Pyetje-Përgjigje (shtatzania)

Përgjigje: E nderuar znj.Ardita

Në lidhje me pyetjen tuaj na duhet të themi që megjithëse këto shqetësime mund të jenë fiziologjike (normale) për muajt e 2-të dhe të 3-të të shtatëzanisë se mitra dhe muskujt e saj janë duke u zgjeruar, përsëri ajo që vlen për të gjithë ata që kanë dhimbje të forta në bark vlen dhe për ju dhe ajo është që të vizitoheni tek një mjek, në rastin tuaj një gjinekolog (sepse jeni shtatzënë). Këto dhimbje mund të shkaktohen edhe nga probleme që nuk kanë lidhje me shtatzaninë p.sh nga zorrët, rrugët urinare, gurët në veshka etj. Apo nga probleme gjinekologjike p.sh kist në vezore, apo shtatëzania ektopike etj por këto nuk kanë vetëm dhimbje. Por mos u merakosni pasi ne përmendëm gjëra të përgjithshme pasi ne rreth jush nuk dime gjë tjetër veç dhimbjes.Vetëm të paturit e dhimbjes nuk të çon në diagnostikimin e problemit. Për mjekun është i nevojshëm një sqarim më i hollësishëm rrreth dhimbjeve (kur kanë filluar, si janë zhvilluar, a ka ndonjë shqetësim tjetër që e shoqëron p.sh të vjella apo a keni djegje gjatë urinës, a keni gjakderdhje nga poshtë etj.) .Mjeku nëse e sheh të arsyeshme mund të bëj një analizë urine, gjaku, matja e beta HCG, apo edhe eko të barkut. Gjithashtu dhe një vizitë gjinekologjike do të ishte në dobinë tuaj. Për të gjitha këto konsultohuni me mjekun tuaj pasi ai zgjedh atë që është më e mirë për ju sepse ne nuk ju kemi parë dhe një mjek e ka të vështirë pa e parë dhe vizituar të specifikohet në diagnostikim. Nëse nuk gjendet gjë atëherë themi që kjo është normale dhe do të kalojë. Nëse nuk keni ndonjë shqetësim tjetër veç dhimbjes (si p.sh hemoragji, temperaturë apo rritje të sekrecioneve të vaginës ) atëherë me shumë mundësi duke patur parasysh edhe muajt e shtatzanisë në të cilat jeni duhet të jetë diçka normale (fiziologjike). Për më tepër lexoni artikullin tonë po në këtë faqe me titullin “Dhimbjet gjatë shtatzanisë”.

U zgjata pak për shkak që ta kuptoni më qartë përse duhet që të flisni hollësisht me një mjekë megjithëse mund të mos jetë diçka shqetësuese apo mund të mos ketë lidhje me shtatëzaninë por një problem i përgjithshëm. Ju urojmë shëndet të plotë. Të shkuara.

Dr.Nurian Ohri

Post Author: Dr.Nurian Ohri

318 thoughts on “Pyetje-Përgjigje (shtatzania)

  albana

  (Qershor 20, 2008 - 9:25 paradite)

  Pershendetje
  jam nje vajze qe kam nje problem me menstruacionet qe prej dy vitesh. ciklin e kam patur gjithmone te rregullt 5 ditor.kam dy vjet qe me vjen cikli nje dite (ne diten e rregullt) pastaj kam shkeputje prej nje dite dhe vijojne sersht per 5 dite. jam e shqetesuar per kete cregullim. pres keshillen tuaj.
  me respekt albana

  rapka

  (Qershor 25, 2008 - 10:08 pasdite)

  Jam femer 20 vjecare nga Kosova para 8 muaj isha e smure nga tumori ne koke e bera operacion ne Turqi tumori ishte bening mirpo gjat operacionit eshte demtuar nervi i shtate (nervi facial) keshtu qe tash anen e majte te fytyres nuk muj me e leviz ashtu si me par. Ne kontroll ne turqi na kan rekomandu nje operacion vetem ishte ende heret na thane qe duhet me kalu me se pakti 9-12 muaj. Jam tu shku ne tepapi fizikale mirpo nuk jam tu vrejte ndonje dallim. Cka na kishit preferu ju (ndoje terapi, masazh) ju faliminderit per mirkuptim tung

  sumeja

  (Qershor 26, 2008 - 10:32 paradite)

  pershendetije momentalisht vajza ka temperatur dhe ka dhembje te barkut qka te bej a mundeni te me tregoni faliminderit

  Ilire

  (Qershor 30, 2008 - 10:19 pasdite)

  I nderuar doktor!
  Jam shtatezane,ne javen e 5-6.Kjo eshte shtatezania ime e trete(djali 13 dhe vajza 8).Mbas lindjes se dyte kam edhe 5 aborte me deshire.Tani jam serish dhe dua ta mbaj kete femije,por me mundon problemi sepse kam dhimbje ne fund te barkut,ndonjehere therje ne anen e majte apo ne te djathten dhe ne fund te barkut.Nuk jane dhimbje shume te shpeshta dhe te medhaja por me bejne merak.ndonjehere kam therje edhe ne pjesen e prapme te anes se djathte(bubreg) edhe pse me heret nuka pas therje te tilla.Te lutem me trego me shume rreth ketyre simptomeve.Me respekt Ilirja

  rapka

  (Korrik 1, 2008 - 1:28 pasdite)

  Pershendetije
  Jeni Doktur me te mir krejt qka me ke then deri tash jan te verteta.Po kam edhe nje pytje kam nje vajze 8 muajsh shum po i kren syt po i ben te kuqe qe i krin e kam qu te dokturi pa ska azgje me mir a mund te me tregoni ju diqka faliminderit per mirkuptim tung.

  Dr.Nurian Ohri

  (Korrik 2, 2008 - 10:18 paradite)

  E nderuar Znj.Ilire!

  Rreth pyetjes suaj kemi shkruajtur një artikull që besojmë do të jetë i dobishëm për ju dhe gratë e tjera që kanë të njëjta shqetësime. Artikulli quhet “Dhimbjet gjatë shtatzanisë”.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Korrik 2, 2008 - 10:37 paradite)

  E nderuar Znj.Rapka !

  Ka disa shkaqe që e bëjnë fëmijën apo të rriturin të kruaj sytë. Mes tyre më të përhapura janë infeksionet e syrit dhe e dyta alergjia. Në rastin tuaj duke patur parasysh që e keni vizituar fëmijën dhe doktori ka thënë që ska gjë d.m.th me shumë mundësi mund të jetë alergji.Megjithëse ajo shoqërohet edhe me skuqje të syrit apo lotim të tepërt etj. Në behar të tilla raste shihen shpesh. Për kurimin e tyre nëse është alergji duhet të qëndrohet larg alergjentit dhe gjithashtu ka disa pika që hidhen në sy por duhet të konsultoheni me një pediatër ose alergolog pasi ne që këtu e kemi të vështirë pa e parë vet vajzën. Mundohuni që ajo mos ti kruaj sytë ose ti ketë duart sa më të pastra pasi mund të dëmtojë kornean ose mund të marri ndonjë infeksion. Lajani sytë me ujë të vakët.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  lina

  (Korrik 19, 2008 - 9:24 paradite)

  Mirdita.
  Jam ne javen e 13 te shtatezanise dhe qe nga fillimi me eshte dashur te shkoj per rregullimin e dhembeve ,sepse gjate kesaj periudhe kam pasur dhimbje te medha te dhembeve.
  Pyetja qe desha ta bej eshte se a eshte i demshem anestezioni ,sepse mua me eshte dashur qe dhembet ti rregulloj te gjith me anestezion.ju falemnderit shume.

  antigona

  (Gjusht 1, 2008 - 11:03 pasdite)

  përshendetje për juve doktor:ju kisha lut të më ndihmoni jam shtatzën kam 5 jav dhe kam qe nja dy dit një sekrecion të kaft shumë rrall her pas here edhe është sekrecion qe ndoshta mezi vrehet po jam pak në merak se qfar është,ju kisha lut të më përgjigjeni ngase kam nevoj,kam bër shumë analiza nuk kam infeksin ose diqka tjeter gjithqka është në rregull edhe pse nganjeher siq e kishin cek edhe shumë femra tjera kam ngapak dhimbje të rralla në bark në anen e majt dhe ajo është diqka si therje po kom lexu për këtë ndoshta pak ma shumë,dhe gjëja që po më merakos është sekrecioni.

  Dr.Nurian Ohri

  (Gjusht 2, 2008 - 11:26 pasdite)

  E nderuar Znj.Antigona!

  Në lidhje me pyetjen tuaj për sekrecionet ngjyrë kafe jemi të mendimit se duhet të bëni një vizitë gjinekologjike ku mjeku të shohë mirë gjendjen e qafës së mitrës dhe me EKO të shohi rrahjet e zemrës të embrionit. Sekrecioni ngjyrë kafe është me shumë mundësi gjak i cili pasi pret në vaginë (sepse është me sasi të vogël) kthehet nga i kuq në kaf nga bakteriet e vaginës. Do të bënit mirë sikur të ndiqeni nga një mjek gjatë kësaj periudhe. Nuk e di nëse keni patur më përpara abort pasi na pyetët në një pyetje tjetër tuajën në lidhje me parandalimin e abortit. Edhe asaj pyetjeje do ti përgjigjemi pak më vonë. Nëse mjeku që ju viziton pasi shikon ato që thamë thotë se nuk ka problem atëherë mos u shqetësoni. Gjatë kësaj kohe mundohuni të shplodheni duke mos bërë lëvizje të tepërta. Edhe kontakti seksual nuk rekomandohet deri sa të hiqen dyshimet për një abort.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  linda

  (Shtator 16, 2008 - 12:54 pasdite)

  a eshte e demshme pirjea e duhanit per embrionin gjate shtatzanise?

  fatmire

  (Shtator 24, 2008 - 1:04 pasdite)

  Cfar duhet bër që të pengoher apo eliminojm zgjerimi i venëve të kamëve,

  laura

  (Shtator 29, 2008 - 2:11 pasdite)

  i nderuar doktor jam studente e mjekesis dhe isha e interesuar te di diqka me shume ne lidhje me shtatzanin dhe ekstraksionin e dhembit(indikacionet dhe kontraindikacionet) ju faleminderit

  Dr.Nurian Ohri

  (Shtator 30, 2008 - 10:57 paradite)

  E nderuar znj.Laura!

  Më e mira për shtatzanat brenda mundësive është që gjatë shtatzanisë të mos kenë ndërhyrje tek dhëmbët dhe të kujdesen më shumë për to pasi vetë shtatzania e rrit prishjen e dhëmbëve. Por nëse duhet të heqë dhëmbin mirë është të ndërhyet në tremujorëshin e dytë. Nëse duhet të hiqet dhëmbi apo ka dhimbje të forta ose ka infeksion,abces etj. edhe këto duhen kuruar pasi është domosdoshmëri. Nëse duhet anestezi ka anestezi lokale jo të dëmshme për fetusin.Nëse duhet bërë grafi edhe ajo mund të bëhet nëse nevojitet.Shtatzanës mund ti vishet një rrobë e posacme kundër radiacionit dhe mund të përdoret dozë pak më e ulët se për të tjerët. Nëse duhet të jepet antibiotik mund të përdoret penicilina apo derivatet e saj(amoksicilina etj.)Nëse i nevojitet qetësues mund të përdori paracetamolin.Pra cdo gjë nëse nevojitet mund të bëhet.
  Na gëzon fakti që dhe kolegët tanë e lexojnë faqen tonë.Ju urojmë suksese në studime.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  manjola

  (Tetor 6, 2008 - 10:02 paradite)

  Pershendetje Dr.Nurian Ohri.
  Ju uroj suksese ne punen tuaj fisnike per ardhjen ne jete te nje krijese. Une jam nje nene dhe kam nje vajze 12 vjec. Kam nje periudhe prej 7 vitesh qe deshiroj te kem nje femije te dyte per nuk kam arritur nje dicka te tille. Kam kontaktuar me disa specialiste dhe me rezulton nje kist ne vezoren e djathte. Kam marre nje mjekim i cili zgjaste 3 muaj dhe duhet ta filloja diten e pare te ciklit dhe vazhdonte per 21 dite por qe tani nuk me kujtohet emri i tij sepse kam disa vite qe e kam perdorur. Gjithashtu kam mare dhe nje mjeki tjeter pasi kur kam bere disa analiza me rezultoi prolaktina ne vlere me larte sese norma e lejuar.Ju lutem me ndihmoni me nje pergjigje a ndiko ky kist ne mbetjen shtatzane apo me duhet te marr ndonje stimulues qe te me ndihmoje sepse ndoshta und te ndikoje dhe periudha e gjate nga lindja e femijes se pare.
  Ju faleminderit dhe jam ne pritje te nje pergjigjeje nga ana juaj.
  Me respekt Manjola.

  lindaa

  (Tetor 6, 2008 - 9:01 pasdite)

  pershendetje ju pergzoj per ket faqe te shkelqyshme.jam ni vajz 25 vjeqare ju kisha lutur teme kshilloni: jam ne muajin e dyt te shtatzanis kam shum probleme gjat gjth kohes me vjen per te vjellur dhe nuk kam oreks per seks. si mund te kaloj ket koh edhe deri kur zgjat kjo koh si me te vjellurat po ashtu edhe me seksin .

  Dr.Nurian Ohri

  (Tetor 6, 2008 - 11:32 pasdite)

  E nderuar znj.Linda!

  Të vjellët zakonisht shfaqen në javën e 4-5 dhe zgjasin deri në javën e 12.Gjatë kësaj kohe do t’ju jap disa këshilla:

  Mundohuni të hani shpesh dhe nga pak.
  Mundohuni mos të hani shumë të skuqura dhe me shumë yndyrë por më shumë të zjera.
  Mos përdorni kolinoz me erë që ju bezdis.
  Para se të ngriheni nga shtrati në mëngjes hani diçka të lehtë pastaj çohuni pasi ngritja menjëherë prej shtratit nganjëherë luan rol stimulues për të vjellat.
  Fillojeni ngrënien me gjëra të thata si buka p.sh
  Para gjumit një gotë qumësht apo bukë të thata ju ndihmon.
  Nëse nuk pini dot ujë mundohuni të përdorni fruta apo perime që kanë shumë lëngje.
  Nëse keni vjellje të tepërta apo keni shumë humbje lëngjesh kontaktoni me një gjinekolog dhe nëse ai e sheh të arsyeshme mund tju jap Vit6 ose ilaçe kundër të vjellave por vetë në asnjë mënyrë mos përdorni ilaç.
  Nëse kjo gjendje ju bezdis shumë kontaktoni me mjekun tuaj sepse duhen bërë disa teste për të vlerësuar ndikimin e të vjellurave tek ju.

  Përsa i përket çështjes së seksit nëse problemi qëndron tek mos dëshira për marrëdhënie atëherë mund të themi se kjo është normale pasi shumë gra në tre mujorëshin e parë shfaqin shenja të pakësimit të dëshirës seksuale pasi e ndjejnë veten të lodhur, të vjellat, dhimbjet etj. Në trimestrine dytë e fitojnë përsëri këtë humbje ndërsa në të tretin përsëri zvogëlohet dëshira si pasojëe dhimbjeve,enfeksioneve,sekrecioneve etj. Në këto raste mirë është që bashkëshotët të mbështesin njëri-tjetrin dhe ti qëndrojnë pranë dhe të bëhen pak të durueshëm duke pritur momentin më të volitshëm për tu bashkuar.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Tetor 7, 2008 - 12:34 paradite)

  E nderuar Znj.Manjola!

  Së pari duhet parë çfarë lloj kisti është. Nëse shkaku i tij është hormonal që me sa kuptova ashtu duhet të jetë jo gjithmonë por mund të ekzistojë mundësia e mos ngeljes shtatzanë por në rastin tuaj mendoj se edhe ilaçet që po përdorni janë ilaçe që pengojnë shtatzaninë. Nëse përdorni këto ilaçe smund të ngelni shtatzanë. Duhet ndryshuar proçedura. Për këtë kontaktoni me mjekun tuaj.Edhe rritja e prolaktinës me shumë mundësi ka ardhur prej përdorimit të këtyre ilaçeve.Megjithatë duhet parë nëse ka ndonjë shkak tjetër që ka rritur prolaktinën pasi ka dhe disa raste të tjera (p.sh hipotiroidi= ulja e funksionit të gjendrës së tiroideve).Nuk e dimë a keni edhe ndonjë shqetësim tjetër p.sh qumësht prej gjiri etj? Edhe vlera e prolaktinës është e rëndësishme.Nuke di sa ishte vlera tek ju?Pa ju parë vetëm këto mund të paramendojmë por sigurisht që ai që ju viziton e di më mirë.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  ilda

  (Tetor 14, 2008 - 12:51 paradite)

  jam prap ilda ju lutem ma dergoni pergjigjen sa me shpejt ju lutem http://www.mjeku 24.com

  bena

  (Tetor 16, 2008 - 2:58 pasdite)

  tug ju peshendes bena dhe ju uroj pet faqen kish pas deshir me ju pyet qe nje jav i kam kry menstracionet por kam thimbje te bakut rreth belit menstracione nuk i kam pas si tjera her ma ndrysh a mos ndoshta jam shtazen se edhe nje vajz e kam edhe ne ate kur kam mbet kam pata mbet pata pas disa her gjakderdhje nuk kam pruvu asgji me pa a kam mbet ajo a ka ndonje test qe mundem me marr vesh per 10dit e fundit a jam shtatzen a jo faliminderit bena

  rozi

  (Tetor 23, 2008 - 8:31 paradite)

  Jam nje zonje e re e cila ka kaluar dy aborte spontane. I pari ka qene ne muajin e trete te shtatezanise dhe me filloj me pak emoragji dhe pas nje kontrooli tek mjeku diten e neserme filloi me shume emoragji. Aborti i dyte ka ndodhur me shpejt, pasi mjeku kur vajta per eko me tha qe zhvillimi i embrionit eshte nderprere qe ne javen e kater te shtatezanise. Heren e dyte nuk kam pasur emoragji. Por gjate pastrimit eshte bere biopsia dhe mjeku ka shkruar mole parciale. Tani kane kaluar 13-muaj dhe qe atehere nuk kemi tentuar per shtatzani tjeter. Pasi pas abortit te pare mu shpif nje dhimbje ne fund te barkut, e cila zakonisht me kap gjate nates dhe pasi pi nje buskopan qetesohem, por te nesermen ndjej lodhje ne muskujt e kembeve. Kam kontrolluar stomakun, zorren e trashe, kontrollet gjinekologjike dhe asgje. Pervec se ne miter me kane zbuluar nje miome jo me te madhe se 2 cm, per te cilen mjeket mendojne se per madhesine qe ka nuk eshte e nevojshme te operohet.

  Duke ju falenderuar, pres pergjigjjen tuaj.

  bona

  (Tetor 23, 2008 - 12:26 pasdite)

  pershendetje doktor,
  dua tju pyes ne lidhje me je ilac te quajtur acid folik.
  kam degjuar qe eshte i rekomandueshem per te pire nje muaj para se te ngelesh shtatezane sepse i ben mire formimit te femijes.
  eshte e vertete qe duhet te fillohet perpara shtatezanise apo gjate saj?
  mund te merret ne farmaci pa recete?
  ca efektesh anesore mund te kete nese fillon qe para shtatezanise?
  ju falemiderit.

  Dr.Nurian Ohri

  (Tetor 24, 2008 - 7:39 pasdite)

  E nderuar Znj.Rozi!

  Përderisa jeni vizituar dhe nuk ka dalë gjë të themi të drejtën as ne nuk mund të japim një përgjigje përfundimtare pasi patjetër që do të kemi nevojë për tju vizituar.Keni 13 muaj me atë dhimbje?A është e fortë apo e bezdisshme? Ne po përmendim në përgjithësi disa raste të cilat mund të shkaktojnë dhimbje kronike (mbi 6 muaj)tek ajo zonë:
  1.Endometriozis (ekzistenca e shtresës së brendëshme të mitrës në zona të tjera jashtë saj).
  2.Ngjitjet (pas bërjes së operacioneve p.sh mund të ngjiten disa pjesë të organeve të barkut).
  3.Miomat e mëdha
  4.Problemet me sistemin tretës dhe atë urinar (bëni analizat e urinës).
  5.Grumbullimi i gjakut tek damarët e mitrës
  6.Problemet me pozicionin e mitrës
  7.Cistet e vezoreve

  Por këto diagnostikohen prej mjekut gjatë vizitës.Ai e kupton më mirë cila prej tyre mund të jetë ose mund të jetë psikologjike nëse gjithçka del mirë.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Tetor 24, 2008 - 7:52 pasdite)

  E nderuar Znj.Bona!

  Acidi folik është i nevojshëm për të ruajtur embrionin prej disa malformacioneve të tubit neural (kështu quhet P.SH ANENCEFALIA APO SPINA BIFIDA ETJ.).Acidi folik është një lloj vitamine B.Pra është i rëndësishëm dhe fillon 2=3 muaj para shtatzanisë por nuk do të thotë që po nuk e filluat në këtë kohë do të ndodhi gjë.Nëse nuk e keni filluar para shtatzanisë mund ta filloni gjatë asaj por mirë është që si përfundim ta filloni.Përsëri nuk është e thënë që ajo grua që nuk e ka përdoprur patjetër të lindi fëmijë me difekt por veçse mundësia rritet.Sasia është 400 mikrogram (0.4 mg)në ditë.Nga uahqimet që përmbajnë acid folik janë spinaqi, sharqiri,fasulja,brokoli etj.Mirë është që mos të kalohet 1 gram pa këshillën e mjekut.Mirë është të merret i pangrënë. Efekte anësore në dozat që përmendëm nuk ka dhe mund të përdoret gjatë gjithë shtatzanisë por sidomos tre muajt e parë.
  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  blenda

  (Tetor 31, 2008 - 8:14 pasdite)

  kam deshir te di me shumë a eshte e munder te ket menstruacione gjat shtazanise dhe mos te vrehet disa muaj shtatzania….apo nese po a mund te ket probleme te femija….flm ju pres

  anduena

  (Nëntor 1, 2008 - 10:00 paradite)

  a eshte emundur qe edhe nese je shtatezene te keni mestruacione sepse te gjitha simptomet jan te shtatezanis

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 1, 2008 - 6:44 pasdite)

  E nderuar znj.Blenda!

