

  (Shkurt 3, 2009 - 8:29 pasdite)

  Ju lutem me spjegono gjat mustracioneve me dhamin veshket shum dhe urina perher ju lutem sjegomani ju se te Doktori kam frik te madhe te shkoj aka ndonje problem kjo per shtatzani

  arjeta

  (Shkurt 3, 2009 - 8:33 pasdite)

  AKA MUNCI ME MA SPJEGU GJAT MUSTRACIONEVE KAM SHUM DHIMJE VESHKET DHE VAGIN ANDIKON KJO QE UNE NUK MUND JE TE JES SHTAZAN NE TE ARDHMEN JU LUTEM SPJGOMANI PSE ME DHEM VAGINA DHE VESHKET SHUM GJAT MUSTRACIONEV
  FALIMDERIT SHUM JU PRES ME PADURIM

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 4, 2009 - 8:48 pasdite)

  E nderuar Znj.Bela!

  Mund të ndodh tek disa femra që për shkak të llojit të cipëzës që kanë të mos kenë gjakderdhje gjatë marrëdhënieve.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 4, 2009 - 8:49 pasdite)

  E nderuar Znj.Tina!

  Mirë do të ishte një vizitë tek mjeku.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 4, 2009 - 8:51 pasdite)

  E nderuar Znj.Olisa!
  Për dhimbjet në menstruacione mire është që nëse janë të bezdishme të merrni ndonjë qetësues kurse për gjakderdhjen pas marrëdhënieve për mendimin tone mire do të ishte në vizitë tek mjeku gjinekolog.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 4, 2009 - 8:53 pasdite)

  E nderuar Znj.Albina!

  Duhet të bëni një test gjaku për të parë hemoglobinën. Nëse ka dalë e ulët dhe mjeku që e vlerëson mendon për mungesë hekuri që në të tilla ratesh shfaqet shpesh dueht të merrni tableta me hekur.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 4, 2009 - 8:56 pasdite)

  E nderuar Znj.Anonime!
  Shkaqet që një fem[ër nuk ngele shtatzanë janë shumë.Duhet një viztë e imët e juaja dhe e burrit tuaj.Nëse ende nuk del ndonjë problem mund të aplikoni metodat e tjera për shtatzani si psh vaksinimin e spermës apo fertilizimin invitro.Për këto gjinekologu ju informon më shumë.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 4, 2009 - 8:57 pasdite)

  E nderuar Znj.Bardha!

  Shkaqet që një femër nuk ngele shtatzanë janë shumë.Duhet një viztë e imët e juaja dhe e burrit tuaj.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  vesa

  (Shkurt 7, 2009 - 3:52 pasdite)

  pershendetje ju pergzoj per punen, un kom nje pytje a mundet me pas naj rast qe nje femen mos me i pas as nje her mestracjonet, nese po qfra pasoja mundet me pas ajo dhe qka e kishit kshillu ok flm per mirkuptim.

  besarta

  (Shkurt 8, 2009 - 1:07 paradite)

  e nderuara dr nurina ohri kam 2 pytje pytja ime e pare edhe kam pas mardhenje me daten 12.01.09 kam qen ne diten e fundit te menstruacioneve a prishe pune qe kena pas mardhenje gjat menst. mirpo un tash i kam pas menstruacionet mum ardh prej 6-12 mirpo tash jan vonu per nje dit mundesh mem ndimu diqka
  ndersa pytetja 2 eshte kam pas marrdhenje pe her te pare mirpo ajo ishte hera e pare po nuk kam pas gjakderdhje e tash nuk me besone i dashuri si mundesh mem ndimu mirpo masi e kena kry dmth kam pas gjakderdje edhe kam pas dhimt djegsim i kam ba analizat mirpo nuk me kan dale mire po kam marr antibitik ciprol tash me ka kalu tash jame mir ndoshta e zgjata pak po deshta me dit per keto 2 pytje nese mundesh mem sqaru diqka flm shum

  anonimja

  (Shkurt 8, 2009 - 8:01 pasdite)

  sot lexova ket faqe dhe shum ndjeva nevojen qe tju shkruaj njeherit tju pershendes me respekt.jam 26 vjeqare para nje viti e gjysem me ka ndodh nje tragjedi dhunim nga nje njeri i pa njohur dhe kom arrit me u mbrojt disi,tek mjeku skom shku askujt si kom tregu per ket vet e kom kalu ket kriz,vetem nje gje e di se ai-dhunuesi-me gishterinj me ka dhunu..kom qen virgjine ne at koh dhe sot kom mendu qe jam mirpo jam zhgenjy pas mardhenjes se par qe kom pas i dashuri im me ka then se nuk je virgjine,un kom gabu qe nuk i kom tregu per rastin qe me ka ndodh,dhe tash te dyt po ndihemi te zhgenjyer,un kurr skom besu se humbet virgjiniteti ne at menyr barbare dhe e pata bind veten time se un jam e paster,qe ta sheroja veten time nga ai dhunim qe arrita te mbrohem qe te mos kem mardhenje me dhunuesin,mirpo ai siduket ja kish pas arrit qellimit me ma marr gjen me te shtrnjt,dhe diqka a ka mundesi nga nje prerje e vogel ne vagin gjat pastrimit te kem gjakderdhje 3 dit pas mardhenjes se par qe pata me te dashurin tim,edhe pse ai me tha se nuk jam virgjine?me falni shum nese ju kom lodh po me besoni se po ndihem me mir qe po ju shkruaj dhe do te ndihem me mir te kem nje pergjigje nga ju apo keshill…

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 10, 2009 - 2:10 pasdite)

  E nderuar Znj.Besarta!

  Për pyetjen e aprë nuk ka gjë pra mos u shqetësoni vetëm se herë tjetër mundohuni të kryyeni marrëdhënie jo në ditët e menstruacioneve pasi rritet mundësia për marrjen e ndonjë infeksioni.Për pyetjen e dytë nëse keni pirë ilaçet dhe gjithçka ka kaluar mos kini merak.Mund të ndodhi që gjatë aktit të parë të mos ketë gjakderdhje e të ketë pak më vonë.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 10, 2009 - 2:22 pasdite)

  E nderuar Znj.Vesa!

  Varet nga mosha që keni.Pas moshës 16 vjeç menstruacionet duhet të vijnë.Nëse jo duhet një kontroll tek mjeku gjinekolog.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 16, 2009 - 8:58 pasdite)

  E nderuar Znj.Anonime!

  Hemoragjia mund të jetë prej asaj që ju treguat por mund të jetë edhe prej diçkaje tjetër.Unë ju kisha këshilluar një vizitë tek mjeku gjinekolog për të parë të gjithë problemin tuaj në tërësi si me virgjinitetin ashtu edhe për hemoragjinë pas aktit.

  Me respekt DR.NURIAN OHRI

Comments are closed.