  Gjatë shtatzanisë nuk është e mundur të shihen menstruacionet.Nëse përcaktohet që jeni shtatzanë dhe nëse vini re gjakderdhje duhet të kontaktoni me një mjek gjinekolog sepse duhet gjetur shkaku që rrjedh meqë nuk ka mundësi të jetë menstruacion.Kur nuk e dini ende që jeni shtatzanë duhet ta dalloni vetë nëse gjakderdhja është e njëjtë me atë të menstruacioneve që keni patur më përpara si sasi apo si ngjyrë dhe të bëni dallimin. Nëse nuk i ngjan atyre apo shoqërohet edhe me shenja të tjera mirë është një vizitë tek mjeku.Mund të ndodh që jeni shtatzanë por keni hemoragi prej një shkaku tjetër dhe kujtoni se janë menstruacione por kjo hemoragji nuk ka për ti ngjasuar asaj të menstruacioneve si ngjyrë apo si sasi.Fëmija pëson apo jo gjë kjo varet nga shkaku që ka shkaktuar hemoragjinë.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 1, 2008 - 6:50 pasdite)

  E nderuar znj.Anduena!

  Gjatë shtatzanisë nuk është e mundur të shihen menstruacionet.Nëse menstruacionet ju kanë ardhur në kohën e tyre dhe njëlloj si herë e tjera atëherë nuk jeni shtatzanë por nëse mendoni ndryshe mund të bëni dhe testin për shtatzani.Duhen parë mirë disa kritere të menstruacioneve. Nëse përcaktohet që jeni shtatzanë dhe nëse vini re gjakderdhje duhet të kontaktoni me një mjek gjinekolog sepse duhet gjetur shkaku që rrjedh meqë nuk ka mundësi të jetë menstruacion.Kur nuk e dini ende që jeni shtatzanë duhet ta dalloni vetë nëse gjakderdhja është e njëjtë me atë të menstruacioneve që keni patur më përpara si sasi apo si ngjyrë dhe të bëni dallimin. Nëse nuk i ngjan atyre apo shoqërohet edhe me shenja të tjera mirë është një vizitë tek mjeku.Mund të ndodh që jeni shtatzanë por keni hemoragi prej një shkaku tjetër dhe kujtoni se janë menstruacione por kjo hemoragji nuk ka për ti ngjasuar asaj të menstruacioneve si ngjyrë apo si sasi.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  anduena

  (Nëntor 1, 2008 - 8:05 pasdite)

  flm shum a ka tre muaj qe kam pasur herpes mirpo tani me eshte larguar sepse kujdesem kur kam qen te gjinekologu tjeter jo ai qe mi ka bere djegjet me ka then se nuk kam kurfar infeksioni viral a osht e mundur te me heket tere kohen e lyj me ciklovir dhe smu kan paraqitur,herpesi a mund te shkaktoi dem ne shtatezani,edhe gjat mardhnieve nuk e arij orgazemen shum veshtir ku qendron problemi dhe shum me rin that mirpo me mastrubim e arij orgazmen por me kontakt jo

  njomza

  (Nëntor 2, 2008 - 7:38 pasdite)

  tung nga njomza deshta meju pyt qe 2 muj ska mestracijone a muj me kan shtazan edhe po kam mestracijone te bardha shum qka me ba qe mos me pas shum edhe ato mestracjone po kan er shum e esht kam pengon mos jam e ftoft me fal nese kam gabu diqka ju pershendes shummm nga njomza

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 4, 2008 - 12:50 pasdite)

  E nderuar Znj.Anduena!

  Infeksioni i herpasit mund të përsëritet për arsye se është një virus i cili rri fshehur tek organizmi i njeriut dhe kur për ndonjë shkak ulet imuniteti shfaqet herpesi por në shtatzani nuk është dhe shumë i rrezikshëm.Vetëm nëse në lindje nëna është e sëmurë nga ky infeksion atëherë nuk këshillohet lindje vaginale pasi mund tja ngjisi bebit.Kurse gjatë shtatzanisë kalimi mes placentës nga nëna tek bebi është mjaft i ulët.Përdorimi i asiklovirit i ngelet në iniciativën e mjekut që viziton pasi e shikon më mirë gjendjen tuaj.Për të përdorur ilaçin vazhdimisht duhet të keni ndonjë shkak predispozues për infeksion ose të keni kaluar në vit mbi 6 herë infeksioni e herpesit. Mirë është që për ta përdorur vazhdimisht të ndiqni këshillën e mjekut që ju viziton jo vetë.
  Për orgazmën mendoj se mod keni probleme në fillimin e kontaktit.Mirë është që së pari të kënaqni njëri tjetrin edhe pa kontakt dhe kur ju të jeni gati shpirtërisht dhe fiziksht të kryeni marrëdhëniet.Për thatësinë duhet të kontaktoni me një mjek.Shkaqet janë të shumta.Mes tyre më kryesorët janë stresi dhe mos stimulimi i mirëfilltë seksual.Pastaj disa ilaçe apo prezervativët ose dushi vaginal,shtatzania,dhënia e qumështit etj.Mund të përdorni lëndë të ndryshme posaçërisht për këtë problem por më e mira nën këshillën e një mjeku gjinekolog.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  teuta

  (Nëntor 7, 2008 - 9:42 pasdite)

  pershendetje jam nje vajze 23 vjeqare qe nje vite jam munduar tembese shtatezen por skam pas rezultat,para nje kohe te skurter kam hequr nje ciste nga mitra ,d.mth.jam operuar,a ka gjasa qe ajo te kete qene shkaketare qe skam mundur te mbese shtatezan,po ashtu kisha edhe nje pyetje a duhet tash te mbrohem njehere per shkake te operimit qe mos te ngeli shtatezan a po nuk paraqet problem,kisha dashur te me jepni nje kehille te shkureter ne lidhje me kete,shpresoj te marr pergjigje per kete,ju falemnderit!

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 8, 2008 - 1:43 pasdite)

  E nderuar Zn.Teuta!

  Kisti në mitër nuk bëhet shkak për pengesë të shtatzanisë.Sigurish nëse nuk është në ndonjë përmasë shumë shumë të madhe etj.Kurse nëse duhet të ruheni pas operacionit apo jo mendojmë se duhet të dinim se si është ndërhyrë dhe sa i madh ka qenë kisti për të paramenduar plagën që është krijuar.Për këtë kolegët që kanë bërë operacionin mund tju japin më shumë njohuri por në përgjithësi mundësia për të ngelur shtatzanë ekziston.Ju thatë që e keni patur vështirë për të ngelur shtatzanë edhe para se të kishit kistin kështu që nuk ju ka penguar ai.Për më tepër mund të lexoni edhe infertilitetin tek femrat tek kategoria e gjinekologjisë.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  teuta

  (Nëntor 9, 2008 - 9:31 pasdite)

  po une jam perseri teuta ksiti ka qene i madhesise deri ne 9 centimetra.keshtu sipas analizave qe kam bere dhe para se te behej ne ate mase kam pas shume problem si vjellje tre muaj me radhe,mjeket me kan thene se ka qene shkaketare qe skam ngelur shtatezan,kjo eshte e tera qe kam mesuar per te nese mundeni me sqaroni dicka me teper per cistat.ju falemderit per mirekuptim!

  teuta

  (Nëntor 10, 2008 - 4:35 pasdite)

  serish jam teuta,desha te shtoj edhe dicka,ne fillim jam mbrojtur shume nga shtatezania dmth kshtu 5 muaj me radhe.pastaj kam pas deshire te ngeli shtatezan,me saktesishte po mundohem qe 6 muaj po skam pas rezultat,a ka mundesi qe cista qe kam pasur te me kete penguar d.m.th ne keto muajt efundit a po te jete formuar si pasoj e mbrojtjes me heret.kerkoj ndjes pasi qe ne shkrimin e pare nuk e sqarova kete te fundit,falemnderit shume per pergjigjejet tuaja!

  zana

  (Nëntor 11, 2008 - 12:10 paradite)

  ju lutem metregoni a ashete emundshem te jesh shtatzene pa humbjen e virgjinitetit metregonimenjeher

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 11, 2008 - 10:45 paradite)

  E nderuar znj.Zana!

  Nuk është e mundur që të keni ngelur shtatzanë pa humbur virgjërinë ose më mirë të themi pa patur kontakt seksual me një mashkull.Mos u bëni merak.Problemet me zgjatjen e menstruacioneve ndodhin tek shumë femra dhe kanë arsye të tjera.Një herë në vit vonesa është normale.Nëse edhe një herë tjetër ju vonohen mirë është të kontaktoni me një gjinekolog.Nuk e di sa vjeç jeni?Gjithashtu nuk e di sa e keni ciklin e menstruacioneve p.sh tek femrat zakonisht cikli zgjat 21=35 ditë dhe një vonesë brenda këtyre ditëve nuk quhet vonesë e vërtetë.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 11, 2008 - 10:49 paradite)

  E nderuar Znj.Teuta!

  Nëse cisti ka qenë aq i madh mundësia që ai tju ketë penguar për të ngelur shtatzanë egziston.Për sa i përket ilaçeve që keni përdorur në shumicën e rasteve me ndërprerjen e tyre rikthehet mundësia për shtatzani.Për mendimin tonë mos u bëni merak.Duhet të prisni dhe pak duke provuar të ngeleni shtatzanë dhe më pasnëse jo të filloni kërkimin e shkakut përse.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  zana

  (Nëntor 11, 2008 - 5:06 pasdite)

  flm shum zotri doktor meeshte hequr nje barr un jam 15 vjec dhe cikli i menstruacioneve tek un eshte gjerme 15dit poashtu menstruacionet ikam prej 9vjec por eshte hera e par qe me vonohen gjer me 11dit sod mevin pak por njgyr kafe ne te verdh sdi cesht kjo ndoshta ju eshte dukur apsurde pyetja ime e meparshme por kamdegjuar neshum raste kamlexuar gazeta se eshete e mundur ne ndonje menyr tjeter pos mardheneve seksuale flm shum

  dita

  (Nëntor 12, 2008 - 2:48 paradite)

  Pershendetje Jom dita dhe jom 19 vjeqare,jom ne muajin e pare te shtatzanis dhe kom dhembje ne fund barkut her pas here dhe kom infeksion ne urin,por problemi me i madh qe kom osht se behem shum nervoz nuk kalon dit pa u bo nervoz dhe pa qajtur,te gjitha nervozat vin nga bashkshorti im sepse behem shum nervoze me te nuk di pse? Ju lutem me tregoni a osht normale kjo dhe pergjigjuni pyetjeve te mija nese keni mundesi.Ciao kalofshi mir.

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 12, 2008 - 4:31 pasdite)

  E nderuar Znj.Zana!

  Mos kini merak për shtazaninë por mundohuni të kontaktoni me një mjek gjinekolog për të parë më nga afër problemin tuaj.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 12, 2008 - 4:43 pasdite)

  E nderuar Znj.Dita!

  Dhimbjet në fund të barkut mund të jenë normale. Nëse nuk janë të vazhdueshme apo të shoqëruara nga temperarura, ethet, hemoragjia apo me shtim të sekrecioneve vaginale atëherë me shumë mundësi nuk krijojnë problem.Megjithatë kur të veni për vizitën e radhës tregojini edhe mjekut tuaj për këtë.Gjithashtu mund të lexoni edhe artikullin tonë tek rubrika e gjinekologjisë rreth dhimbjeve në shtatzani.Përsa i përket nervozismit me burrin tuaj mund të themi që gjatë shtatzanisë për shkak të ndryshimit hormaonal që ndodh në trup mund të shfaqen shenja të tilla dhe kjo është normale.Do të kalojë.Nëse arrin në nivele të padurueshme atëherë konsultohuni me një gjinekolog ose pikolog.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  esat hoxha

  (Nëntor 18, 2008 - 8:36 pasdite)

  i nderuar mjek ne shtatzanin e par te gruas sime e kemi humbur foshnjen ne muaji e 8 te shtatzanis dhe se shkaku ka qen antitrupat nitri e ka pas te rritun shkaku i kesaj osht se gjat lufte gruja e ka humbur doren dhe se gjat sherimit te saj i kan jap gjak te grupit tjeter dhe se osht ardhe deri te sensibilizimi i gjakut
  perndryshe gruja ka grupin e gjakut a negativ
  e une 0 pozitiv
  kisha dash te me pergjigji diqka me ket

  Lola

  (Nëntor 20, 2008 - 2:07 pasdite)

  mirdita Dr desha ta bej ni pytje kam pas mardhenje pas 4 diteve te mbarimit te ciklit dhe mbas 1 jave kam provuar me test a jam shtatzen por mka dal negativ kam gerq ne bark nonstop dhe desha ta di mbas sa kohe duhet ta provoj perseri me test qe tme jep testi nje pergjigje te sakt dhe kisha desh nje pergjigje sa me shpejt nese eshte e mindur ju faliminderit

  anduena

  (Nëntor 20, 2008 - 6:03 pasdite)

  e kam bere strishen ne vagin edhe mjeku me ka then me pi ofloksacin dy paqeta per mu edhe burin qfare bakterje mundem me pas sepse e kom haru bakterejej qe me ka then ai se ma ka tregu ne telefon a mund ta dini

  edita

  (Nëntor 21, 2008 - 2:08 pasdite)

  ju pershendes kam ni problem me ciklin i kam pas menstracionet me 18tetor po ne kete muaj kam perdor koncatreptiv ato qe jan veten 2 tableta te 72 oreve por tash hala sum kan ardh menstracionet e kam bo testin me ka dal negativ a mundem me met shtatzane edhe se i kam perdor tabletat apo kam naj qrregullim prej atyne,dhe a osht rrezik diqka nese jam shtatzane masi i kam perdor ato tableta ju lutem me pergjigjeni me respekt dita

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 21, 2008 - 11:15 pasdite)

  E nderuar znj.Anduena!

  Mendojmë se do të jetë Neisseria gonorrhoeae.Mos kini merak.Përdorni të dy ilaçet e dhëna dhe do të kalojë.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  rona

  (Nëntor 22, 2008 - 12:31 paradite)

  pershendetje.jam nje 30 vjeqare,dhe jam e martuar qe 1 vit,tentoj ne shtatezani ,por skam sukses edhe me vizitat e mjekut ku kam perdorur 7 muaj cycloprogynova per rregullim te ciklit dhe tjerat ishin ne rregull ,dhe para disa muj kam nderprer me keshillen e nje tjeter vizite te nje mjeku tjter,duke then se po perdori kontraceptiv,dhe tash qe nga muaji gusht14,shtator22 dhe tetor14,datat qe kisha ciklin secilen her nga 3 dite ,me nuk i kam ,pra me jan vonuar,edhe qfar me keshilloni te perdor tabletat e meparshem,apo jo,dhe a ka mundesi qe shtzania mos te verehet ne test deri para 5 diteve.dhe ne disa raste me thon qe kam nevoj te perdor kontraceptiv.sepse zgjon qelizat ne disa raste,per arsye se nuk vereht ndonje infeksion.dhe qe te dy jemi mire me anlizat. flm.shume dhe pres pergjigjen tuaj sa me shpejt.

  rona

  (Nëntor 22, 2008 - 12:38 paradite)

  kisha edhe nje pyetej tjeter a mund te jen lodhja ,stresi,shkaktar te mundshem ,dhe e vetmja qe me shqeteson eshte se me thon se mitren e kam te kthyr prap.ne qfar pazite duhet te rrij dhe deri ne sa eshte e mjaftueshme te qendroj mbas marrdhenjeve. flm ,shume,per pergjigjet qe na i japni.

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 22, 2008 - 2:51 paradite)

  E nderuar Znj.Lola!

  Prisni tju mbarojnë një herë koha e menstruacioneve pastaj nëse menstruacionet nuk ju vijnë pra vonohen bëheni edhe një herë testin megjithëse me shumë mundësi nuk jeni shtatzanë.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 22, 2008 - 3:21 paradite)

  E nderuar Znj.Edita!

  Besojmë se nëse e keni përdorur ilaçin brenda 72 orëve pas marrëdhënieve me shumë mundësi nuk keni ngelur shtatzanë.Nëse kohë për menstruacione nuk ju ka ardhur atëherë prisni derisa sa të vijnë.Nëse koha që ju vijnë zakonisht kalon dhe ende nuk ju kanë ardhur atëherë bëni testin e shtatzanisë.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 22, 2008 - 3:26 paradite)

  E nderuar Znj.Rona!

  Pyetja juaj na u duk pak e komplikuar sepse unë nuk jam gjinekolog dhe të them të drejtën nuk dua tju drejtoj gabim.Më e mira në këto raste është sigurisht konsulta me një gjinekolog të mirë pasi puna e ilaçeve është një gjë që vetëm ata e dinë sepse është fusha e tyre.Kurse për pozicionin e mitrës nuk ndikon në pozicionin e marrëdhënieve.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  anduena

  (Nëntor 22, 2008 - 3:22 pasdite)

  faliminderit dmth nuk osht diqka e rezikshem edhe si mund te mbrohem prej infeksioneve a ka metoda tjera perpos kondomit gjat mardhanjes sepse une po jam shum e ndishme

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 23, 2008 - 6:50 paradite)

  E nderuar znj.Anduena!

  Kondomi është një metodë efikase gjithashtu në disa raste infeksioni duhet të kurohen të dy bashkëshortët.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Duresa

  (Nëntor 23, 2008 - 12:26 pasdite)

  Pershndetje Dr.Nurian Ohri un jam nje vajz 17vjeqare dhe ka tashm disa jav qe kam rrahje te shpeshta te zemres nese mund te me ndihmoni diqka.

  shkumbimi

  (Nëntor 23, 2008 - 9:25 pasdite)

  Me falni nese mundeni te me tregoni Cilat jan shenjat e para qe tregojne qe ke ngel shtatzen edhe en cilen koh te ndalen mestracionet apo me mir te them a te ndalen mestracionet nese jet shtatzen ne mujin e par mas mardhenjev

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 24, 2008 - 10:44 pasdite)

  E nderuar Znj.Duresa!

  Mund të lexoni artikullin po me titullin takikardia tek kategoria “këshilla”. Shpresoj të jetë i dobishëm për ju.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 24, 2008 - 10:55 pasdite)

  I nderuar Z.Shkumbini!

  Këtu e rëndësishme është vonesa e menstruacioneve të rradhës për një femër që e di ciklin e saj dhe që e di se kur do ti vijnë menstruacionet. Vonesa e menstruacioneve mund të ketë dhe shkaqe të tjera por i pari që duhet menduar për një femër në periudhën e fertilitetit është shtatzania.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  pandora

  (Nëntor 25, 2008 - 12:47 paradite)

  pershendetje doctor
  deshta te pyes nese cikli kalon daten e caktuar, a ka mundesi te ngelesh shtatezen pak par ciklit,apo edhe mbasi te jene vonuar apo qrregulluar. edhe deri ne sa dite mund te mos jap rezultatin testi,apo a mund te ndodh qe te mos jete i saket deri ne viziten e mjekut.

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 25, 2008 - 1:29 paradite)

  E nderuar Znj.Pandora!

  Mundësia për të ngelur shtatzanë nga fundi i ciklit është e pakët.Sidomos tek ato që e kanë ciklin të rregullt. Testi më i saktë i cili është BetaHCG në gjak jep rezultat minimumi 8 ditë pas fertilizimit por më e mira është të bëhet pas vonesës së menstruacioneve.Bile mund të fillohet me testin e urinës që gjendet kudo dhe është më praktik megjithëse ka përqindje gabimi.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  BEHA

  (Nëntor 25, 2008 - 10:00 paradite)

  LARGIMI I SHTRESIT

  Jeta e sotme mbase pos te mbrrimeve te teknologjis dhe rritjes ne nji menyre te standardit jetesore ka dhe disa vija te caktuara qe na sjellin shtrese. Shtresi eshte nji faktor teper shqetesues ne ditet e sotme dhe madja ne shum raste shtresi lene edhe pasoja. Shtreset i ndajm ne shtrese te rastit, shtrese nga nji e kaluar, shtrese nga e perdishmja e rendomt….dhe disa shtrese tjers.
  SI TA LARGOJM SHTRESIN JA DISA METODA

  ***Mendo gjithmone pozitivishte
  ***Pas nji diqkaje jo te mireqe te ka ndodhun gjej diqka relaksuese qe ta heq nga mendja nji diqka jo te mire qe ka mund te kete ndodhun.
  ***Behu i (e) vetebesueshem-e, pra beso ne vetveten qe ke me ja dal ke me ngadhnjy pas nji deshprimi qe mund ta keni pasun
  ***Mundohu ti krijosh vetes kulture LEXIMI, lexo diqka relaksuese.
  ***Gjeje shoqeri qe te pershtatet ne relaks
  ***Beje nji shetitje te leht, beje kete ne nji vend te qete ne nji vend ku shpirterishte ndjene edhe realksim te vertete.
  ***Largoje nga mendja ate pjese te botes se keqe qe mund ta keni
  ***Ha nji ushqim te preferuar qe e ke.
  ***Beje nji banjo, beje nji dush.
  ***Degjo muziken e preferuar, po me se tepermi mundhu te hysh ne muziken klasike sepse keshtu vertete do te ndjeshe shum relaks shpirterore dhe do te te hiqen mendimet e kqia qe mund te te vijn verdalle.
  ***Iku nese mundesh kendeve te errta, iki erresires
  ***
  ***
  ***
  …….ka shum e shume metoda, po nji njerzit nganjihere nuk e aplikojne qe nese vjen deri teshtresi ai duhet ta kupton se eshte ne shtres dhe duhet ta kupton se ai duhet largu sa me heret qe te jete e mundun. Pra pranoje nese vertete je ne shtres dhe mos paragjyko se nuk ki shtres e pastai pikerishte shtresi ne vetvete ngadal ashtu disi te “brene”, po ne te njejten kohe luftoje ate me tere potencialin qe e ke ne dispozicione….

  JU PERSHENDET

  altina

  (Nëntor 25, 2008 - 12:51 pasdite)

  pershendetje, desha te pyes ne lidhje me menstracione kam vonesa deri ne 4 dit apo pes a eshte ndonje problem apo eshte gje e zakonshme kjo gje eshte mbas aktit seksual pra qe 6 muaj

  arta

  (Nëntor 25, 2008 - 1:16 pasdite)

  jam nje vajz 23 vjeqare e martuar qe 6muaj tentoi t e mbetem shtatzan por nuk mundem
  kam qen t e gjinekologu me ka then s e eki mitren shumt e vogel pastaj me ka jap barna klomifen per 5 dite e pastaj po smeta prap shtazan amundeni me me tregu ku esht problemi

  arta

  (Nëntor 25, 2008 - 1:19 pasdite)

  une prap arta desha me cek se qysh ne moshen 18 vjeqare ekom pas ciklin menstual mirpo ska qen i rregullt dy vite 1muaj pastaj jo mu ndalshin eme vishin mas 6 muajve kshtu mirpo kur i bera 21 vjet u rregullun por prap nuk i kom me rregull ndonje em muaj me vin si sekrecione kafta tri dit dhe me ndalen amos esht edhe ktu problemiq e smun te mbes me barre

  LOLA

  (Nëntor 26, 2008 - 12:20 pasdite)

  mirdita Dr deshta ta bej ni pytje nuk e di a jam shtatzen ajo por kam pas mardhenje para 5 dite dhe ka 2 dit qe me vjen shum per te vjellur dhe kam ngerqe ne bark dhe desha ta di kur eshte koha me e pershtatshme qe ta provoj nji test ta shikoj a jam apo sjam shtatzen

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 26, 2008 - 4:21 pasdite)

  E nderuar Znj.Altina!

  Një ciklus mensrtual ndryshon nga 21-35 ditë.Nëse e keni brenda kësaj periudhe atëherë mos u shqetësoni.Nëse vonohen më shumë mund të keni nevojë për një analizë hormonesh.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 26, 2008 - 6:25 pasdite)

  E nderuar Znj.Arta!

  Problemi juaj me shumëmundësi është hormpnal dhe si pasojë nuk keni ovulacion.Klomifeni jepet për këtë arsye.Mos kini merak pas përdorimit shpresojmë se do të ngeleni shtatzanë.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 26, 2008 - 9:21 pasdite)

  E nderuar Znj.Lola!

  Duhet të prisni një herë kohën në të ciln rregullisht ju vijnë menstruacionet. Nëse nuk ju vijnë mund të dyshohet për një shtatzani.Të vjellat apo dhimbjet nuk tregojnë gjë në këtë periudhë.Mund të bëni një test shtatanie por duhet të kenë kaluar minimumi 8 ditë pas marrëdhënieve.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Nëntor 26, 2008 - 9:28 pasdite)

  E nderuar Znj.Dafina!

  Meqë keni probleme me urinimin kjo mund të jetë edhe një bllokim dhe ajo që ju ndjeni si bark të fryr mund të jetë fshikëza e urinës.Nuk e di sa kohë keni me këtë problem.Pa ju parë menduam një diçka të tillë kështu që mjeku atje duhet ta konfirmojë gjatë vizitës.Nëse është kështu mund tju duhet një sondë për tu liruar.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  jeta berisha

  (Dhjetor 1, 2008 - 1:37 pasdite)

  Pershendetje Dr ju pergezoje per kete faqe e cila me duket shume e qelluar.Kam nje pyetje nese mund te me pergjigjeni.Jam e martuar.Koha kur eshte dashur te me vine menstruacionet ka qene data 29 nentor por nuk me kane ardhur.Qdo here i kam pasur qdo 28 dite.Kisha dashur te me shpjegoni a eshte e mundur a jam shtatzen apo pse kjo vonese dhe shpina qe 4 dite me dhemb pa nderpere.Ju pershendes

  Zana

  (Dhjetor 2, 2008 - 12:03 paradite)

  mirdita doktor deshta ta bej ni pytje kam pas mardhenje para 1 muaji por nuk kam muajtur te ngel shtatzen dhe mkan ardhur mestracionet a do te thot kjo no\donje problem sepse para 4 viteve kam pasur nje abort ajo ka qen shtatzania ime e par ju lutem doktor ni pergjigje a mundem te mbes prap shtatzen pas ati aborti ju faliminderit

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 2, 2008 - 11:47 paradite)

  E nderuar Znj.Jeta!

  Menstruacıonet mund te vonohen deri ne 35 dıte.Nese vonohen me shume dhe ne rastin tuaj mendonı se mund te jenı shtatzane mund te beni nje test shtatzanie por nese mendonı se cdo gje gjate marredhenieve ka ecur drejt nje shtatzanıe.
  Vonesa nje here ne vıt quhet normale.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 2, 2008 - 12:18 pasdite)

  E nderuar Znj.Zana!

  Sıgurısht qe mund te ngelenı shtatzane.Per me teper mund te lexonı edhe artıkullın tek fqja jone rreth abortıt tek rubrıka e gjınekologjıse.Shpresojme te jete ı dobıshem.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  majlinda

  (Dhjetor 2, 2008 - 3:20 pasdite)

  jam nje grua, kam nje djale 11-vjec dua te bej dhe nje femi tjeter, kam 3vjet qe tentoj dhe nuk po mbetem shtatezane. Te lutem me rekomandoni se c’fare te bej si te mbes shtatezane. Cfare ilacesh te marr me thoni, e dua dhe nje vajze, nje bebe te bukur.

  Tuba

  (Dhjetor 2, 2008 - 8:19 pasdite)

  mirmbrema dr desha ta bej nji pytje un kam provuar te mbes shtatzen para 1 muaji por nuk ndodhi ju lutem te me tregoni kur eshte koha me e pershtatshme qe te mbes shtatzen apo ne qfar pozite te qendroj apo sa te rri ne at pozit ju lutem dr te me tregoni naten e mir Ju faliminderit Dr

  ammra

  (Dhjetor 3, 2008 - 3:42 paradite)

  pershendetje kam nje pyetjeder tek ju i nderuar dr. a mundsi te me tregoni proceuren per ate se si mund te mbetet nje grua shtatzan per te lindur nje vajz,dhe si per te lindur nje djal sdi sa e kam qartsu pyetjen por sidoqot pres pergjigje ju falemnderit dhe suksese……..

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 3, 2008 - 12:07 pasdite)

  E nderuar Znj.Majlinda!

  Se parı duhet pare shkaun perse nuk ngeleni dhe qe te dy me bashkeshortın duhet te kontrolloheni megjıthese ne 15% te rastve nk gjendet ndonje shkak.Duhet ose te prısnı ose te perdornı metoda ndıhmese por sı fıllım duhet nje vizite dhe konsulte me mjekun gjınekolog dhe per burrın mjekun urolog.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 3, 2008 - 12:28 pasdite)

  E nderuar Znj.Tuba!

  Koha me e pershtatshme eshte mes dıtes 8-9 derı 18-19 te fıllımıt te menstruacıoneve por sa me afer dıtes se 14 te jenı me mıre.Dua t’ju këshilloj edhe për një gjë. Mënyra e kontaktit është e rëndësishme për një shtatzani. Mirë është që femra të qëndroj poshtë dhe mashkulli sipër dhe pasi mashkulli të ketë ejakuluar është mirë të mos çohet menjëherë (për 1-2 minuta) kurse femra mirë është të mos çohet për nja gjysëm ore dhe të vendosi një jastëk poshtë belit. Gjithashtu mos të bëj dush menjëherë dhe të mos përdori ujë apo sapun për të larë vaginën.Mirë është që kontakti të bëhet herët në mëngjes. Mashkulli është mirë të mos të ketë pasur ejakulim 2-3 ditët e fundit. Këto janë këshilla për të rritur mundësinë e ngeljes shtatzanë.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  edona

  (Dhjetor 3, 2008 - 1:38 pasdite)

  i nderuari doktor
  sot per here te pare e pashe kete faqe ne internet dhe u befasova per te mire.
  pytja ime eshte kjo: pse ndodh pelsitja e placentes ne fund te shtatzansis, dhe si ndodh ajo a ka dhimt paraprake apo ndodh ne nje moment

  me respekt

  LORA

  (Dhjetor 3, 2008 - 2:41 pasdite)

  mirdit Dr jam nje vajz kam problem nuk munde te mes shtazan me ka rën ani fëmis posht kas jam kan nëper mjek po nuk kam pas sukses ju lutem me përgjigjni mundem me pet prap shtazan ju faliminderi shum

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 3, 2008 - 7:18 pasdite)

  E nderuar Znj.Amra!

  Ne jemi shume te zene dhe pergjıgjet ı japım sıpas radhes se ardhjes dhe sıpas komplıkım te pyetjes.Per pyetjen tuaj te thush te drejten nuk kemı ndonje ınformacıon.Do te deshironım shume tju ndıhmonım konkretısht por nuk dime te kete ndonje metode per zgjedhjen e femıjes sepse po te ıshte ashtu8 te gjıthe do te benım femıjen sı te donın por ja qe nuk ndodh.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 3, 2008 - 7:21 pasdite)

  E nderuar znj.Lora!

  Nuk e kuptuam shume mire pyetjen tuaj sıdomos tek halli qe keni.A mund te na e sqaronı pak me mıre se ne ne Shqiperi ndoshta perdorım fjale te tjera per te njejtın problem.Nuke ekuptuam fjalıne? A mos doni te thoni se kenı abortuar?

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 3, 2008 - 8:07 pasdite)

  E nderuar Znj.Edona!

  Ka tre lloj çarjesh.Dy jo te placentes por te cipes amniotike (te lengut qe rrethon bebin) dhe nje te placentes por te ciles nuk ı thone pelcitje por shkeputje nga vendi.Nuk e di per cilen prej ketyre e keni fjalen.Pelcitja ose çarja e cipes ndahet ne ate normale para lindjes dhe ate te hershme pra pa filluar java e lindjes dhe qe eshte nje problem qe duhet ndjekur nga afer nga mjeku.Per cilen e kenı fjalen tjua shpjegojme shkurtimisht?

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  LORA

  (Dhjetor 4, 2008 - 5:07 pasdite)

  mirdit inderuari dr une jam nga suedija nuk jetoj ne shqipri po hallin qe kam asht se nuk munde te pes shtazan ma kam nje vajz por ma nuk kam fmij tjer problemi im asht me dhem barku shum kam problem shum nuk mundem te betem shtazan ishalla tash me kupton mir u degjofshim

  ammra

  (Dhjetor 4, 2008 - 7:12 pasdite)

  ju falemderit shum z.mjek i nderuzr por edhe une ket gje e kam ndegjuar prej anash edhe mua ma mirte mendja e nje gje e till esht shum delikate por ja edhe une bera nje pyetje te till per tu vertetuar nga dikush qe ka njohuri me teper po sidoqoft mora pergjigjen dhe ju falemderoj shum qe ndat koh per mua dhe per ate qe me dhat perparsi edhe mua ju flm shum dhe cdo te mir….

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 5, 2008 - 7:38 paradite)

  E nderuar Znj.Lora!

  Problemi eshte se ka shume shkaqe per te cialt nje femer mund te mos ngeli shtatzane dhe gjıthashtu nese ju dhemb barku duhet te beni nje vizite te mjeku per te gjetur shkakun.Mund te lexoni artikullin per ınfertilitetin tek femrat tek rubrıka e gjınekologjise. Atje do te gjeni disa sqarime perse nje grua nuk mund te ngelet shtatzane dhe çduhet te bej.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  edona

  (Dhjetor 5, 2008 - 11:33 paradite)

  Shume ju falemnderit
  Fjalen e kam per shkeputjen nga vendi te placentes, dhe nese ndodh njehere a ka gjasa te ndodh perseri, ajo shoqerohet me gjakderdhje te medha
  me padurim po pres pergjigjen tuaj pasi qe jam ne fillim te muajit te 9 dhe frika sa vjen e shtohet

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 5, 2008 - 12:28 pasdite)

  E nderuar znj.Edona!

  Shkeputja e placentes prej vendit quhet ndryshe edhe dekolaman ose ablasio placenta.Eshte shkeputja e placentes prej vendit me heret sesa duhet.Shkaku nuk dihet. Mendohet te jete problem damaresh.Nuk vihet re shpesh. Nuk mund te paramendohet me perpara por ka dısa gra me te predispozuara:

  Mosha e madhe e nenes
  Lındjet e shumta
  Cigarja
  Shtatzania me me shume se nje femıje ne bark
  Polihidroamnioza (rritja e lengut amnıotık ne bark gjate shtatzanise)
  Goditjet nga jashte, traumat

  Filon me nje dhımbje te menjehershme te forte dhe qe nuk zvogelohet. Mitra forcohet dhe ngelet e forte pra nuk zbutet.Zakonisht shoqerohet edhe me hemoragji vaginale.

  Diagnostikimi vendoset me shenjat klinike dhe me EKO. Menjehere pas diagnostikimit duhet lindje me operacion.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  majlinda

  (Dhjetor 5, 2008 - 1:27 pasdite)

  Te faleminderit doktor per shpegimin, por do te dija cilat jane ilacet ndihmese qe te kesh mundesi te mbetesh shtatezane, une jam vizituar dhe me kane dale te gjitha analizat shume mire, sa per bashkeshortin ai nuk ben vizita,Ju lutem me thoni deri kur une mund te shpresoj se mund te bej femije, tani jam 38 vjec.

  mimoza

  (Dhjetor 6, 2008 - 3:48 paradite)

  un para tet muajsh kam pasur nje lindje me operacjon prej at her po kam dhimbje te barkut dhe rritje te barkut ajet aq shum si te isha shtatzen si dhe ne vezoren e majt dhimbje te madhe prej dy muajsh kam qrregullim mistracjonesh mujn e par 5 dit para kohe ket muj dy jav vones testin kam kry negativ kam plogshti qfar munt te jet ne pytje ,edhe para tet vitesh kam pas disa cista ne miter a mos me jan paraqitur prap .

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 6, 2008 - 8:10 pasdite)

  E nderuar Znj.Majlinda!

  Per ilaçet nuk mund ti japim ne pasi eshte nje pune qe i takon specialistit por une desha te thosha se mundesia per te ngelur shtatzane gjıthmone ekziston edhe nese jo me ilaçe me metoda te tjera si p.sh bebi ne epruvet (fertilizim in vitro).Duhet qe edhe burri juaj te bej analiza pasi ne 50% te rasteve te çifteve qe nuk bejne femije shkaktari eshte mashkulli.Gjithashtu ne 15% te rasteve te çifteve qe nuk bejen femije shkaku nuk gjendet pra analizat dalin ne rregull.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  amirja

  (Dhjetor 7, 2008 - 1:53 paradite)

  pershendetje z.mjek kam nje pyetje?une e kam djain 5 vjet dhe per femijun e dyt ende skam planifiku dhe skam provu asnjeher se a mund te mbetem shtatzan apo jo kurse disa thojn se pas nje kohe aq te gjat gjasat do te jen shum te vogla per te ngelur sepse shtatzanija e dyt eshte shum e veshtir ndaj te tjerave sipas juve sa esht e vetrtet kjo?ju pershendes shum dhe ju falemnderoj shum per kohen qe ju kushton te interesuarve ne lidhje me ket tem klm……..

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 7, 2008 - 11:59 pasdite)

  E nderuar Znj.Mimoza!

  Duhet te vizitoheni patjeter tek nje gjinekolog pasi ne pa ju pare dhe vizituar nuk ju gjeme dot zgjidhje.Mund te duhet te beni nje EKO. Plogeshtine mund ta keni nga anemia.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 8, 2008 - 12:22 paradite)

  E nderuar Znj.Amire!

  Mos kini merak se nuk ka lidhje mes kohes qe kalon nga nje shtatzani tek tjetra.Mos kane dashur te thone ndonje gje tjeter?

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  arta 23

  (Dhjetor 8, 2008 - 12:51 pasdite)

  ju pershendes shum jeni nje mjek shum i mir deshta me ju bo edhe nje pytje rreth klomifenit ikam perdor para nje muji tash do t e thot ende me ka kali tri dit q e sme ka ardh cikli menstrual mirpo testine kam ber me ka dal pozitiv q e nuk jom amundet qe mus me tregu testi ende

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 9, 2008 - 11:34 paradite)

  E nderuar znj.Arta!

  Pyetjen tuaj nuk e kuptuam dhe shume qarte.Ju keni dashur te ngeleni shtatyane dhe keni perdorur klomifen per stimulim ovulacioni me sa kuptuam dhe tani fakti qe menstruacionet nuk ju kane ardhur ju ben te dyshoni per shtatzani.Testi del pozitiv afersisht 8-9 dite pas aktit ku keni shpresuar se do te ngeleni shtatzane.Kur ka ndodhur akti nuk e di por provoje testin dhe nese del pozitiv atehere besoj se ja keni aritur qellimit.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  arta

  (Dhjetor 9, 2008 - 12:52 pasdite)

  ju pershendes jeni nje mjek shum shum i mir vetem vazhdoni ju pergezoj dhe kam nje pytje
  une jam prap arta une si ekom cek edhe me lart kam perdor klomifen per 5 dit q e me ka rekomandu gjnikologia mirpo ai muaj kaloi tash jom ne mujin ku i pres ciklin menstrual dhe ka kaluar do te thot qe 4 ditq e nuk m kan ardh mestracionet ,ciklin muajin nentor ekom pas prej 6 nentorit deri 12 nentor ,pastaj me 21 nentor aktin per t e provu per e mbet shtatzan
  mirpo tas jemi muajin dhjetor dhe ende mestracionet nuk me kan ardh e testine kam bere me dul poyitiv spo diqka esh ne pytje ju pershendes shum

  mirjeta

  (Dhjetor 9, 2008 - 1:52 pasdite)

  pershendetje doktorr,une qe sa vite kam problem me hunden…naten kur flej me thahet goja..gjithashtu kam shume sekrecion ne hund,,edhe kur udhetoj em veture shume kam problem menjher me bllokohet,,,pastaj as me fol mire nuk muj…e kam bere fotografine.e hundes me ka dal nje devijim shume i lehte,,,kam shkaur te mjeku me ka than me bo testea akute alergjike,,,a mund te ndohd qe kam sekrecion nga ndonje loj i alergjise
  shume flm per pergjigje

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 10, 2008 - 12:09 paradite)

  E nderuar Znj.Mirjeta!

  Nese gjate vizites nuk eshte gjetur gje tjeter me shume mundesi problemi juaj eshte alergjik.Per me shume mund te lexoni edhe artikullin tone me titullin “riniti alergjik” qe korenspondon me problemin tuaj dhe qe gmund ta gjeni tek rubrika keshilla.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 10, 2008 - 12:17 paradite)

  E nderuar Znj.Arta!

  Atehere me shume mundesi jeni shtatzane.Duhet te kontaktoni me nje mjek gjinekolog per te pare me tej.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  pandora

  (Dhjetor 10, 2008 - 8:33 pasdite)

  përshendetje
  flm per pergjigjet tuaja dhe ndihmen tuaj.desha të ju pyes se qfar efekti kan tabletat UTRAGESTAN pasi qe kisha qrregullim te ciklit edhe prap pasi qe i perdore nuk me vie cikli dhe tesit del negativ,tash me ka preferuar ingjekcion LUTESTROL,dhe qfar efekti kan keto dy.

  pandora

  (Dhjetor 10, 2008 - 8:41 pasdite)

  dhe tjetra kam bere S,HORMONAL qe me ka dal 3,2 sa eshte i rregullt ky sistem i hormoneve,dhe a ndikojn tensioni i ulet dhe anemia ne shtzani me qene se une provoj te mbetem shtatezen afer 1 vite e gjysme.dhe cilat jan tabletet per shtatzani pasi qe mjeku mi preferoj qe mbas ciklit do mi jap,flm.

  arta

  (Dhjetor 10, 2008 - 11:19 pasdite)

  ju pershendes shum dhe ju falenderoj per keshillat
  une prap arta deshta vetem tregu se gjakderdhje skom ende mestracion po si sekrecione kafta kapk shum q e tri dit a mundet prap me qen shtatzane

  kaltrina

  (Dhjetor 11, 2008 - 8:33 pasdite)

  zotri doktorr un jam 26 vjeqe dhe kam 6 jav qe kam ngel shtatzan mirpo qe nivit e kam ni vajz te cilen e kam lind me operim sa asht e damshme kjo shtatzani kaq e shpejt per shendetin tim edhe desha ta di se ne qoftse ma fal allhu djal cilat jan simtomat qe paraqiten tek djemt gjat shtatzanis flm per mirkuptim e pres pergjigjen me pa durim

  keku

  (Dhjetor 11, 2008 - 8:37 pasdite)

  e nderuari dhe i respektuari doktorr e kam nje pytje per ju deri ne moshen 18 vjeqare isha ne rregull gjithqka mirpo mas moshes 18 vjeqare ka pas qrregullim te mestracineve ka tre muaj nuk em vishin problemi asht se kan fillu qimet e zeza mem dal naper ftyr si muj ti zhduki kto qime njeher e pergjithmon flm pres pergjigjje

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 11, 2008 - 9:05 pasdite)

  E nderuar Znj.Arta!

  Besoj se ju e dalloni me mire se ato sekrecione i ngjajne atyre te menstruacioneve apo jo sepse keni nje pervoje tuajen.Nese nuk keni menstruacione mundesia qe te jete shtatzani ekziston por per ta saktesuar duhet testi i Beta HCG dhe nje vizite tek mjeku.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 11, 2008 - 10:48 pasdite)

  E nderuar znj.Keku!

  Mendojme se do te ishte mire te benit nje vizite tek gjinekologu per shkak se menstruacionet nuk duhet te vonohen aq shume dhe dalja e qimeve mund te kete lidhje me vezoret.Nese del p.sh kist ne vezore zgjidhja e problemit zgjidh edhe shqetesimin e qimeve.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 11, 2008 - 10:54 pasdite)

  E nderuar Znj.Pandora!

  Ilaçin ultragestan nuk e di mire perse perdoret.Di qe perdoret tek protokollet e infertilitetit por mund te kete edhe perdorime te tjera. Lusteroli me duket se eshte shkruajtur gabim.Mos eshte Lustral.Nese eshte Lustral eshte nje antidepresues per qetesim psikologjik.Ndonje ilaç per shtatzanine nuk mund te rekomandojme pasi keto lloj ilaçesh perdoren me keshillen e mjekut specialit dhe duke marre parasysh nje sere kriteresh.Anemia dhe tensioni i ulet nuk di qe te ndikojne ne shtatzani.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 11, 2008 - 11:47 pasdite)

  E nderuar Znj.Kaltrina!

  Mire do te ishte sikur te kishit pritur 1.5-2 vjet pastaj te kishit menduar shtatzani qe trupi juaj te rimerrte veten dhe qe ti fokusoheshit me shume bebit tuaj psikologjikisht dhe fizikisht.Per demet qe mund te shkaktohen te themi te drejten nuk kam ndonje njohuri. Gjithashtu shenja qe bejne te dallojne vajzen nga djali nga jashte trupit pa e pare me EKO nuk ka.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Flutra

  (Dhjetor 12, 2008 - 12:05 paradite)

  Mirdita doktor desha ta bej nje pytje un ka qe dy muaj provoj te ngel shtatzen por nuk po kam sukses tash po brengosem qe nuk mund te ngelem shtatzen per shak te nje aborti qe kam pasur para 3 viteve ajo ka qen shtatzania ime e par a mund te skaktoj aborti ndoni problem qe un nuk mund te ngelem asniher shtatzen Dr te lutem me tregoni qfar lloj barnash te perdor per te ngel shtatzen se shum jam ne hall e pres pergjigjen tuaj Faliminderit Dr

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 12, 2008 - 8:07 pasdite)

  E nderuar Znj.Flutura!

  Nje grua qe ka abortuar mund te ngelet perseri shtatazane.Ju keshillojme te lexoni artikullin tone per abortin dhe ate per infertilitetin tek femrat po tek faqja jone tek rubrika e gjinekologjise. Kurse puna e ilaçeve nuk eshte gje e thjeshte.Duhen vizita analiza etj. dhe duhet tju nevojiten jo panevoje. Qe nje çift te quhet infertil dhe te kerkoje ndihmen e mjekut duhet te kaloj rreth nje vit duke tentuar te ngelet shtatzane pa u mbrojtur.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  kaltrina

  (Dhjetor 12, 2008 - 9:36 pasdite)

  desha tju pys se smundja epilepsis a ka sherim dhe ku mund te gjendet sharimi saj ne kosov a po jasht shtetit se pse motra ime deri ne moshen 23 vjeqe ka qen normal po mbas moshes 23 vjeqe kan fillu me ju ngri muskujt dhe koh pas kohe ju kan ndal kamt e ka mbet ne karroc e pa levizshme ka qen naper mjek ne kosov po i kan than se kjo smundje asht e pa sherushme kam deshir ta lezoj edhe mendimin tuaj se qfar mendimi kini rreth kesaj smundje flm

  feri

  (Dhjetor 13, 2008 - 2:27 paradite)

  pershendetje z.doc.i nderuar kam nje pyetje: kam dhimbje ne fund te barkut kam ber te gjith analizat mirepo te gjitha me kan dalur mire,mjeku im me thot se gjith ne rregull eshte mirpo un nuk jam rahat nuk kam ku medit se sa dhimje e mdhaja po prap se prap nuk ndihem mir sipas juve cfar mund te bej(kam dhimbje edhe gja mardhenjeve)ju lutem me preferoni dic te dobishme ju pershendes klm

  shema

  (Dhjetor 13, 2008 - 3:42 pasdite)

  Mirdita doktor para tre muaje mua dhe burrit na dulen analizat keq dhe tre muaj rresht perdorum terapi dhe prap i bam analizat na dulen mire po gjinokologja me rekomandoj te perdori Klomifen tableta dhe diten e 16 Dabroston tableta po kete muj i kam perdor po jam ba marak se mua cikli meunstuacial me zgjat 5 dite e kete her vetem 2 dite a ndodhe per shkak te terapis apo diqka tjeter pse.

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 14, 2008 - 12:30 paradite)

  E nderuar Znj.Kaltrina!

  Epilepsia eshte nje semundje e pasherueshme komplet por qe me ane te ilaçeve mund te merret fare mire nen kontroll.Gjithashtu edhe ajo ne vetevete ka kategorite dhe llojet e saj.Pra edhe grada ndikon ne kure.Nese eshte epilepsi mendoj se edhe ne Kosove duhet ti behet diçka por per rastin tuaj nuk e di a jeni e sigurt qe diagnoza eshte epilepsi?

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  kaltrina

  (Dhjetor 14, 2008 - 1:50 pasdite)

  i jam shum e knaqur me pergjigjjet tuaja flm per kontributin qe jep per me u pergjigj dehsa te pyes se a e din ndonje krem per zhdukjen e qimeve dhe nese po te lutem shkruaje se si quhet a j krem dhe ku mund te gjindet se un jam ka e perdori nje krem qe thirret vaniqa ma ka shkru mjeku dhe ka than se e ban zhdukjen e qimeve po si po me duket nuk asht ka em ndihmon te lutem mu pergjigj sepse jam ne hall te madh e qime kam neper ter trupin dhe lekuren e kam me puqrra isha te mjeku dhe me ka than se ki hormone mashkullore por sikur te kem hormone mashkullore si esht e mundur qe un po pres fenmin e dyt kur hormonet ndikojn por mos me mebet shtatzan flm pres pergjigjjen tuajme rrespekt kaltrina

  sara

  (Dhjetor 15, 2008 - 3:04 paradite)

  pershendeje doktor i nderuar kam nje pyetje per ju ne lidhje me menstruacionet cikli menstrual i imi esht ne 2-2,5 muaj zakonisht kshtu i kam mjeku me ka then se sprish pun pasiqe regullorja e yte esht keshtu mirpo une kam deshir qe te bej regulloren te paken nje her ne muaj pasi qe me fryhet barku shum me tregoni ju lutem cfar mund te beje ju pershendes shum super jeni klm

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 15, 2008 - 1:11 pasdite)

  E nderuar znj.Feri!

  Shkaqet mund te jene disa por duhet tju vizitojme per tju thene diçka me konkrete. Mjeku vetem mund te hamendesoje por per ta vendosur nje diagnoze ne keto raste ka nevoje edhe per nje vizite apo nese nevojiten analiza.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 15, 2008 - 1:50 pasdite)

  E nderuar Znj.Shema!

  Mund te jete prej ilaçit por me mire eshte te kontaktoni me nje mjek specialist gjinekolog pasi ata i dine me mire ilaçet e fushes se tyre.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 15, 2008 - 3:13 pasdite)

  E nderuar Znj.Kaltrina!

  Mund te ndodh qe te keni probleme me hormonet dhe te ngeleni shtatzane por persa i perket emrit te ndonje ilaç e kemi te veshtire te japim me hamendje pa ju pare dhe vizituar.Do te deshironim tju ndihmonim me konkretisht.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 15, 2008 - 7:51 pasdite)

  E nderuar Znj.Sara!

  Kete problem tuajin mire eshte ta konsultoni me nje mjek gjinekolog.Ajo qe di une eshte qe nuk eshte normale qe nje cikel menstrual te jete nje here ne 2-2.5 muaj nese nuk e kam kuptuar pyetjen gabim. Keto zgjatje mund te ndodhin normale vetem tek grate pak para menopauzes ose tek vajzat e reja dy vitet e para pas menstruacionit te pare.Une nuk jam specialist gjinekolog keshtu meqe keni dy thenie te ndryshme me e mira sipas mendimit tone eshte konsult me mjekun gjinekolog.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Albioni

  (Dhjetor 16, 2008 - 1:17 paradite)

  KENI NJE WEB SHUM TE QELLUAR..
  JEMI MIRENJOHES NDAJ PUNES QE PO BENI

  edona

  (Dhjetor 16, 2008 - 2:35 pasdite)

  i nderuar mjek, jam ne muajin e 9 dhe deri tash gjithqka ka shku ok, koheve te fundit kam nje nervoz te pashpjegueshme, jam shume e stresuar, a mundem tani te perdor ndonje qetesues sepse prej neuroze po me hip tensioni, mos me thoni te qetesohem vet se spo mundem e kam provu, qka mundem te perdore prej qetesuesve
  shpresoj qe te mar pergjigje prej jush

  anduena

  (Dhjetor 17, 2008 - 4:35 pasdite)

  jam duke pir qaj kantarion dhe nuk po kam problem me infeksion nuk po kam sekret as djegsim a don te thot qe nuk kam mo infeksion ,dhimbje koke po kam shpesh edhe si mundim para mestruacioneve po mvjen me vill shpesh a mos si pasoj qe mundem me pas infeksion apo jon shkaqe tjera flm per mirkuptim

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 17, 2008 - 8:23 pasdite)

  E nderuar Znj.Edona!

  Na vjen keq por e kemi te veshtire tju keshillojme ndonje qetesues pasi jeni ne nje periudhe delikate.Me e mira eshte te konsultoheni me nje mjek specialist gjinekolog pasi ata i dine me mire ilaçet e fushes se tyre.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Ajnie Hetemi

  (Dhjetor 19, 2008 - 10:03 paradite)

  jeni te mrekullueshem vetem vazhdoni keshtu ZOTI JU NDIHMOFT

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 19, 2008 - 9:03 pasdite)

  E nderuar Znj.Anduena!

  Me shume mundesi nuk keni infeksion me gjithese ka infeksione vaginale qe nuk kane dhe shume shenja si klamidja apo gonoreja. Dhimbja e kokes nuk eshte shenje infeksioni vaginal. Per shenjat para menstruacioneve mund te lexoni artikullin per sindromin paramnstrual tek rubrika e gjinekologjise po tek faqja jone.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  anduena

  (Dhjetor 20, 2008 - 11:00 paradite)

  e a osht e mundru se nese e vejm nje kerp te lagru me alkohol i mbyt te gjitha bakteriet nji shoqe e imja e praktikon shum shpesh e une e di qe me asgje nuk guxon perveeq me qaj te kamomili a oshte e preferushme qe me praktiku kete metod me alkohol ,edhe a osht e rezikshem qe nese i dashuri te run per mos me jet shtatezane pa i praktiku kondomat dhe piluat eshte rezik per mavon mos me jet kom ndi shpesh kete thenje nese je rujt tung klm

  anduena

  (Dhjetor 20, 2008 - 11:01 paradite)

  edeh bakterien qe e kom pasa une qe me ki thon qe mundet me qen nisserigonrea a osthe e njejt me gonoren kam pi ofloksacin edhe me skam probleme

  erza

  (Dhjetor 20, 2008 - 4:19 pasdite)

  I nderuar mjek jam 16 vjeqare,dhe pasi qe kam hyr ne lidhje familjare me nje djal qe 6 muaj, kemi filluar me pas mardhanie qe 1 muaj ,por heren e fundit ai ka qen pa kontroll se ka pi dhe me von kur u kthjell pak me tha se ka mundsi edhe me mbet shtatzan se e ka leju spermen brenda,problemi qendron se un nuk dua te mbetem sepse veq se jam e re ne mosh gjithashtu edhe shkollen nuk dua ta le,te lutem kisha dashur nje keshill prej teje,a duhet ta bej ndonje test apo te vizitohem te gjinekologu,a ka mundesi qe te jem shtatzen, kam dhimbje ne fund te barkut gjithashtu edhe kur lirohem (nevojen e vogel) kam shum shtrengime ?? te lutem ma kthe pergjigjen ju pres

  erza

  (Dhjetor 20, 2008 - 4:34 pasdite)

  Gjithashtu kam edhe marramendje,dhe gjat urines djegje e shtrengime. Ket problem e kam qe 3 Dit do me than pas mardhenies se fundit qe kisha. Te lutem ma kthe pergjigjen,me shum respekt ju Faleminderit.

  mimi

  (Dhjetor 20, 2008 - 5:29 pasdite)

  pershendetje dr.Nurian Ohri kam 3 dit qe kam munges te menstruacioneve bera testin e shtatzanis por me dul invalid me duhet dhe nje test ta blej sepse me ka dal gabim,por a mund te jem shtatzane sipas mendimit tuaj,dhe kur urinoj urina ka ngjyre te erret.a mund te jem shatatzane me tregoni ju lutem.

  pandora

  (Dhjetor 20, 2008 - 11:17 pasdite)

  pershendetje doktor jam 28 vjeqare skam lindje akoma me 1 vit martese
  desha nje sqarim nga ju .e kam cek disa herë,qe kam qrregullime,marr terapit nga mjeku po nuk me ndihmojne së pari kam perdorur utragestan pastaj lutestrol ingjekcion per voneson e ciklit qe kam qe 2 muaj por pa sukse cikël pram nuk kam qe 2 muaj edhe heren e fudit dje me ka dhan prap cycloprogynova per rregullim te ciklit 1 muaj pastaj te bej keto analiza.
  FSH,LH,DHEA-S,PROLAKTINA,ESTRADIOLIN,e di se janë hormone por une para 1 viti kam filluar me CYCLOPROGYNOVA per rregullim te ciklit,dhe i kam perdorur 7 muaj dhe nuk e shoh ndonje sukses nga kjo terapi dhe te gjitha analizat qe i bej me dalin mire.dua nje keshill naga ju qfar mund te jete. munges vitamines,stresi,shqetesimet e ndryshme apo edhe ndonje ftohej,per arsye qe une nuk ngelem shtatezën,nuk mund te them qe nuk jam ne rregull per arsye se kemi bërë me shokun par 3 viteve analizat dhe i kemi pas ne rregull komplet,a mund te ndryshojn ato nderkohe,
  ndoshta pak e zgjata por jam shum e shqetesuar mos nuk mbetem shtatzen apo edhe mjekeve nuk ju bëhet vone.qfar me këshilloni ju qe ne kete rast qe analizat me dalin mire mund te jet shkaktare, apo qfar te perdore.
  me respekt te madhë Pandora

  maljlinda

  (Dhjetor 20, 2008 - 11:30 pasdite)

  pershendetje
  jam 29 vjeqare dhe e martuar por nuk kam femije, dhe para 3 viteve kisha nje abort 6 javesh por jo me pastrim sepese aborti ka qen spontan dhe pastaj nuk deshta ta parandaloj me frik se po kam pasoja me pas, por pastaj kam bër vizit dhe skam pas ndonje problem,dhe vitin e kaluar filluan qrregullimet dhe nuk mbes shtatzan qe 1 vit qe provoj,me thon qe shoku te bej anlaizat,por nuk me duket e arsyshme pasi une mbeta 1 here shtatzen,por tash kam frik se mos nuk mbetem më,pasi qe kisha abortin.qfar thoni ju qe ka nevoj ti bej shoku perseri analizat edhe pse une isha 1 here shtatzen.sepse mua me dalin mire analizat apo duhet te provojm me gjate.
  flm shume pres pergjigjen tuaj.

  dona

  (Dhjetor 21, 2008 - 10:49 pasdite)

  tung jam dona desha ta bej nje pytje qe nje muaj nuk me kane ardhur mestracion a ka gjas qe kam mbetur shtatzen te lutm tregoma pergjigjjen

  pandora

  (Dhjetor 23, 2008 - 1:12 paradite)

  pershendetje doc.jam 29 vjeq
  afer 1 vit kam deshire te mbetem shtatezen dhe
  desha te me informoni per ndryshimin qe kam.e kam cekur qe kisha qrregullime dhe se me nje terapi me jan rregulluar deri dikun,dhe prap kisha vonese 2 mujore dhe me tableta dhe ingjeksione prap kish vones 2 mujore por pasi fillova me terapine tjeter CYCLOPROGYNOVA 21 DITE qe perdoret dhe ne diten e 2 me erdh mesracioni,dhe se i kam pak te kafta ne fillim dhe pastaj mjeku me tha te bej analizat hormonale per caktimin e terapis dhe do te mi jap keto tableta qe quhen KLOMIFEN CITRAT, MEKLON,FOLAN me tregoni se qfar jan keto tableta dhe a jan te dobishme per 1 shtatzani PASI ANALIZAT QENDROJN NE RREGULL APO NUK MBETEM SHTATEZEN EDHE NGA STRESI,PANIKU QE MOS NUK MUND TE MBES SHTATEZEN.
  FLM SHUME PER PERGJIGJET E JUAJA

  pandora

  (Dhjetor 23, 2008 - 1:14 paradite)

  harrova ta cek se keto tableta me tha qe ipen per kete mosh dmth 28 afer 29 qe kam flm shume shume per pergjigjen

  tringa

  (Dhjetor 23, 2008 - 9:00 pasdite)

  I nderuaru mjek,desha tua bej nje pyetje,a ka mundesi te mbetem shtatzene nese nuk kam kryer mardhenie seksuale ne vagine,edhe pse 5 dit pas mardhenies nga mbrapa menstruacionet me kan ardhur 2 jav me heret.Ne fillim kam pasur shtrengime ne bark per 2 jav,ndersa tashme 1 jav me edhte fryer dhe me eshte shtrenguar pak barku. Nese eshte e mundshme te me shpjegoni arsyen se a mund te jete ky qrregullim per shkak te zorreve apo mund te jem shtatzene,ju lutem per pegjigjen tuaj, me respekt Tringa

  lili

  (Dhjetor 24, 2008 - 1:01 paradite)

  zoteri doc
  kam disa pyetje per sa i perket papa test sepse une kam bere pasi kam mas mardheniet e para dhe kisha 1 papa test normal ,kurse degjoj qe flitet per te shume dhe se
  1.nese nuk ke pasur merdhenia akoma ne moshen 25 vj.e ki nevoj te besh nje papa test
  2.nese ki bere 1 papa test dhe ka dal mire a ka mundesi te ndryshoj shume mbas 3 vite
  3.nese ki bere papa testin dhe ka dal mire por pas pak dmth afer moshes 50 vjeqare dhe me pas eshte shfaq nderprerja e cilit ne kete moshe apo klimaksi si i themi ne a eshte e nevojshme te behet prap papa testi.flm shume per pergjigjet tuaja.

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 24, 2008 - 4:57 pasdite)

  E nderuar Znj.Erza!

  Shenjat që keni nuk janë të shtatzanisë.Mund të keni ndonjë infeksion ose mund të jenë psikologjike.Duhet të prisni nëse ju vijnë apo jo menstruacionet.Nëse nuk ju vijnë në kohën e duhur atëherë mund të bëni një test htatzanie urine si fillim.Për të ngelur shtatzanë edhe koha e marrëdhënieve në raport me ditët tuaja të menstruacioneve ka shumë rëndësi.Nuk mjefaton vetëm të keni patur marrëdhënie pa u mbrojtur.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 24, 2008 - 5:00 pasdite)

  E nderuar Znj.Anduena!

  Infeksioni gonorre me neisseria gonorrea janë njëlloj.Për përdorimin e alkolit nuk mendojmë se është i dobishëm për ruajtjen nga infeksionet.Për rruajtjen pa kondom apo pilula mund të themi që ka rrezik për shtatzani qoftë edhe i vogël.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 24, 2008 - 5:11 pasdite)

  E nderuar Znj.Majlinda!

  Pas aboritit një femrë mund të ngeli përsëri shtatzanë.Nëse nuk ngel mund të jetë problemi tek ajo për ndonjë arsye tjetër apo tek i shoqi ose mund të ndodh ashtu sikurse në 15% te rasteve që nuk gjendet ndonjë problem shëndetësor tek çifti por ja që nuk lindin dhe në këto raste duhet pritur dhe provuar.Mos humbni kontaktet me mjekun gjithashtu.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  anduena

  (Dhjetor 25, 2008 - 11:40 paradite)

  dmth nese nuk perdori kondom e pilula ka rezik qe mavon te mos jes shtatezane se nuk e kuptova pergjigjen i qfar infeksioni eshte gonoreja a oshte i rezikshem edhe a perseritet flm per mirkuptim

  erza

  (Dhjetor 25, 2008 - 12:09 pasdite)

  Faleminderit Shum doktor,Po e pres nese do tme vijn menstruacionet e nese jo at`her si fillim do ta bej testin, e me pas edhe nje vizit te gjinekologu, e esht e vertet qe masi te kryhen menstruacionet brenda 15 ditve gjasat per te mbetur shtatzen jan me te mdhaja, (un nje jav pasi i kam kry mensturacionet e kam pas mardhenien)dhe me pas siq te tregova djegje gjat urines e shtrengime,marramendje, e tash edhe midisi shum po me dhemb,qfar mund te me thoni per keto shenja, a mendon se mund t`jen shenja psikologjike,infeksion,apo shenja te shtatzanis?
  Faleminderit shum Dr.Nurian Ohri,me respekt Znj.Erza.

  Lulja

  (Dhjetor 27, 2008 - 11:01 paradite)

  Përshendetje doktor ju përgëzoj për punën tuaj të shkëlqyeshme!

  Lulja

  (Dhjetor 27, 2008 - 11:09 paradite)

  Përshëndetje doktor ju përgëzoj për punën tuaj të shkëlqyeshme! Unë kam një pyetje dhe kisha dashur të më përgjigjen. unë jam në mosh mbi 50 vjeqaare dhe vuaj nga klimaksidhe në fytyrë ka fillu me dal disa njolla (pika) të zeza,kisha dashur të dij nga prej qkafit ato dalin osht për shkak të klimaksit a po munden prej diqkaje tjeter.
  Presë të më përgjigjeni,ju faleminderit shumë!

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 27, 2008 - 2:15 pasdite)

  E nderuar Znj.Dona!

  Nese kenı patur kontakt seksual te pa mbrojtur ekzıston mundesıa te jeni shtatzane por nuk eshte e theni qe atjeter te jete keshtu.Mund te keni edhe ndonje problem tjeter.Ju keshillojme nje vizite tek gjınekologu.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 27, 2008 - 2:29 pasdite)

  E nderuar Znj.Pandora!

  Mund te lexonı artikullin per infertilitetin tek femrat tek rubrika e gjinekologjise per te pare se shkaqet qe nje femer nuk ngelet shtatzane jane te shumta. Pastaj mund te jet edhe nje problem me mashkullın. Me se fundi ka edhe metoda te tjera per shtatzani si fertilizimi ne epruvet.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  arta

  (Dhjetor 29, 2008 - 10:31 paradite)

  Doktor desha te bej pyetje rreth testin te shtatzanis?
  qfar do te thot negativ,pozitiv,dhe invalid?
  Cila nga keto rezultate don te thot qe je shtatzen?
  Me respekt,arta.

  dardane

  (Dhjetor 29, 2008 - 2:38 pasdite)

  jam ne javen e 6 te shtatzanis ne shtatzanin e par mirpo nuk kam vjellje lodhje asgje lodhje kam pas vetem ne javen e 5 njeher kshtu qe jam e shqetsuar mos nuk po me zhvillohet bebi mirpo i vetmi ndryshim qe kam eshte shqetsimi nga zerat e lart qe i degjoj nga te tjeret dhe shqetsime rreth zhvilimit te femis

  jeta

  (Dhjetor 30, 2008 - 9:49 paradite)

  i nderuari dr. ju pershendes dhe kam nje pytje un jam shtatzen ne muajin e 7 dhe kam kaluar shum mir ne keta muaj po problemi im eshte se diqka stomaku nuk me vrehet hiq qe jam htatzen kam qen te gjinekologu me ka then femija eshte shum mir dhe esshte zhvilluar normal ju pershendes klm.

  jeta

  (Dhjetor 30, 2008 - 9:51 paradite)

  kam edhe nje pytje un kur bej sex nuk ndjej asgje jo veq prej se jam shtatzen po gjith e kam kete problem ma shum ndjej mu puth se me ba sex ku qendron problemi qe 3 vite nuk ndjej asgje prejqe e kam humb vergjinitetin me jepni disa kshilla.

  Dr.Nurian Ohri

  (Dhjetor 30, 2008 - 3:18 pasdite)

  E nderuar Znj.Lule!

  Ne menopauz per shkak te uljes se hormoneve estrogjenit dhe porgesteronit lekura thahet dhe rrudhet por nuk dimë te dalin pıka te zeza. Mire eshte qe gjendjan tuaj ta vleresoj nje mjek nga afer sepse pa ju parë nuk mund tju themi se çështë dhe prej nga vjen.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  anduena

  (Dhjetor 31, 2008 - 1:23 pasdite)

  reziku ma i madh per mos me jet osht kur nuk perdor pilula e kondom a kur nuk perdor asgje fjala eshte per shtatezani
  e kom ndi shpesh kete thenje kur nuk po mundet dikkush me jet pe argumentojn kishem o rujt shum e tash spo kuptoj cila osht ma e rezikshme

  arta

  (Dhjetor 31, 2008 - 2:42 pasdite)

  Doktor desha te bej pyetje rreth testin te shtatzanis?
  qfar do te thot negativ,pozitiv,dhe invalid?
  Cila nga keto rezultate don te thot qe je shtatzen?
  Me SHUM respekt,arta.ju Faleminderit.

  elda

  (Janar 2, 2009 - 7:01 pasdite)

  pershendetje zt,dokto jam 21 vjece dhje jam shtatzen jam ne javen 13 shtatzania po ec mir kshtu metha daktor por ne viziten e fundit me thane se e kam mitren bicornuate dhe jam pak e sqetsuar se para nje viti pata abort spontan ne javen 7 dmethan nuk i kan degju te rrahurat e embrijoni dhe per kete do doja te dija nga ju nese esht problem kjo gje apo jo se daktori nuk me tha ndoj gje shqetsuse vec se me tha qe te shkoj prap ne mujin e 5 nese zhvillimi po behet si duhet,ju falenderoj per ket faqe te mrekullushem.

  leta

  (Janar 2, 2009 - 8:29 pasdite)

  Pershendetje per juve Dr.Nurian Ohri se pari ju falenderoj per humanitetin tuaj.Une kam nje pyetje per juve:Dr.a ka mundesi te jem shtatzene pasi qe te gjitha testet e urines me kan dal negativ po ashtu edhe menstruacionet i kom me kohe a ka nevoj qe une te bej nje analiz te gjakut ose edhe nje eko te gjinekologu.Pres te me perg jigjeni

  flutra

  (Janar 3, 2009 - 2:34 pasdite)

  mirdita desha t pyes per shtatzani un jam n muajin e 4 dhe ende nuk kam vizituar mjekun mirpo desha t pyes se deri n cilin muaj e ndjen t gjall beben dhe se a ka naj ndryshim po mendoj dhimbje t barkut apo ndonje ndryshim gjat ksaj kohe ngase po i vrej ca ndryshime po nuk e di arsyen pse ju faleminderit shum pres pergjigjen tung

  flutra

  (Janar 3, 2009 - 2:52 pasdite)

  desha t pyes edhe per duhanin un nuk e perdori shum gjat shtatzanis me ngapak 1 ose 2 n dit a shkakton ndonje pasoj tek bebeja dhe kafen e kam shum n qejf por jo t zier por kafe turke me lug e papjekur e ha 1 ose 2 lug n dit sa eshe e rrezikshme kjo per femijun edhe sa t mdha jan pasojat per t lindur me ndonje t met nga kjo pres pergjigjen ju faleminderit

  sandra

  (Janar 4, 2009 - 4:04 paradite)

  jame nje 33 vjecare dhe desha te beja nje pyetje,me kane kalu 5 dite dhe nuke me kane ardhe menstruacionet nuke ndiaje ase nje shqetesim ,eshte hera e pare qe me ndolle ne jeten time ,a munde te jeme shtatezene ,dhe ne qofte se jame shtatezane si mundem me e eleminue ne muajine e pare

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 4, 2009 - 3:46 pasdite)

  E nderuar Znj.Anduena!

  Me e sigurt eshte mbrojtja me kontraceptıve oral apo kondom se pa to.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 4, 2009 - 3:47 pasdite)

  E nderuar Znj.Arta!

  Testi pozitiv d.m.th se jeni shtatzane negativ qe nuk jeni dhe invalid qe duhet ta persersisni.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 4, 2009 - 3:48 pasdite)

  E nderuar Znj.Leta!

  Shenja me e rendesıshme qe te ben te dyshosh per nje shtatzani eshte mos ardhja e menstruacıoneve.Ne rastin tuaj nuk jeni shtatzane.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 4, 2009 - 3:55 pasdite)

  E nderuar Znj.Jeta!

  Per shtatzanine tuaj mos kini merak per sa kohe shkaoni rregullisht neper kontrolle dhe ju thone se çdo gje shkon mire.Per sa i perket problemit te mos marredhenieve mund te jete diçka psikologjike pra qe ka te bej me juve dhe se si e shihni ju marredhenien.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  sandra

  (Janar 5, 2009 - 12:11 paradite)

  pershendetje ZONTI DR NURIANI.JU BENI NJE PUNE SHUME HUMANE DHE TE DOMOSDOSHME PER TE GJITHE ATA QE KANE NEVOJE PER JU.TE KAME SHKRUARE DJE PER NJE PROBLEME QE KAME NE QOFTE SE KENI MUNDESI ME JEPE NJE SQARIME /JU FALEMINDERIT SHUME

  jeta

  (Janar 5, 2009 - 10:28 paradite)

  flm pr pergjigjje shum po ket problem e kam qe sa vite nuk ndjej asgje kur kam mardhenie seksuale vetem te burri paraqitna kishe kam se me dhimbet me i than gjithmon nuk po ndjej asgje dhe nuk eshte veq prejse jam shtatzen po prej se e kam humb vergjinitetin dhe kisha pas deshir me dit a do te ndjej ndonjeher knaqesi tung flm shum nga ju
  me respekt JETA.

  erjeta

  (Janar 5, 2009 - 3:25 pasdite)

  I nderuar doktor, ju uroj nje vit te mbare dhe sa me shume lumturi ne 2009. besoj se kam ngelur shtatzene me 16 ose 17 dhjetor. doja te dija kur mund te shkoj te bej ekon e pare, ne menyre qe te duket bebi dhe zhvillimi i tij fillestar. Ju pershendes.

  anduena

  (Janar 6, 2009 - 3:32 pasdite)

  bakteria gonorea a mundet mu pa edhe ne analizen e urinokultures sepse masi thuhet qe ky infeksion mundet mos me pas simptome si ta di une a e kom ende edhe pse nuk kam mo problem me djegsim as me kruarje,tani jom duke i pir do antibiotika bimor brusnica ishin per infeksione si boronica diqka njifar lloj bime ish a jon te mira tung klm

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 6, 2009 - 4:33 pasdite)

  E nderuar Z.Erjeta!

  Mirë është të veni nga java e 6 e shtatzanisë që fillon nga dita e parë e menstruacioneve të fundit.Mund të shikoni të rrahurat e zemrës së bebit.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 6, 2009 - 4:38 pasdite)

  E nderuar Znj.Elda!

  Jemi pak të zënë për këtë arsye nuk arrijmë dot tek të gjitha pyetjet në kohë.Për problemin tuaj mund të themi që në anomalitë e mitrës rritet mundësia e ndonjë komplikacioni siç është aborti, lindja para kohe apo poyicionimi ters i bebit etj. por sigurisht nuk do të thotë që patjetër do të ndodh. Kjo varet pak dhe me gradën e problemit. Mirë është që të bëni kontrolle çdo muaj dhe nëse mjeku që ju viziton thotë se nuk ka gjë mos u shqetësoni.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 6, 2009 - 5:29 pasdite)

  E nderuar znj.Sandra!

  Kur një femre i vonohen menstruacionet gjeja e parë që mendohet është se mos ka rënë shtatzanë por në rastin tuaj për mendimin tonë prisni deri në 10 ditë dhe nëse mendoni se jeni shtatzanë bëni një test për shtatzaninë.Nëse del testi negativ pra nuk jeni shtatzanë dhe vonesa ndodhi një herë në vit në përgjithësi nuk ka problem pra mund të jetë prej shqetësimeve jo shumë problematike si stresi etj. Por nëse vonohen shumë dhe përsëriten mirë është një vizitë tek mjeku gjinekolog për të parë nga afër gjendjen dhe për analiza.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 6, 2009 - 5:59 pasdite)

  E nderuar Znj.Flutura!

  Mirë është që kafenë ta rralloni bile ta ndalni kurse duhenin patjetër të mos pini. Për ketë mund të lexoni artikullin tonë për dëmet e duhanit tek rubrika këshilla.Gjithashtu duhet të shkoni për kontrolle pasi shtatzanave ka disa taste që u bëhen në periudha të ndryshme. Lëvizjet e bebit ndihen aty nga muaji i pestë. Ndryshimet tek trupi juaj janë në sajë të shtatzanisë por duhet patjetër edhe tju shikoj një mjek.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 6, 2009 - 6:34 pasdite)

  E nderuar Znj.Lili!

  Nëse jeni poshtë 32 vjeç paptesti behët nje herë në vit. Mbi 32 vjeç një herë në dz apo tre vjet deh pas menopauzës nuk bëhet se jep përgjigje gabim. Pap testi nga viti në vit mund të ndryshojë. Nëse nuk keni patur hiç marrëdhënie nëse duhet apo jo nuk kam ndonjë informacion.

  Me rrespekt Dr.Nuran Ohri

  dhurata

  (Janar 7, 2009 - 1:50 paradite)

  mirembrema ju pershendes
  keni nje faqe te qelluar
  e kam nje vajz 7 vjeqre ka lendim te nervit ne doren e djeatht nga lindja a mundeni mem keshilluar per diqka me sshum ju falemnderit per mirkuptim

  valdete

  (Janar 8, 2009 - 3:12 pasdite)

  I nderuari zt. doktor.

  Ju pershendes dhe ju uroj gjithe te mirat per vitin 2009.
  Kam nje pyetje lidhur me semundjet seksualisht te transmetueshme respektivisht chlamydia.

  Para ca kohe burri im ka qene ne kontrolle dhe pas analizave te bera testi per chlamydia i ka dal pozitiv. Ka filluar te perdor doxycilin per 7 dite dhe pastaj per 5 tjera ka perdorur summamed 1 here ne dite (sipas pershkrimit te mjekut normal). Pas nje kohe ka bere perseri analizen dhe testi perseri i ka dal pozitiv dhe nuk eshte sheruar. Kemi filluar te perdorim te dy ne te njejten kohe terapine e pershkruar nga mjeku (2×1 doxicyclin cap 100 mg per 10 dite dhe pastaj Summamed tbl 1x500mg 6 dite dhe beviplex drg 3×1 per tri jave) dhe pas 2 muajve e kemi bere perseri testin dhe tek une ka dal negativ kurse per burrin prape eshte pozitiv. Duhet te ju them se qe nga dita qe kemi filluar terapine e deri me sot qe po ju shkruaj ne kemi perdorur kondom gjithmone gjate marredhenieve seksuale. Jemi te dy te shqetesuar dhe deshirojme te dijme se cila eshte arsyeja e moslargimit te kesaj bakterie tek burri dhe si mund te sherohet dhe a do te sherohet.
  Ju falemiderit dhe shpresojme te marrim nje pergjegje sa me te qartesuar, si zakonisht, nga ana juaj.
  Pershendetje.
  Valdetja

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 8, 2009 - 6:24 pasdite)

  E nderuar Znj.Anduena!

  Gonoreja është një infeksion bakterial që kalon me rrugë seksuale dhe që në përgjithësi nuk jep shenja specifike por prej tyre janë djegje gjatë urinimit, rritje e sekrecioneve vaginale etj. Diagnoza vendoset duke bërë analizën e sekrecionit. Duhet të kurohet me antibiotik. Kondoma dhe kontraceptivët e ulin mundësinë e shtatzanisë.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 8, 2009 - 6:26 pasdite)

  E nderuar Znj.Erza!

  Me shumë mundësi ato që përshkruat duken si shenja të një infeksioni vaginal dhe nuk janë shenja shtatzanie. Kur të shkoni për vizitë tregojani edhe mjekut tuaj. Për të ngelur shtatzanë më së shumti janë ditët 11-17 pas ditës së parë të menstruacioneve për ato gra që i kanë menstruacionet e rregullta.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 8, 2009 - 6:58 pasdite)

  E nderuar Znj.Dardane!

  Mos kini merak sepse nuk ka ndonjë lidhje mes zhvillimi të bebit dhe të vjellave apo lodhjes.Vazhdoni kontrollet rregullisht kjo do tju mjaftoj.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  albana

  (Janar 8, 2009 - 7:03 pasdite)

  pershendetje Dr jam e martuar edhe jam shtatzene por kam shum dhimbje duarsh sa nuk mun te fli gjith naten , me duhet te qohem te qendroj ne kemb .duart me dhembin me duket si ne asht edhe ne maje te gishterinjeve me behen te mpira si me therra ete renduar .desha te pyes se qka mund te eprdori sepse jam shum ne hall ka net qe sbej gjum ne sy .kam qen tek doktori edhe meka then se vetem tailenol te pi por sem kalon kurrsesi ,me rrespekt zj albana..

  jehona

  (Janar 8, 2009 - 8:02 pasdite)

  mirdita desha t pyes jam shtatzane dhe kam shpesh dhimbje koke dhe dhimbje prapa veshve a osht kjo ndonje levizje e tensionit t lart apo t ult dhe cila a mund ta dini kam lodhje t tepert dhe e pergjumosur mjekun se kam vizituar ende ju lutem me jepni shpjegim per kto reagime t papritura me respekt dhe a mund t di pas sa ditve n afersi ju e ktheni pergjigjen time

  alsi

  (Janar 8, 2009 - 9:40 pasdite)

  Pershendetje Dr.Nurian Ohri
  Jemi nje çift i sapomartuar dhe duam te kemi sa me shpej nje bebe.Problemi yne qendron tek fakti se pas ejakulimit dhe daljes se penisit jashte,nje pjese e spermes derdhet nga vagina.Sperma rrjedh edhe pas disa oresh kur ngrihem.
  A perben kjo ndonje problem?
  Cili mund te jete pozicioni me i mire per te mbetur shtatzene dhe ne çfare periudhe?
  Ju faleminderit!

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 9, 2009 - 5:38 pasdite)

  E nderuar Znj.Albana!

  Ju këshillojmë të bëni një vizitë tek mjeku ortoped për arsye se ka disa mundësi që ju dhëmbin duart.Një nga shkaqet kryesor është shtrëngimi i nervit median që quhet në tynelin karpal pastaj mund të jetë edhe ndonjë problem me tendonet sidomos nëse keni edhe vështirësi në lëvizjen e gishtave.Në shtatzani rriten këto shqetësime pasi edhe duart fryhen pak prej shtatzanisë.Por se ku qëndron problemi kryesor duhet parë nga afër nga mjeku sepse ka nevojë për ndonjë test. Mos u merakosni vetëm kontaktoni me mjekun.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  albana

  (Janar 9, 2009 - 9:58 pasdite)

  ju faleminderit shum zotri dr dote veproja ashtu siq me thua ti spese mjeku im gjinekolog me thot se osht normal nga shtatzanija por nuk me thot asgje te bej po everetet osht me shtangohen gishtat eme dhembin shum .edhe nje her ju falmeniderit shum te uroj suksese te metutjeshme..

  albana

  (Janar 10, 2009 - 11:19 paradite)

  pershendetje per ju..desha ta tregoj problemin tim..para 10 dite kam patur mardhenie seksuale me burrin tim dhe ka 3 dite qe koka nuk me ndalet,me dhem fundi i barkut dhe koka shum,,te vjella nuk kam por me dhembin pak kemben ndonjeher dhe kam ngerqe ne kemb dhe ndihem e lodhur jam ne depresion te thell nuk me rrihet me askend dhe per nje fjal te vogel po ndjehem shum keq…me trego te lutem…

  eri

  (Janar 10, 2009 - 5:21 pasdite)

  pershendetje i nderuar Dr.deshta tju pys barnat fluxetin dhe xanax 0.5 per qka sherbejn mundsisht me gjersisht mem tregu dhe a jon prej dozes ma tlet te depresionit apo qka .me intereson te di dhe pres me pa durim pergjigjjen tuaj

  arta

  (Janar 10, 2009 - 7:01 pasdite)

  Pershendetje, se pari ju uroj per ndihmen qe e beni per te gjith ata qe kan nevoj per ju.

  Desha te ju pyes se kur mundemi me e bë testin e shtatzanis sa dit duhet me prit, se pak gjat po me duket me pri deri ne daten e ciklit e thash tju pyes a kishe me qen testi i sakt nese e bej 4 dite pas mardhenies.

  Me respekt.

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 11, 2009 - 1:13 pasdite)

  E nderuar Znj.Jehona!
  Të gjitha këto shqetësime me shumë mundësi mund të jenë prej anemisë (pra lodhja apo dhimbje koke etj.)që mund të shfaqet tek shtatzanat. Mund të lexoni edhe artikullin tone për aneminë tek rubrika e këshillave.Sigurisht që edhe tek tensioni i lartë mund të shfaqet dhimbje koke por megjithatë ju këshillojmë një vizitë tek mjeku për një analizë gjaku. Ai që do tju diagnostikojë është mjeku që ju viziton nga afër.
  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 11, 2009 - 1:15 pasdite)

  E nderuar Znj.Drenusha!

  Mirë është që të bëni një vizitë tek kirurgu sepse nëpërmjet internetit pa ju parë nuk mund tju themi dot gjë. Mund të dali përsëri që e keni prej stresit por kjo nëse mjeku gjatë vizitës nuk gjen gjë.Mund të lexoni edhe artikullin tonë sëmundjet e gjirit për të krahasuar problemi tuaj.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 11, 2009 - 1:23 pasdite)

  E nderuar Znj.Albana!

  Ju jemi përgjigjur. Ju lutem kontrolloni atje ku keni bërë pyetjen.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 11, 2009 - 1:32 pasdite)

  I nderuar Z.Alsi!

  Mos u shqetësoni për problemin që treguat pasi gjithçka është normale por më e mira është që femra të qëndroj poshtë dhe mashkulli sipër dhe pasi mashkulli të ketë ejakuluar është mirë të mos çohet menjëherë (për 1-2 minuta) kurse femra mirë është të mos çohet për nja gjysëm ore dhe të vendosi një jastëk poshtë belit. Gjithashtu mos të bëj dush menjëherë dhe të mos përdori ujë apo sapun për të larë vaginën.Mirë është që kontakti të bëhet herët në mëngjes. Mashkulli është mirë të mos të ketë pasur ejakulim 2-3 ditët e fundit. Këto janë këshilla për të rritur mundësinë e ngeljes shtatzanë. Për ditët tek gratë që i kanë ciklet e menstruacioneve të rregullta mirë janë ditët 11=17 prej ditës së parë të menstruacioneve. Na vijnë shumë pyetje dhe nuk është e lehtë ti përgjigjemi në kohë.
  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 11, 2009 - 1:41 pasdite)

  E nderuar Znj.Valdete!

  Mirë do të ishte ta kishit konsultuar këtë pyetje me ndonjë urolog.Nuk e dimë përse ju ka dalë testi pozitiv.Na vjen keq që nuk mund tju ndihmojmë.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 11, 2009 - 2:03 pasdite)

  E nderuar Znj.Dhurata!

  Do të ishte më mirë të bënit një kontroll tek mjeku neurolog pasi pa e parë nga afër vajzën dhe pa bërë disa teste nuk mund ta kuptojmë se si ka ndikuar ky lëndim dhe çfarë nuk shkon.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 11, 2009 - 2:10 pasdite)

  E nderuar Znj.Anduena!

  Ka disa analiza për gonoren por më i thjeshti dhe më praktikë është marrja dhe vëzhgimi i sekrecionit vaginal duke e ngjyrosur me bojën gram që quhet pastaj mund të bëhet edhe kultura e po atij sekrecioni apo shikimi i antikoreve. Për llojet e ilaçeve bimore nuk kam ndonjë informacion të saktë kështu që nuk dua tju drejtoj gabim.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 11, 2009 - 2:33 pasdite)

  E nderuar Znj.Jeta!

  Problemi juaj siç e thamë me shumë mundësi është psikologjik ose ndoshta nga ndonjë mënyrë e gabuar e kontaktit apo prej ndonjë infeksioni të dhimbshëm që mund të keni kalaur dhe që ju ka ftohur prej marrëshënieve ose prej moseksitimit të duhur para marrëshënieve qoftë ky trupor qoftë shpirtëror.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 11, 2009 - 2:34 pasdite)

  E nderuar Znj.Sandra!

  A mund të na e shkruani edhe një herë pyetjen tuaj pasi nuk po e gjejmë. Ose nuk na ka ardhur ose ne nuk po e gjejmë pasi në redaksi vijnë shumë pyetje dhe e kemi të vështirë nganjëherë ti përgjigjemi të gjithave megjithëse po mundohemi ti arrijmë.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  orgesa

  (Janar 11, 2009 - 4:47 pasdite)

  Pershendejte
  Dr Nurian prejt dites kur bashkohen spermatozoidet ne vagin, kur flliojn shenjat e shtatezanis pas sa kohe apo pas sa dite ka mundsi femra te dij qe eshte shtatezen, ju lutem te me tregoni nese keni mundesi.
  Me respekt Orgesa.

  Liridona

  (Janar 11, 2009 - 4:59 pasdite)

  tung…se parimpo tregoj nje problem timin…sot e kam patur daten e mestracioneve dhe nuk me kan ardhur,me daten 1 janar 2009 kam patur mardhenie seksuale me bashksortin tim,keto dita me dhem koka shum edhe ndihem e lodhur dhe me merr gjumi shum…nuk me vjen te vjell as nuk me miren mendet por vetem kembet pakez me marrin ngerqe..a mund te me tregosh pergjigjen ne emailin tim personal te lutem…sepse ketu shum pergjigje dhe smund ta gjej timen askund…

  jeta

  (Janar 13, 2009 - 9:31 paradite)

  Ju pershendes shum Dr.NURIAN dhe ju shkruaj perseri po tash me nje problem tjeter jam ne muajin e shtat te shtatzanis kam qen ne kontroll dhe gjinekologu u befasu me peshen e femijes tim ka peshu 1960 gr. gati 2 kg ne muajin e 7 edhe me ka then se femija eshte mbrapsht,qka me ba un jam shum e shqetesuar , me ndihmoni
  ME RESPEKT JETA JU FALENDEROJ SHUM.

  jehona

  (Janar 13, 2009 - 11:38 paradite)

  mirdita pyetja ime esht se pas analizes s grupit t gjakut a mund ta di gjinin e bebes jam 19javesh dhe kur mund ta di gjinin faleminderit dhe me respekt jeni shum t mir
  tung

  Vlora

  (Janar 14, 2009 - 10:13 paradite)

  Pershendetje i nderuari doktor. Jam shume e knaqur qe na u dha mundesia qe brengat tona ti shprehim ne kete faqe dhe ju pa hezitim te na pergjigjeni. Ju falemnderoj shume.

  Tani mua me intereson keshtu: qe nje koh jam e martuar por nuk kam femij pasi qe deri me tani nuk kam dashur sepse kam pasur ni problem me zorre te trash dhe kam qen me terapi qe 2 vite dhe ter kohen kemi perdor kotraceptiv (kondom) me qellim se mos te jes shtatezen per arsye mos te lendoj bebin tim me terapin qe kom marr. tani mjekja ime qe kujdeset per semundjen time te zorres qe eshte ulqerativ colitis me ka then qe mundesh te fillosh ni shtatezani pasi i kam ndalur disa barna qe ndikoj tek bebi. po tash me intereson se a ka naj arsyje mos te mbetem shtatzen pasi qe deri tani kemi perdor kotraceptiv (kondom). tash oshte muaji i par se provoj te ngelem shtatzen por ende se di se qka do te ndodh a do ngelem menjeher se deri tash gjith kam perdor diqka tash ma jo.
  ju falemderoj per sinqeritetin tuaj

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 14, 2009 - 4:13 pasdite)

  E nderuar Znj. Arta!

  Testi del pozitiv minimumi 8-10 ditë pas marrëshënieve. Por në përgjithësi mirë është të pritet menstruacionet. Nëse nuk vijnë në kohën e duhur të bëhet testi.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 14, 2009 - 4:38 pasdite)

  E nderuar Znj.Arta!

  Ju duhet ta dini më mirë përse keni vajtur tek mjeku dhe se cilat kanë qenë ankesat sepse ky ilaç përdoret për disa lloje problemesh që po ti përmendim këtu do tju ngatërrohet mendja dhe do të thoni se përse ma dha mjeku mua këtë. Nëse na thoni shqetësimet e kami më kollaj tju themi se ju a dhënë ilaçin e duhur apo jo? Edhe efektet anësore janë shumë disa shihen rrallë e disa më pak bile ka të sëmurë që ky ilaç nuk i jepet por këtë e di mjeku që ju ka vizituar.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 14, 2009 - 4:51 pasdite)

  E nderuar Znj.Albana!

  Mirë do të ishte një vizitë tek mjeku për tju parë dhe vizituar nga afër. Shenjat që keni nuk i ngjajnë një shtatzanie. Mund të jetë edhe problem psikologjik por nëse mjeku gjatë vizitës nuk gjen gjë.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  EDITA

  (Janar 15, 2009 - 6:22 pasdite)

  pershendetje t perzemreta per dr. flm per kontributin qe je ka e jep kam nje pytje per ty ?. jam 22vjeqe dhe kam probleme me ciklin mujor kom qrregullime me muaj dhe skam as nje dat t cAktume kur i kom mestracjonet dhe kur tum vin kom shum dhembje barku therrje si dhe barkqitje . qka mkishishe kshillu per ket dhe per qka ndodh ky qrregullim qrregullimin e kam gjith prej qe jam ber me cikl mujor. a munea me pas edhe depresion sepse jam nganjeher nervoz apo qfar pershendetje pres nje kshill nga ju .

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 16, 2009 - 1:08 pasdite)

  E nderuar Znj.Orgesa!

  Normalist 8=10 dtë pas kontaktit testi i shtatzanisë del pozitiv.Por mirë është të pritet një herë mos ardhja në kohë e menstruacioneve që është dhe shenja më e rëndësishme e shtatzanisë.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 16, 2009 - 1:25 pasdite)

  E nderuar Znj.Vlora!

  Patjetër që mund të ngeleni shtatzanë. Problemi me zorrën apo përdorimi i kondomit nuk ndikon negativisht. Mos kini merak.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 16, 2009 - 1:56 pasdite)

  E nderuar Znj.Jehona!

  Grupi i gjakut nuk ndikon në gjininë e bebit por ju mund të veni për një EKO dhe mund ta mësoni nga mjeku juaj gjininë.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 16, 2009 - 2:07 pasdite)

  E nderuar Znj.Jeta!

  Në këtë rast shtatzania duhet ndjekur nga afër për ndonjë problem tuajin shëndetësor p.sh diabeti dhe gjithashtu në aspektin e llojit të lindjes. Mund të keni nevojë për lindje me cezerian pra operaion nëse bebi është mbrapsh megjitëse këtë e përcakton më mirë mjeku që do të bëj lindjen.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  shqipe

  (Janar 16, 2009 - 4:38 pasdite)

  kam problem me qime ne fetyr ka qe 6 vite qe me kan dal jam28 vjet dhe kisha pas deshir te me keshilloni ju qa te bej

  vali

  (Janar 16, 2009 - 4:43 pasdite)

  jam martuar qe 10 vite kam 2 vajza prap po du edhe nje shtatzani por nuk po mbetem kam vajzen e vogel 4 vjeqe edhe qe 3 vjet nuk kam mbet me shtatzan mjeku po me thot mir jam a te ndroj mjekun a qa te doj qa me preferoni ju pershendes shum vali

  loni

  (Janar 16, 2009 - 4:48 pasdite)

  ju pershendes loni per zemersisht por edhe dua te jy pys nuk kam femi qe 9 vite as aborte po qe 8 muaj kam cist ne vezore dhe nuk me ka sherthy edhe qe kam mar terapi

  bedria

  (Janar 17, 2009 - 9:26 pasdite)

  pershendetje dr.nurian nga bedria gjindem ne gjermani jam 38 vjeqar kam prit 8 vite per ni fmi kam pas kontakte me mjek rregullisht kurr sum kan ndimu per fat mes shoqev mka msu e bane me ifv pata sukses e linda ni djal e prap kam deshir me pas edhe nji fmi mas 3 vjete e provova prap me inseminationi thojn gjermanish shqip sedi e nuk pata sukses tani mas ni vjete meta vet pa ndim tkerkuj por isha jasht anit edhe kjo kaloj prap provova me do gjelpana mi mor vet ilaqi thirret (OVITRELLE) dhe e bana testin per shtatzani mjeku mtha se je shtatzan mas 3 ditve merdhen mestracionet e veta mjekun ku asht problemi mtha nuk di ju lutem me ndimoni …

  fatmire

  (Janar 18, 2009 - 2:59 paradite)

  kam nje ifeksijon gjinital kam djegje ne anen e djatht e kam edhe nje leng te tejtukshem i cili zgjatet fije fije ju lutem me tregoni per qfar mikrrobi bahet fjala perafersisht

  bedria

  (Janar 18, 2009 - 1:52 pasdite)

  mnirdita DR.NURIAN OHRI jam ne gjermani kam ni djal po deshira jeme asht tkam edhe ni fmi po nuk po muj me met qe 2 her qe mdodh e njejta gja jes shtatzane por nuk zhvilloet bje vet nuk shkon tenalt por bje vet mas 5 jave mvin mestracionet edhe pse kontrollat i baj ne univerzitet klinik mjekt ktu nuk um japin doni kshill tjeter ju lutem me ndihmoni ju pershendes bedrija me respekt DR:NURIAN OHRI

  ELIZABETA

  (Janar 18, 2009 - 6:42 pasdite)

  ELIZABETA
  më 17 Janar 2009 më 9:35 pasdite
  pershendetje jeni mjek shum i qelluar vetem vashdoni
  jam 23 vjeqare dhe jame martuar qe 7 muaj dhe kam deshir te mes shtatzane por nuk po mundem s e nuk i kom menstracionet e rrregullta nje muaj kom nje muaj nuk kom cikel dhe ekom te qrregull prej moshes 18 vjeqare kam qen te gjinekologia me ka rekomandu barna klomifen per t e mbetur shtatzane nje muaj perdora por pa efekt tash kam shkuar perseri me ka qit cyclo progynova barna per 29 dit per me rregullu ciklin mestrual dhe pas kesaj me ka then q e kur te behesh me cikles diten e tret q e te shkoj prap te gjinekologia ju lutem akam gjasa t e mbetem me barre muajin tjeter falemidnerit shum me respet

  bedria

  (Janar 18, 2009 - 7:54 pasdite)

  ju pergezoj per punen qe po bani DR:NURIAN OHRI dje edhe sot ekum ba ni putje sit keni munsi tum ndihmoni tma ktheni pergjigjen ju faliminder perzemersisht nga bedrija

  meri

  (Janar 18, 2009 - 8:51 pasdite)

  pershendetje Dr.Nurian ,Jam shtatzane jam ne javen e 25 po ne kontrolimin e fundit qe isha te gjinekologja me tha se bebja eshte krejt ne regull por me tha se ke pak me teper uje se sa qe duhet a eshte rezik kjo apo jo me duheshte komenti juaj …

  linda

  (Janar 18, 2009 - 11:57 pasdite)

  miredita desha me ju pyet. kame pase marrdhenje seksuale para nje muaji. Dmth 4 dit mas ciklit te mestracioneve. tani qe 4 dite nuk me kane ardhe mestracionet dhe nuk kame asnje simtopm te shtatzanis. a eshte e mundur te kem mbetur shtatezane. ju lutem me tregonij

  fiona

  (Janar 19, 2009 - 9:37 paradite)

  pershendtje
  jam ne moshen 30 vjeqare kam tre femije femija i vogel i ka 6 vjeq kam provu me mbet prap shtatzene per 6 muaj por pa sukses pas disa analizave qe i kam pere ktu me kan thene se mu kan formu disa kistesi(polycystic ovary syndrome)tash i kam prap do analiza te gjakut me i bere por po duhet te pres derisa te me kthehen analizat por jam shume e shqetesuar nese keni mundesi te me spjegoni me gjeresisht qka jan dhe si mund te sherohen dhe a ka problem me mbet shtatzene pasi qe kjo me mundon me shume kam frik se mos nuk mundem me mbet shtatzene.
  ju lutem me ndihmoni
  flm…..

  arta

  (Janar 19, 2009 - 10:10 paradite)

  Peshndetje Dr.Nurian.

  Kam nje pyetje, ne disa web faqe qe jan per shtatzani kam lexuar se nese ke mbet shtatzen ka mundesi qe menstruacionet te vin ne kohe po ato zgjasin 3 dit ose 4 dhe te jen pak dhe shtatezania te vazhdoj prap deshta te ju pyes a osht kjo e mundur.
  Me respekt,
  Arta.

  fatime

  (Janar 19, 2009 - 12:35 pasdite)

  Përshëndetje Dr.
  Çka është Hemiparesis.

  Kosovare

  (Janar 19, 2009 - 2:17 pasdite)

  pershedetje i nderuari doktor. me behet qefi se jeni ne dispozicionin ton qdo koh.

  jam e interesuar te di se pas sa muajv egziston mundesia te mbes shtatezen nese nje koh te gjat rreth dy vite perdor condom ne mardhenjet intime. Sepse ne popull flitet se nese nje koh te gjat ruhesh nga shtatezania me mjete mbrojtese egziston mundsia qe mos te ngelesh shtatezen ni perdhiudh prej 3 – 6 muajsh. Dua ta di se nga ana shkencore a jan te verteta kto pohime.
  Ju falemnderoj per besimin dhe sinqeritetin qe na ofroni pershendetje nga nje lexuese e rregullt nga Kosova.

  floria

  (Janar 19, 2009 - 3:49 pasdite)

  Ju uroj suksese ne punen tuaj fisnike doktor i nderuar,une jam 28 vjeqare dhe jam e martuar prej 7 muajsh dhe kerkoj te mbetem shtatzen,kam menstruacione te rregullta dhe nuk e di se ku eshte problemi,doktor i nderuar a ka ndonje ilaq qe une ta perdor pa recet qe shkoj dhe ta marr vet ne barnatore per ndikim qe une te mbetem shtatzen apo te pakten te me ndihmoj ndonje medikament,te lutem doktor prej ndonje pergjigje nga ti,edhe te lutem me thuaj se a mund te mbetem shtatzen edhe pse qe 7 muaj kerkoj te ngeli shtatzen,faleminderit Doktor

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 19, 2009 - 4:40 pasdite)

  E nderuar znj.Arta!

  Me sa e dimë ne nuk është e mundur.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 19, 2009 - 4:54 pasdite)

  E nderuar Znj.Bedrie!

  Thënien tuaj që bie vetë e kuptuam si abort.Për këto raste duhen bërë disa analiza për të gjetur shkakun. Mund të lexoni edhe artikullin tonë rreth abortit tek rubrika e gjinekologjisë. Nëpërmjet internetit e kemi të vështirë të gjejmë shkakun.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  viki

  (Janar 19, 2009 - 4:56 pasdite)

  i ndeeruari doktor me heret kam pasur problem me cista dhe tani kam mbetur shtatzan jam 6 jav per fat te mir dhe eshte femija i par . a ka mundesi qe cistat te zhvillohen prap gjat shtatzanis.pres pergjigjen tuaj sa me shpejt qe te jet e mundur.
  Me rrespekt viki…

  Niki

  (Janar 20, 2009 - 8:48 paradite)

  se pari ju uroj per kete faqe te mrekullueshme qe keni,se vertet kemi nevoj per nje gje te till.deshta tju pyes se cfar lloj te pilulave(hapa) kontraceptive mund me perdor nje grua kunder shtatzanis te perkohshme,dhe a ka kesi lloj kontraceptivi qe ka ndikim te shkurt.nese ka mundesi me tregoni dic me shum rreth kesaj,dhe nese ka ksi pulila a mund te me tregoni emrin.ju falemenderit.

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 20, 2009 - 11:46 paradite)

  E nderuar Znj.Fatmire!

  Ju duhet të shkoni tek një mjek për të marrë pjesë prej sekrecionit nëse ai e shikon të arsyeshme.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  albina

  (Janar 20, 2009 - 1:03 pasdite)

  Pershendetje i nderuar Dr.Nurian,jam nje grua e cila kam mbetur shtatzan qe 13 jav kjo eshte shtatzania ime e par,para se ta kuptoj qe jam shtatzan kam qen tek gjinekologu per nje vizit jam vizituar sipas tij me kan ber disa analiza mua dhe burrit tim,rrezultati i analizave sipas gjinekologut kan qen ifeksion ne urin,ordinimi i tij ishte te perdori DOVICIN tbl une dhe burri im nje her ne dit per 10 dit rresht si dhe kam perdor betadin vaginalete po ashtu 10 dit,por koha kur kam filluar ti perdori keto tableta ka qen kur une isha nje jav shtatzan dhe ginegkologu nuk me kishte verejtur se une isha shtazan,pra brenga ime eshte shum e madhe pasi qe dua ta di se a eshte rrezik diqka per frytin nese une i kam perdor keto tableta apo jo,a ndikoin ne mos zhvillim apo diqka tjeter,ju lutemi te me treegoni sepse shum jam e brengosur per ket gje,dhe qfar me rekomandoni te bej ne ket rast,ju falenderoj shum dhe pres pergjigjjen tende sa me par qe eshte e mundur pershendetje nga une dhe ju deshiroj suksese ne punen tuaj.

  mimoza

  (Janar 20, 2009 - 1:22 pasdite)

  pershendetje kam nje pyetje per ju Dr.NURIAN.ne shtatzanin time te dyt kam pas disa probleme ne muajt e par me qrast gjinekologu i cili me ka percjell shtatzanin time me ka rekomanduar nje infuzion me vitamina dhe klometol ampul,por menjeher pasi kam filluar ta marr ket infuzion me eshte paraqitur alergjia,simptomat kan qen(frymarrje te veshtirsuar,skuqje dhe ajtje ne fytyr,dhebje te barkut)menjeher me kan derguar ne spital aty me kan trajtuar,por nga shqetsimi im qe kisha per frytin kam pyetur gjinekologun se a ka ndikuar tek fryti im diqka negativisht por gjinekologu me ka then se nuk ka ndikuar asgje,gjat vizitave tjera te shtatzanis ata nuk kan verejtur asgje perpos se me kan then se femija do te lind me pesh me te vogel se peshes se femis se par.puetja ime eshte se a ka pas mundesi qe kja alergji te ndikoj tek femija im pasi qe tani femija ka nje problem siq me thoin mjeket ngecje ne zhvillim tani femija eshte 2 vjet e gjysme dhe ende nuk ec dhe nuk me flet.Te lutem te me pergjigjeni sa me par ju falenderoj nga zemra.

  viki

  (Janar 20, 2009 - 8:30 pasdite)

  i nderuari Dr.Nurian Ohri
  mund te ma ktheni pergjigjen ju lutem shum sepse po e pres ma pa durim
  me rrespekt VIKI

  arta

  (Janar 20, 2009 - 8:54 pasdite)

  jam arta nga gjermanija jam shtatzan dytin fmij jam ne javen e 25 pra 6 muaj para 1 jave me eshte lajmru sheqeri n urin e tani ne gjak sheqerin e kam ne mengjes pa ngren buk 70 mas te ha buk mas 1ore rritet 140 ju lutem mjek mem tregu drejt qka ndikon dek beba keq sheqeri edhe qfar pasoja munet me pas femiju ma von dhe mua e me jeket pas shtatzanijes ju lutem shum me kshillue se qfar muj me ngren e qfar jo qka e rrit sheqerin e qka zvoglon ne familje nuk e kemi asnje sheqerin as prindrit por jam shum e stresume per kete ju faliminderit per mir kuptim

  pani

  (Janar 20, 2009 - 9:01 pasdite)

  pershendetje jam 28 vjeqare dhe e martuar nuk kam femij qe 2 vite tentoj dhe
  kam nje pyetje per ju qe me bënë shume kurjoze ta dije,se ne nje kontroll qe kisha para dy ditesh tashme kur pres kohen e ciklit ku 1 muaj me parë kisha vetem 1 dite zgjatjen e ciklit,dhe ne eko me thot doctori.se kam 2 tuba te mbledhura 1 me e vogel dhe nje e posa formuar,dhe une momentalisht ndihem e lodhur shume,dhe dyshon ne nje shtatzani te filluar por mendon qe eshte 1 jave dhe test nuk del akom pozitive.a ka mundesi qe te verehen 2 tuba te blidhura sipas saj nje eshte cikli dhe tjtra mund te jet shtatezani.dhe sa duhet te pres qe te vertetoj baby testi.me respekt
  pres pergjigjen tuaj.

  albina

  (Janar 21, 2009 - 11:37 paradite)

  Pershendetje Dr.Nurian kam nje pyetje per ju,jam nje grua e sa po martuar,tani jam 13 jav shtatzan por para se ta kuptoja qe jam shtatzan kam qen te ginekologu per vizit,ordinimi i tij ishte qe te bej disa analiza une dhe burri im,rrezultati i analizave ishte infeksion ne urin sipas ginekologut,ai me ordinoj qe ti marr une dhe burri im DOVICIN tbl nje her ne dit per 10 dit rresht si dhe une te perdori Betadin vaginalete po ashtu 10 dit,por keto tableta i kisha marr kur une isha nje javshe shtatzan dhe ai ginekolog nuk me kishte verejtur se une isha nje javshe shtatzan,kur mesova se jam shtatzan u frigova shum dhe per at arsye jam ende e friguar dhe per at arsye desha te pyes ty doktorr se a kan mundur te ndikojin diqka negativisht tek fryti im ato tableta apo a do te ndikoin ne moszhvillimin e frytit apo diqka tjeter,te lutem nese ben sa me shpejt te me tregosh sepse shum jam e brengosur per ket gje a mos do ti ndodh diqka ne te ardhmen frytit tim,ju falenderoj dhe ju pergezoj per punen qe e beni ju deshiroj suksese ne te ardhmen,pershendetje.

  arlina berisha

  (Janar 21, 2009 - 8:33 pasdite)

  pershendetje doktor jam nga gjermanija e kam nje problem te madh me kok i kam dy vajza jam shtatzan apet me ka kap ni shtres ne kok se mos po e lindi vjez apet jam ka bllokoj me kry dy vajza i kam kam deshir kesaj here me lind nje djal qe ka mundesi mem tregu se kam degju per do mjek ne ks qe ata me ni kalendar po tregojn se kur mundesh me met shtatzan e me lind djal e kur qik te lutna qe keni zgjedhje tregom se marova shum flm tung

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 22, 2009 - 1:06 pasdite)

  E nderuar Znj.Edita!

  Së pari duhet të dimë me imtësi ciklin tuaj sa është normalisht dhe sa vonohet apo një gerë na sa ditë vjen etj. E dyta është se stresi dikon në çrregullimin e menstruacioneve por jo për një kohë të gjatë. Për problemin e dhimbjeve mund të lexoni artikulllin tonë për sindromin paramenstrual tek rubrika e gjinekologjisë kurse për shqetsimet me menstruacioneve duhet të vizitoheni tek një mjek.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 22, 2009 - 1:06 pasdite)

  E nderuar Znj.Floria!

  Në përgjithësi përpara se një çift të shkoj për kontrrolle për të kuptuar se përse nuk ngelet shtatzanë duhet që një vit pa u mbrojtur të provojnë të ngeli. Kështu që mos u merakosni. Nuk ka ndonjë barn pasi ju nuk keni nevojë për momentin sepse edhe menstruacionet i keni të rregullta . Më e mira që mund të bëni është të provoni.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 22, 2009 - 1:08 pasdite)

  E nderuar Znj.Kosovare!

  Ajo që flitet është ilaçet kontraceptive dhe jo për kondomin. Nëse nuk përdorni kondom në çdo moment mund të ngeleni shtatzanë.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 22, 2009 - 1:09 pasdite)

  E nderuar Znj.Fiona!

  Për sindromin e polikisteve do të shkruajmë së shpejti një artikull. Shkurtimisht shkaku i plotë nuk dihet ende por mund të pengojë shtatzaninë sidomos nëse shoqërohet me probleme menstruacionesh. Megjthatë ka kurë me ilaçe. Duhet të vizitoheni tek një mjek gjinekolog i cili do tju ndihmojë në këtë zgjedhje.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 22, 2009 - 1:10 pasdite)

  E nderuar Znj.Linda!

  Mundësia është mjaft e ulët për të ngelur shtatzanë në atë kohë.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 22, 2009 - 1:11 pasdite)

  E nderuar Znj.Vali!

  Mund të ndodhi që megjithëse një çift nga analizat del në rregull përsëri të mos bëj fëmijë.Në këto raste nuk e di se ku qëndron problemi. Edhe kolegun nuk mund ta fajësoj pasi këto gjëra mund të ndodhin.

  Me rrepekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 22, 2009 - 1:11 pasdite)

  E nderuar Znj.Loni!

  Rasti juaj duhet parë nga afër pasi nëpërmjet internetit nuk mund ta kuptojmë se kush është shkaku i mos ngeljes shtatzanë. Mund të lexoni edhe artikullin për infetilitetin e femrës tek rubrika e gjinekologjisë. Përsa i përket kistit kurimi i tij varet nga lloji, madhësia etj.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  pani

  (Janar 22, 2009 - 5:05 pasdite)

  më 20 Janar 2009 më 9:01 pasdite

  pershendetje jam 28 vjeqare dhe e martuar nuk kam femij qe 2 vite tentoj dhe
  kam nje pyetje per ju qe me bënë shume kurjoze ta dije,se ne nje kontroll qe kisha para dy ditesh tashme kur pres kohen e ciklit ku 1 muaj me parë kisha vetem 1 dite zgjatjen e ciklit,dhe ne eko me thot doctori.se kam 2 tuba te mbledhura 1 me e vogel dhe nje e posa formuar,dhe une momentalisht ndihem e lodhur shume,dhe dyshon ne nje shtatzani te filluar por mendon qe eshte 1 jave dhe test nuk del akom pozitive.a ka mundesi qe te verehen 2 tuba te blidhura sipas saj nje eshte cikli dhe tjtra mund te jet shtatezani.dhe sa duhet te pres qe te vertetoj baby testi.me respekt
  pres pergjigjen tuaj.nese mund te me pergjigjeni

  EDITA

  (Janar 22, 2009 - 7:19 pasdite)

  flm per pergjigjje i nderuar dr. po un skom dat t caktume hiq psh munet me ndodh ni her m vin pas 2mujve niher pas 6mujve e munet me ndodh qe edhe ma shum vanohen po ka edhe raste qe psh mvin dy muj mir kshtu rrjesht po jo me dat t caktume thjesht skom kurqfar date hiq . e mestracjonet kur tum vin kom max 5dit ndoshta ndikon edhe stresi pak siq e kishi cek ose depresioni a ku ta di une sepse jom duke perdor qe disa muaj xanax0.5 1+0+1 dhe floxetin 20mg. 1+0+0 n ditjet kshtu e kom terapin ama une gjither kum pas problem me ciklin mujor prej qe mkan ardh spari her jom 22vjeqare .pres nje kshill nga ju . flm shum me respekt edita

  bedrie

  (Janar 23, 2009 - 11:30 paradite)

  i nderuar DR.NURIAN OHRI shum faleminder per pergjigjen por ekam edhe ni pytje kur eshte mir me pas mardhanje me burr, masi tum vin mestracionet meniher siti kry apo para se pam ardh asht shanca ma emir

  arbenita

  (Janar 25, 2009 - 3:55 pasdite)

  peshendetje nga une arbenita deshta nje pyetje cila eshte koha me e pershtatshme per te ngelur shtatzen me lehte pas kryerjes se menstracionev e pres pergjigjjen tuaj

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 25, 2009 - 5:31 pasdite)

  E nderuar Znj.Niki!

  Pilula që pengojnë shtatzaninë ka por ne nuk ua këshillojmë ti merrni pa kontaktuar me një mjek gjinekolog pasi dhe ato kanë raste në të cilat nuk jepen dhe nuk është mirë të merren vet. Sigurisht këto dallojnë nga lloji në lloj por cili është më i përshtatshmi për ju mund ta mësoni nga mjeku gjinekolog.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 25, 2009 - 5:34 pasdite)

  E nderuar Znj.Pani!

  Atë shprehjen e dy tubave nuk e kuptuam por testi i shtatzanisë del pozitiv 8-10 pas fekondimit të qelizave. Mirë është të prisni edhe disa ditë dhe nëse vonohen menstruacionet më shumë të bëni një test. Menstruacionet mund të vonohen për pak ditë edhe prej shkaqeve të tjera por urojmë të jeni shtatzanë.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 25, 2009 - 5:42 pasdite)

  E nderuar Znj.Arta!

  Vet shtatzania krijon një farë prirje për diabet kështu që të gjitha shtatzanave midis javës 25-28 i bëhet një test duke pirë 50 gram sheqer dhe pas një ore nëse del mbi 140 mg/dl i bëhet një test tjetër me 100 gram sheqer kësaj rradhe dhe matet tre herë.Nëse del në ndonjë matje mbi 200 gr/dl kjo quhet diabet i shtatzanisë dhe ka disa rreziqe por nuk do të thotë se patjetër do të ndodhin si p.sh
  Pas shtatzanisë ky lloj diabeti në përgjithësi humbet dhe gjithçka kthehet normalisht. Por duhet të ndiqeni rregullisht nga gjinekologu pasi mund të ketë disa pasoja gjatë shtatzanisë.Nëse keni një diabet të tillë kurohet me dietë ose me dietë dhe insulinë bashkë por jo me ilaçe diabetike nga goja.Këtë e vendos mjeku endokrtinolg lkështu që duhet të kontaktoni me të.Mundohuni të hani sa më pak ëmbëlsira dhe brumra dhe më shumë perime.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  arta

  (Janar 25, 2009 - 7:53 pasdite)

  I nderuar Dr.Nurian Ohri jam kureshtar te di per rreziqe qe mujn me ndodh ju lutem shum mem tregu edhe pasojat qe mujn me ndodh gjat shtatzanijes se i kom edhe 3 maj deri ne fund nnese me ndodh diqka te jom e vedishme por sheqerin nuk me shkon ma shumse 130 veq ma posht e kam rrall her qe shkon 150por pas 1 ore zbret por me intereson shum per beben qfar pasoja munet me pas me ket sheqer qe e kam edhe ka fundi i shtatzanije a munden mu rrit ma shum sheqeri terapi nuk jon tu perdor kurgjo vetm i kan derpre embelsirat dhe brumnat edhe ju faleminderoj shum per kshillat e tua me respek nga arta

  Majlinda

  (Janar 27, 2009 - 11:48 paradite)

  I nderuar z.Doktor!
  Ju kam shkruar dhe me pare, do te doja tu thoja se kemi kryer vizitat me bashkeshortin dhe cdo gje del shume mire, ne lidhje me pasjen e nje femije te dyte. Por perseri pa rezultat. Zbatoj rregullish marrdheniet seksuale ne diten e 14 -15 16 te ciklit por asgje. Mos duhet te perdor Klonifem qe ka lidhje me ovulimin, apo mund te kem nevoje per hapje tubash, nuk e di si do te me rekomandoni. Nese me duhet te marr klonifem sa here duhet ta pija dhe sa duhet te zgjase si kure.

  Ju faleminderit

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 27, 2009 - 2:36 pasdite)

  E nderuar Znj.Fatime!

  Hemiparezia është një gjendje pafuqia e njërës anë të trupit dhe mos lëvizja. Zakonisht shkaktohet tek lezionet e traktit kortikospinal.

  Me rrespekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 27, 2009 - 3:08 pasdite)

  E nderuar Znj.Meri!

  Me sa kuptuam nga pyetja juaj kemi të bëjmë me atë që quhet në mjekësi polihidroamioz.Është të qënurit mbi 2000ml të lëngut amniotik që rrethon bebin.Shpesh nuk dihet pse ndodh por prj atyre që dihen më hspesh shfaqet të diabeti.Ka edhe shkaqe të tjera por që nuk po i përmendim.Mund të provohet indometacina dhe shplodhje por këto nëse mjeku që ju viziton e sheh të arsyeshme.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 27, 2009 - 3:29 pasdite)

  E nderuar Znj.Arlina!

  Na vjen keq por nuk dimë ndonjë kalendar i cili të bëj që të lindi djal apo vajzë. Problemi i lindjes është kismet.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 27, 2009 - 3:53 pasdite)

  E nderuar Znj.Albina!

  Dovicina me sa dimë ne është e dëmshme por ka një diçka që nëse e keni marrë në fillim të shtatzanisë ose ndikon për keq pra përfundon me abort ose nuk ndodh asgjë.Me shumë mundësi tek ju është e dyta.Kur të veni për kontrolle thuajani dhe mjekut tuaj.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 27, 2009 - 3:55 pasdite)

  E nderuar Znj.Viki!

  Me shumë mundësi jo megjithëse varet nga lloji i kistit por konsultohuni edhe një herë me mjekun që ju ndjek në shtazani.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 27, 2009 - 3:59 pasdite)

  E nderuar Znj.Mimoza!

  Me shumë mundësi nuk ka lidhje me alergjinë.

  Me shumë respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 27, 2009 - 4:10 pasdite)

  E nderuar znj.Arbenita!

  Koha më e përshtatshme nëse i keni menstruacionet e rregullta është midis ditës së 11=14 pas ditës së parë të menstruacioneve.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  arbenita

  (Janar 27, 2009 - 4:47 pasdite)

  nese nuk i ke me rregull a mundesh me mbet shtazen pa tu rregullu menstracionet,edhe pas menstracionev a duhet me pas mardhaje deri ne diten e 11-14 edhe kur ke mardhenje a duhet me bo dush menjeher apo jo sa ndikon kjo n shtatzani.dhe qe 7dit e kam kalu kohen e menstracionev por nuk kam provu andonje test me pa rezultat kam shtergim n fund te barkut edhe me mundon ushqimi pas ngrenjes,jam tu perdor tableta FOLAN a me ndimon ky bari me mbet shtatzen ju faliminderit per pegjigjjet qe na dergoni na ndimoni shum

  Kosovare

  (Janar 27, 2009 - 5:17 pasdite)

  nese deshirojm te ngelemi shtatezen dhe provojm dikun rreth dites se 13 pas dites se pare te mestracioneve dhe nuk e dime se a kemi pasur rezultat pozitive dhe vazhdojm te kemi mardhanje me qellim qe te ngelemi shtatezeve gjate diteve tjera me rend diku rreth pes dite me rend. A egziton rrezik nese veq jemi mbetur shtatezen psh diten e 14 dhe ne kemi vazhduar mardhenjet per te mbetur shtatezen?
  pytja e dyte. nese deshirojm te ngelemi shtatezen a duhet te provojm te gjitha diteve qe jan me fertile brenda mujit apo duhet te provojm veq njeren nga keto dit.

  ju falemderit per sinqeritetin dhe perkushtimin tuaj

  fjolla

  (Janar 29, 2009 - 1:00 paradite)

  Pershendetje.me te vertet qenka faqe e mir per nje konsultim te vogel ju uroj per kete gje qe keni ber.desha te di doktor:me dhemb koka nga mbrapa nja 2 dit,me jan enjtur pakez duart dhe me eshte fryer barku.kam ber test shtatzanie mbas nje jave pas maradhenjes dhe ka dal negativ.ka ndonje pergjegje te shkurter per ket.faliminderit per mirekuptim.FJOLLA

  fjolla

  (Janar 29, 2009 - 1:01 paradite)

  brravo

  vjollca

  (Janar 29, 2009 - 12:26 pasdite)

  ME 29 01 2009 12:25 PARA DITE DOKTOR KAM DISA PYTJE JOM E BRENGOSUR SHUM JOM MARTU QE 10 MUJ PO PROVOJ T EMBETEM SHTATZENE POR PA SUKSE KOM BO EKO ME KA DAL MIR ASNJE TABLET NUK MA KA DHON ME PERDOR.ME KESHILLOJ TE KEM MARDHANJE ME SHPESH. JU LUTEM A MUND TE MOS MBETESH SHTATZENE EDHE PREJ VEZVESES JOM SHUM E MERZITUR TE TE PERSHNDES PRES PERGJIGJJEN TENDE ME SHUM ENDJE

  vjollca

  (Janar 29, 2009 - 12:32 pasdite)

  me 29 01 2009 paradite 12:35 doktor prap jom vjollca edhe nje pytje kur po kom mardhanje pom dhem njona an e vezores po jo shpesh pas mesracjoneve njo 5 dit mesracjonet i kom te rregullta gjdo 30 dit me tregoni cila dit esht per te mbetur shtatzene flm per pergjigjjen

  penda

  (Janar 29, 2009 - 5:11 pasdite)

  pershendetje jam nga maqedonija dhe banoj ne germani jam 27 vjecare eh kam nje vajz 7 vjet dhe dua femij tjeter po nuk mundet ih kam hormonet mashkullore mestracionet me vin qregullisht 1 her ne vit por mjeket ketu ne germani me kan dhan disa hapa me pij tre muaj dhe mas me inekcija por nuk pata sukses tash me thujn me ba me inekcij nje femij po frigona se po del keq deshta me dit ah ka hapa qe me hek hormonet ju falimderit dhe ma kthen pergjigjen tung

  penda

  (Janar 29, 2009 - 8:59 pasdite)

  pershendetje eh kum qu pytjen nuk eh di pse nuk me je pergjegj ju lutem pergjegju jam 27 vjecare eh kam ni femij 7vjet po du dhe nja per me met shtatzan jam kan te mjeku qe 2 vjet qe po shkoj regullisht po me thujn se ih kam hormonet mashkullore eh ma kan bua ni terapi dhe nuk pati sukses por tash duhet me provu me ivf me inekcion por po frigona dhe mjekt kha ne germani me kan than nuk ka hapa per me zduk hormonet ju lutem me jepni ni pergjigje ah ka hapa dhe ah munet te kem sukses me ivf

  linda

  (Janar 30, 2009 - 3:03 pasdite)

  pyetja ime esht jam shtatzene dhe gjat jashtqitjes behem kaps nuk mundem gjithashtu kam ca bubza t vogla si skraja e femijes ashtu diqka por nuk e di arsyen pse a ndodh kjo gjat shtatzanis apo kam ndonje qrregullim
  me respekt

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 30, 2009 - 6:58 pasdite)

  E nderuar Znj.Edita!

  Për mendimin tonë duhet patjetër të vizitoheni tek një mjek gjinekolog për të rregulluar menstruacionet.Çdo femër duhet patjetër të ketë menstruacione të rregullta çdo muaj.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Janar 30, 2009 - 6:58 pasdite)

  E nderuar Znj.Bedrie!

  Nëse e keni fjalën për të rritur mundësinë për të ngelur shtatzanë mirë është të keni marrëshënie nga dita 11-17 pas ditës së parë të menstruacioneve.Përndryshe nuk ka ndonjë ditë të veçantë.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Qendresa

  (Janar 31, 2009 - 1:36 pasdite)

  pershendetje i nderuari mjeke,ju pergezoj per punen tuaj.me kete po na ndihmoni shume.une kam disa pyetje,kam nje problem te madhe kur jam me cikel i ndjeje shume ererat buka sme hahet fare po thuaj asgje,sidomos kto muajt e fundit shume me mundojne ererat,zakonishte gazrat dhe cka ka te bej me llojet e detergjenteve po ashtu edhe disa ushqime te caktuara te cilat nuk i preferoj,nese mbese shtatezan a munde te me largohet kjo apo shtohet edhe me teper,prese pergjigjeje nga ju me rrespekt Qendresa.

  lule

  (Janar 31, 2009 - 6:22 pasdite)

  Pershendetje ,i nderuari mjek jam 29 vjeçare ,e pa martuar kam problem me menstruacione ,problemi eshte se kisha shume pak vollum edhe ate vetem per nje eventualisht dy dite,pas konsultes me gjinekologen dhe perfundimit te terapise me primalot nor vlera “Progesterone” ,ka arrite vleren 1.84 qe eshte njeherit vler edhe me e vogel se ajo 2.11 para se ta perdorja terapine (terapia ka zgjate tri xhiro).A keni ndonje shpejgim per kete ??edhe nese ka mundesi me me tregu ma shume diqka per Progesteronin.

  arlinda

  (Shkurt 2, 2009 - 11:42 paradite)

  Mirdita Z.Nurian .Kisha nje pyetje .pas te gjitha analizave qe i kam ber me dalin mir kam 3 vjet martes dhe nuk kam ngelur shtatzen .Kam qen te mjeku kam perdorur dabroston ne fillim ,vitamin cing ne kombinim me c vitamin ,jasmin me dha mjeku i perdora nje muj dhe u friga ti vazhdoj me tej,klomifen po asgje.Mjeku me tha kanalet beta Hcg-rengen e bera dhe at rezultatatet mir dolen.kam 4muaj qe i bera kanalet dhe asgje perseri.Pyetja:a mund te perdori ndonje barn tani pasi i bera kanalet ,mjeku me tha tani asbnje barn mos perdori? Ju falemderit..

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 2, 2009 - 1:09 pasdite)

  E nderuar Znj.Linda!

  Tek shtatzanet kapsllëku vihet re shpesh por pjesën tjetër të pyetjes nuk e kuptuam.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 2, 2009 - 1:29 pasdite)

  E nderuar Znj.Penda!

  Ilaçe ka por varet edhe se nga vjen kjo rritje e hormoneve tek ju. Mjeku që ju viziton dhe ju ka parë analizat nga afër besojmë se e di më mirë.Kurimi i këtij problemi dhe aq më tepër kur shoqërohet me infertilitet jo shpesh herë është i lehtë. Nuk e di çfarë kanë menduar mjekët aty.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Kosovare

  (Shkurt 2, 2009 - 2:15 pasdite)

  pershendetje. Nuk di pse i keni ikur pyjes sime dhe ende jam pa pergjigjje qe nga data 27 janar. jam e re dhe ndoshta nuk di shum per kete arsyj edhe e kam shtru kete pytje me falni nese skam dit ose ju kam pengu po ju shtroj prap pytjen>

  nese deshirojm te ngelemi shtatezen dhe provojm dikun rreth dites se 13 pas dites se pare te mestracioneve dhe nuk e dime se a kemi pasur rezultat pozitive dhe vazhdojm te kemi mardhanje me qellim qe te ngelemi shtatezeve gjate diteve tjera me rend diku rreth pes dite me rend. A egziton rrezik nese veq jemi mbetur shtatezen psh diten e 14 dhe ne kemi vazhduar mardhenjet per te mbetur shtatezen?
  pytja e dyte. nese deshirojm te ngelemi shtatezen a duhet te provojm te gjitha diteve qe jan me fertile brenda mujit apo duhet te provojm veq njeren nga keto dit.

  ju falemderit per sinqeritetin dhe perkushtimin tuaj

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 2, 2009 - 5:13 pasdite)

  E nderuar Znj.Kosovare!

  Ka shumë pyetje në redaksin tonë dhe është e pamundur ti përgjigjemi njëherësh veçse duke i marë me rradhë që të mos lëm asnjë pa përgjigjur.Për pyetjen tuaj të parë mund të themi se nuk ka gjë kurse për të dytën mirë është të keni kontakt në ditët afër 14 sepse në ditët e tjera mundësia për të ngelur shtatzanë pakësohet sa më shumë i largoheni kësaj dite. Mirë është në ditët afër 14 ndodhta dhe jo çdo ditë por n jë herë në dy ditë pra pa e sforcuar shumë veten.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  liberta

  (Shkurt 3, 2009 - 12:51 pasdite)

  Pershendetje
  dr.te pershendes edhe keni shum lavdata per kit sajt kaq te mrekullushem
  Po filloj me hallin tim te lutem me ndihmo
  para dyviteve kam pasur abort me deshir ka qen shtatzanija e par pas abortit i perdora barnat edhe inekcionet 7 dit pastaj kesh nekontroll me tha qe jam mir
  dhe mo skam qen ne kontroll tash jetoj ne nje shtet ku jom pa dokumentacion qe 2 vjked dmth mbas aborit dhe smuj em shku te mjeku por problemi o qe sahere e perfundoj ciklin mujor
  edhe nje jav mas dmth me shkojn nje sekret dhe ka nje arom te keqe kjo zgjat 1 jav dmth pasi qe i kry te mjeku smuj me shku se sem lejohet. seks skom mo pi abortit se skom partner te lutem te lutem me ndihmo ma jep naj kshill ne imelle time personale li.berta82@hotmail.com

  flaka

  (Shkurt 3, 2009 - 1:14 pasdite)

  si sherohen hemoroidet

  edita

  (Shkurt 3, 2009 - 1:39 pasdite)

  mirdita ju persh… dita ju uroj per ket faqe jam 30 vjeqare kam dy femij , kam probleme me menstracione 28dhjetor e kam pas menstracionin tash hala sum kan ardh e kam bo testin osht negativ qe 3muaj e kam ket qrregullim jam ne kontroll te gjinekologu para kesaj here e kam pas vezorin e majt te rritun 7cm dhe pas atij muaji kam perdor diana35dhe e kam fitu ciklin normal kurse tash jam konntrollu e kam vezorin e djatht te rritun dhe mjeku me tha me bo disa analizate cilat jan starti hormonalT3T4TSH ae uriti po kto analiza po u dashke mi bo ne diten e 7 ose ne 14 mas ciklit po une hala se kam fitu ciklin prej 28dhjetorit dhe ju lutem me tregoni qka mundet me ndodh me ket gjendje temen qe jam ,me respekt dita

  ida

  (Shkurt 3, 2009 - 3:19 pasdite)

  Dr. Nurian Ohri, une jam nje vajze 22 vjeç dhe ciklin e kam 30 ditor dhe gjithmone te rregullt. Kete muaj po me vonohen mestruacionet rreth 13 dita nga data e pare e mestruacioneve te muajit te kauar. kam bere para 4 ditesh testin e shtatezanis dhe me ka dal negativ. Ju lutem mund te me sqaroni se perse mund te vonohen menstruacionet sepse jam shume e shqetesuar. A duhet te shkoj per nje vizite tek gjenekologu?

  berati

  (Shkurt 3, 2009 - 3:47 pasdite)

  i nderuari mjek deshta te pyes diqka,per spermatozoidet,kam shum pak dijeni per te se jam pak i ri.por si vdesin ato?p.sh ne mardhanie kur te ruhemi me prezervativ a duhet te kemi kujdes?p.sh.masi ta hjekesh prezervativin?dhe fshihesh me diqka a mundesh te bajsh mardhania perseri pa prezervatiiv vetem mos ta leshojsh spermen???? sdiii sa jam i kuptusheeeem

  luljeta

  (Shkurt 3, 2009 - 4:20 pasdite)

  pershenetje.jam nje vajz 34 vjeqare.kam pas nje operacion para tre vitev tumor afer mitres.operacioni ka qen i sukseshem.a ka mundsi me u paraqit prap ky tumor dhe deshiroj te di se a ka gjasa qe te mbetem shtatzan.kam frik me shku te mjeku vendosa te shkruaj ty ndoshta mundesh me ju pergjigj pytjes time.pres me padurim ket pytje.faliminderit shum.

  erona

  (Shkurt 3, 2009 - 6:36 pasdite)

  pershendetje dr.i nderuar kam nje pytje ??. nganjeher kur jam n rrethin shoqror ose n familje dikun ose ndonje kallabllak mvjen me nrry ambientin diqysh mduket sikur kur tjesh n terr diqysh sikur kur don me lujt meq…edhe kohen e fundit e kum vrejt n qytet kur dal kom qeff sa ma shpejt mu kthy n shpi mos mu nal rruges as hiq se mpengon diqysh edhe tutna mos po tranohna e po boj naj gjest palidhje por edhe spo di mvjen qajo pos n shpi me ardh sikur kur tjesh midis ujt dhe sdin not nuk e di pse pom ndodh kjo a munesh mom tregu qfar lloj diagnoze osht kjo edhe a osht diqka shqetsuse qka duhet me ba une a muj e hjeku pa barna apo qka duhet me ba t lutna ma gjonsisht se shumm mu ka ba vess ju faliminderit shum per ket web faqe kaq t mir qe e kini ba me na ndihmu Allahu ju shperbleft

  erona

  (Shkurt 3, 2009 - 6:36 pasdite)

  harrova mju tregu dr. qe jom n mosh 22vjeqare

  floria

  (Shkurt 4, 2009 - 6:18 pasdite)

  Doktor te faleminderit shum per pergjigjjen te përgëzoj per punen e dovotshme qe po ben,me te vertet popullit ton i nevojiten shum Doktor te devotshem sikur qe jeni ju doktor,te falendorej nga zemra,uroj qe paqja dashuria dhe shendeti te mbreteroj gjithmon ne familjen tuaj i nderuari Doktor.

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 4, 2009 - 7:48 pasdite)

  I nderuar Z.Berati!

  Qelizat e spermës ndikohen prej disa faktorësh p.sh prej disa ilaçesh, prej rritjes së nxehtësisë, prej rrezeve toksike, prej disa sëmundjeve të testeve p.sh varikoceli etj.Sigurisht edhe prej ndikimeve mekanike.Megjithatë mirë është që të ruheni pasi gjithmonë ekziston mundësia për ngelje shtatzanë edhe pse mund të jetë e pakët.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 4, 2009 - 8:59 pasdite)

  E nderuar Znj.Fjolla!
  Ato që treguat nuk janë shenja të shtatzanisë por me sa kuptuam mirë është që të bëni një vizitë tek mjeku për tju parë nga afër ato fryrjet pasi pa ju parë dhe nëse nevojitet pa ju bërë analizat nuk mund tju themi gjë përse janë shkaktuar.
  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 4, 2009 - 9:00 pasdite)

  E nderuar Znj.Arbenita!

  Nëse çdo muaj keni menstruacione qofshin edhe pak të paregullta mund të ngeleni shtatzanë megjithëse duhej parë me imtësi lloji i çrregullimit pra sa ditë e keni ciklin dhe sa ju vonohet dhe se kjo ju ka ndodhut vetëm një herë apo gjithmonë i keni kështu etj.pra duhet vlerësuar më vete. Për të rritur mundësinë e të ngelurit shtatzanë mirë janë ditët 11-17 pas ditës së parë të menstruacioneve. Mirë është që pas kontaktit menjëherë të mos bëni dush vaginal apo të pastroheni me sapun tek ajo zonë.Për mendimin tonë prisni edhe disa ditë dhe pastaj bëni testin e shtatzanisë.Për tabletat Folan nuk kemi ndonjë informacion.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 4, 2009 - 9:00 pasdite)

  E nderuar Znj.Majlinda!
  Jemi shumë të zënë dhe pyetje vijnë shumë.Nuk kam zgjidhje veçse ti marr me rradhë. Na falni për vonesën.Nëse çdo gjë del në rregull mendoj duhet të provoni përsëri që nga dita e 11-17 p.sh pas ditës së pare të menstruacioneve.Për klomifenin më mire ti merrni përgjigjen një mjeku specialist gjinekolog.
  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 5, 2009 - 1:10 pasdite)

  E nderuar Znj.Vjollca!

  Nëse në vizitë nuk është vënë re gjë prej atyre që treguat nuk vihet re ndonjë problem.Edhe për mendimin tonë mirë është që edhe disa muaj të vazhdoni ta provoni të ngeleni shtatzanë.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  mela

  (Shkurt 5, 2009 - 6:31 pasdite)

  flm dr.nurian ohri per ndihmen tende qe na ofron se me te vertet kemi nevoj per me na ndihmu dikush klm

  lora

  (Shkurt 6, 2009 - 11:21 paradite)

  PERSHENDETJE NGA LORA.
  ju uroj shum per keto keshilla te mrekullueshme.

  lora

  (Shkurt 6, 2009 - 11:39 paradite)

  Pershendtje dr kam nje pyetje.jam 33 vjeq dhe kam tri vajza.kam menduar te mbetem shtatzane dhe kam shkuar te mjeku.i kam ba disa kontrolla dhe mjeku me tha mir je shum.po me propozoj qe ta bej edhe papatestin dh me doli ne shkallen e tret.bera edhe disa analiza mikrobiologjike .me tha qe kam infekcion ne qafen e mitres.jam tu perdor Doksiciklin edhe un edhe burri.ne mbremje perdori bedavine.dhe desha te ju pyes juve a ben te mbeti shtatzane pasi ta kryej ket terapi.dhe a dini ju ndonje gje per ta lindur nje djal ju flm

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 8, 2009 - 3:45 pasdite)

  E nderuar znj.Lule!

  Për shkak të një pune që na ka dalë për momentin nuk po i përgjigjemi pyetjeve.Nuk e di kur e keni pyetur pasi ka aq shumë pyetje sa që e kemi vështirë për tju përgjigjur të gjithave veçse duke i marrë sipas rradhës.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  shema

  (Shkurt 8, 2009 - 8:21 pasdite)

  Pershendetje dr. i nderua kjo faqe eshte shum e mrekullushe sado pak po i shprehim brengat tona ju urojm jete te gjat. A mundet nje femer pa e perfunduar muajin e me vrejt se ka ngelur shtatazan se une edhe 3 dite i baj nje muaj dhe kam kapak lodheje dhe gjoksat shum po kam dhimbje dhe me jan fryer dhe kanjeher po me vjen si temperatur edhe po me largohet … JU PERSHENDES PERZEMERSISHT…

  JETA

  (Shkurt 9, 2009 - 10:06 paradite)

  PERSHENDETJE DR JU SHKRUAJ PERSERI TASH JAM NE MUAJIN E TET TE SHTATZANIS PROBLEMI ESHTE QE BUKEN NUK PO MA KENDA HIQ VEQ MEZOR EDHE PO ME AJEN KEMBET PO ME DHEMB MJEDISI PO KAM PROBLEM ME JASHTQITJE PO BEHNA KAPS,JU PERSHENDES SHUM DHE FALIMINDERIT PER TE GJITHA PERGJIGJJET E JUAJ.

  nita

  (Shkurt 9, 2009 - 5:14 pasdite)

  te drejtohem me respekt dhe te falenderoj per kohen qe mundoheni per ne.une jam shtatzane por kam dhimbje lukthi sepse shume nervozohem sepse po jam shume e ndijshme dhe kisha dashur ta dija nsese kontakti seksual a i bene deme foshnjes.ju falenderoj dhe ju pershendes nga Wjena.

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 10, 2009 - 3:03 pasdite)

  E nderuar Znj.Lora!

  Me shumë mundësi nuk ka problem me shtatzaninë kurse për lindjen e djalit nuk kam ndonjë informacion.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  lora

  (Shkurt 10, 2009 - 4:10 pasdite)

  faliminderit per pergjigjje dhe shum t mira ne jet vetem azhdoni jni me te miret

  elektra

  (Shkurt 10, 2009 - 11:16 pasdite)

  cila esht menyra me e leht per te mbetur shtatzen edhe diqka a pengon infekcioni qe mos te mbesesh shtatzen

  Manjola

  (Shkurt 11, 2009 - 12:06 pasdite)

  I nderuar doktor
  Kam nje djale 6 muajsh dhe ka radhen e vaksines se hepatitit dhe DTP. Vaksinen e pare te DTP ia kam bere franceze,te dyten indoneziane dhe tani meqe kishte temperature gjithe nate me vaksinen e dyte, dua t’ia bej kete tjetren greke se me kane thene qe eshte e mire. A ka ndonje problem qe ia kam ndryshuar markat? Te vazhdoj me vaksinen indoneziane apo jo?
  Nje shqetesim tjeter per dhimbjet qe jep kjo vaksine : cfare mund te perdor per te qetesuar dhimbjet por pa ulur temperaturen,pervec shurupit Calpol qe e kam perdorur. Faleminderit per gatishmerine.

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 12, 2009 - 1:13 pasdite)

  E nderuar Znj.Manjola!

  Nuk duhet të ketë ndryshim mes përmbajtjes së vaksinave porse për cilësinë nuk kemi informacion.Nuk mendojmë se do të ketë probleme nëse përdoren për të njëtën gjë por vetëm shtetet që e prodhojnë janë ndryshe.Kurse për ilaç calpoli është më i përshtatshmi.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Manjola

  (Shkurt 12, 2009 - 1:23 pasdite)

  Ju faleminderit per pergjigjen.

  sara

  (Shkurt 13, 2009 - 3:31 pasdite)

  Pershendetje,se pari ju falenderoj per iniciativen e nje kontributi te madh qe beni ne pergjigjjen e shume pyetjeve.Pytja ime eshte,jam shtatzane 20 jave,a ndikojne negativisht shqetesimet,streset dhe ngarkesat psiqike tek zhvillimi i bebes,kam qene person shume i qete kurse tani jam shendrruar ne nje person me nervoz shpesh te tejkaluar.
  FLm per kohen qe gjeni te me pergjigjeni

  lita

  (Shkurt 13, 2009 - 7:05 pasdite)

  jam shatzan kam 6 jav dhe kam nje cist afer bebes a esht rrezik edhe cigaren e pi kajher a ka lidhje

  hana

  (Shkurt 16, 2009 - 12:57 pasdite)

  Te pershendes shum doktor jam martuar qe gati 6 vite dhe nuk kam femij qe kater dite me jan vonuar dhe i kam ba dy teste dhe ma kan dale pozitiv te lutem doktor a eshte i sakt tesi se une mundem me qen shtatzan te lutem ma kthen menjher pergjigjjen ..

  ARLINDA

  (Shkurt 16, 2009 - 1:18 pasdite)

  iNDERUARI MJEK -PAS 3 VJET E GJYS MARTES -mjekja me tha qe ke vezore policistike mdha yasmin te perdor ne analiza me eho heren tjeter tha ske cista,pastaj klomifen-pa sukses ,me tha kanalet -beta hcg i bera para 5 muajve .teraapi barna skam perdor asgje prej ateher.a DUHET TE VVAZHDOJ ME NDONJE TERAPI -CKA TE BEJ.. jU FALEMDERIT

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 16, 2009 - 7:05 pasdite)

  E nderuar Znj.Arlinda!

  Së shpejti do të shkruajmë një artikul për këtë sëmundje por ajo që dimë ne është që duhet që të keni menstruacione të rregullta dhe të kontaktoni me mjekun tuaj (këtë nuk e themi dot ne sepse nuk dimë ankesat dhe rezultatet e analizave tuaja)për të parë si do të eci puna më tutje sepse kjo sëmundje kërkon kurim të gjatë.Ilaçet që keni përdorur janë të dobishme.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 16, 2009 - 7:11 pasdite)

  E nderuar Znj.Hana!

  Nuke dimë çfarë testi keni bërë por nëse keni bërë atë të urinës megjithëse ka mundësi gabimi përsëri me shumë mundësi jeni shtatzanë kurse testi i BHCG në gjak është më i besueshëm.Ju urojmë një fëmijë të bukur dhe të shëndetshëm.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 16, 2009 - 7:41 pasdite)

  E nderuar Znj.Sara!

  Zakonisht në shtatzani për shkak të shuumë ndryshimeve hormonale ndodhin edhe ndryshime në sjellje të cilat më vojnë kalojnë.Mos kini merak por sigurisht mundohuni të jeni më e qetë.Nisni që tani me marrjen e këtij lajmi.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  sara

  (Shkurt 16, 2009 - 7:46 pasdite)

  Dr.po aekziston ndonje rrezik mos te mbes shtatzan .apo nganjeher po them ska ndonje arsye .po sedi pse spo mes prap………………?

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 16, 2009 - 7:48 pasdite)

  E nderuar Znj.Lita!

  Në fillim duhet parë se çfarë lloji kisti është dhe se sa i madhë është. Nëse është i mirë dhe nuk është shumë i madh me shumë mundësi nuk ka problem. Megjithatë këto më mirë i di mjeku që ju ka vizituar.Liheni duhanin edhe pse nuk dimë të shkaktojë kist por ka dëme të tjera.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 16, 2009 - 7:57 pasdite)

  E nderuar Znj.Sara!

  Nëse e keni pyetjen për stresin nuk ndikon tek ngelja shtatzanë nëse e kuptuam pyetjen.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 16, 2009 - 8:48 pasdite)

  E nderuar Znj.Nita!

  Nëse nuk keni shtatzani të rrezikshme që këtë e përcakton mjeku gjinekolog nuk ka ndonjë problem për marrëdhënie deri para muajit të fundit.Në raste të tjera kur shtaztzania ka probleme mirë është të ndërpriten më përpara.

  Me respekt DR.Nurian OHRI

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 16, 2009 - 8:50 pasdite)

  E nderuar znj.Shema!

  Me shumë mundësi shenjat që keni nuk janë prej shtatzanisë por nëse menstruacionet vonohen disa ditë prej kohës që duhet tju vijnë mund të bëni një test.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 16, 2009 - 9:12 pasdite)

  E nderuar Znj.Jeta!

  Të gjitha ato për të cilat folët janë normale tek shtatzanat veçse për fryrjen apo enjtjen e këmbëve nëse është tek kërciri apo në fytyrë duhet ti tregoni mjekut që po ju ndjek.

  Me respekt DR.Nurian OHRI

  Dr.Nurian Ohri

  (Shkurt 16, 2009 - 9:17 pasdite)

  E nderuar Znj.Elektra!

  Varet nga lloji i infeskionit, ku prek dhe a kurohet apo jo etj.Pra ka disa faktorë që ndikojnë në mos ngeljen shtatzanë sa i përket infeksionit.

  Me respekt Dr.Nurian Ohri

  hana

  (Shkurt 16, 2009 - 9:20 pasdite)

  Dr une i kam ber dy teset te urines dhe me kan dalur pozitiv.. Ju faliminderit shume..Ishalla don lumi allah e me plotesohet kjo deshir..tung

Comments are closed.