Merr artikujt e fundit me RSS

Merr artikujt e fundit me email

Kërko në faqe
Reklamo Këtu
Reklamo ketu Reklamo ketu Reklamo ketu

Nga më 20 Dhjetor 2013 nën Pediatria , 4,837 lexime Comments Off on QUMËSHTI I GJIRIT ESHTE ME I MIRI Email This Post Email This Post
Postoje në Facebook

QUMËSHTI I GJIRIT ESHTE ME I MIRI

 

 

Te gjithe nenat kane degjuar se gjiri eshte me I miri per femijen e tyre. Por jo te gjitha e dine cfare ne te vertete e ben gjirin te jete me I miri jo vetem per femijen e tyre por dhe per vete ato, madje per te gjithe familjen. Jo te gjitha e dine cfare do te hubiste femija I tyre nqs nuk do te ushqehej me gji.

Ushquerja me gji eshte dicka instiktive per bebin por nje aftesi qe duhet te mesohet nga nena qe te behet ne formen e duhur ashtu qe te jete e lehte dhe efikase. Ndaj ky artikull ka per qellim te beje te njohura vlerat e gjirit per te inkurajuar te gjitha nenat qe mos te heqin dore para veshtiresive qe mundt tu dalin nga ushqyerja me gji.

 

 

 

 

 

PERFITIMET E NENAVE QE USHQEJNE FEMIJET ME GJI

 

 • Ndalon hemoragjine e paslindjes. Kjo fale clirimit te hormonit oxytocine nga thithja e bebit. Oxitocina jep kontraksione te mitres qe shtypin enet e gjakut te hapura ne miter duke ndalur hemoragjine.
 • Ul riskun per kancer gjiri; sa me gjate koha e gjidhenies aq me efikase mbrojtja ndaj kancerit te gjirit
 • Ul riskun per kancer te mitres dhe vezoreve: pasi gjidhenia ul nivelet e estrogjenit
 • Ul riskun per osteoporosis ; grate qe nuk kane ushqyer me gji jane 4 here me shume te rezikuara nga osteoporoza ne menopause sesa gjidheneset
 • Kotracepsion natyral ; sa me shpesh te ushqejme femijen me gji aq me e gjate koha e shtyrjes se ovulimit
 • Nena me te shendetshme dhe me te qeta menderisht sesa ato qe ushqejne femijet me formule
 • Ndikon ne renien ne peshe pas lindjes duke ulur cirkuferencen e legenit dhe indin dhjamor te akumuluar gjate shtatzanise.
 • Kursen shpenzimet per qumesht formule biberona sterilizime te tyre si dhe me pak semundshmeri dhe shtrime ne spital per bebin.

 

 

 

PERFITIMET E FEMIJEVE TE USHQYER ME GJI

 

 

 • TRURI

Studimet tregojne se femijet e ushqyer me gji kane nivel inteligjence me te larte se femijet e ushqyer me biberon. Eshte pare qe ne testin per percaktimin e IQ personat e ushqyer me gji jane 7-10 pike me larte se te tjeret qe nuk jane ushqyer me gji. Sa me gjate koha e gjidhenies aq me e madhe diferenca. Arsyeja nuk eshte eshte thjesht kontakti me I shpeshte dhe lekur me lekure me nenen. Qumeshti I gjirit eshte I pasur me ushqyes vital te trurit sic jane yndyrnat omega3 dhe DHA. Keto yndyrna luajne rol kyc ne rritjen zhillimin dhe mbajtjen e indeve nervore. Gjithashtu I pasur dhe me kolesterol qe eshte I domosdoshem ne maturimin dhe veshjen me mieline te fijeve nervorve. Mielina mundson kalimin shume me te shpejte te impulsive neper fijet nervore. Gjithashtu gjiri eshte i pasur me sheqerna si laktosa e cila me pas shperbehet ne galaktose qe eshte ushqimi I ‘preferuar I trurit’.

 

 

 • SYTE

Eshte vene re se presonat e ushqyer me gji kane mprehtesi me larte shikimi se ata qe nuk jane ushqyer me gji.

 

 

 • VESHET

Bebet kur ushqehen me gji qendrojne ne pozicion te ngritur gje qe pengon qumeshtin te kaloj ne vesh nepermjet tubit eustakut gjithsesi dhe nqs ndodh te kaloje ne vesh ai nuk irriton membranen timpanike ndryshe nga qumeshti I formules. Plus qe ne e dime se pasi femijes I bllokohen hundet dhe skuqet fyti shpejt na fillon dhe dhimbja e veshit…Gjiri mbron veshet duke mbrojtur femijen keshtu qe bebi semuret me rralle me hunde dhe fyt te skuqur por dhe kur semuret, semundja nuk behet aq agresive sa te preke dhe veshet. Kur mendojme se infeksionet e sheshta te vesheve dhe sidomos ato qe nuk trajtohen japin ulje te degjimit duke e bere femijen te manget ne zoterimin e gjuhes dhe komunikim dhe socializim kuptojme me teper vleren e gjirit ….

 

 

 • GOJA

Thithja e gjirit eshte proces qe ve ne levizje shume muskuj te fytyres duke I stimuluar ne formen me te mire. Keshtu njerezit e ushqyer me gji kane me pak probleme ortodontike me formen e nofullave dhe te qiellzes. Plus femijet e ushqyer me gji kane me pak nevoje per tonsilektomi(heqjen e bajameve).

 

 

 • SISTEMI RESPIRATOR (MUSHKERITE)

Gjiri eshte mbrojtes I mire ndaj infeksioneve te shpeshta respiratore sic jane pneumonite ose dhe griperat e zakonshem.

 

 

 • ZEMRA DHE ENET E GJAKUT

Disa studime tregojne se femijet e ushqyer me gji vuajne me pak nga ateroskleroza dhe yndyrnat e larta ne gjak. Arsyeja mendohet te jete fakti qe qumeshti I gjirit ka permabejtje te larte kolesteroli ndryshe nga qumeshti I formules me permbajtje te paperfillshme kolesteroli. Besoj do cuditeni si ka mundesi te beje mire gjiiri qe ka kolesterol te larte ?! melcia mesohet ta metabolizoje kete nivel te larte kolesteroli dhe ta mbaje te ulet ne gjak ndrysha nga bebat ushqyer me formule qe ky ‘praktikim ‘ I melcise nuk ndodh…

 

 

 • SITEMI TRETES (STOMAK, ZORRE)

Gjiri mbron bebet nga diarrete ne shume forma nuk eshte ka faktor alergjizues, perkundrazi mbron nga alergjite, eshte lehtesisht dhe pothuajse totalisht I perthithshem, steril nuk permban mikroorganizma patogjen. Kur semuremi me diarre mjeku zakonisht na rekomandon te marrim probiotik(yovita, enterogermina etj jane nga probiotiket me te njohur) shumica e ketyre probiotikeve permbajne nje bakter te mire qe quhet lactobacillus bifidus. Keto lloj bakteresh prodhojne vitamina dhe substance te tjera te nevojshme per shendetin e zorres dhe gjithashtu jane mbrojtes te mire ndaj ‘mikrobeve te keqija’. Qumeshti I gjirit eshte I pasur me laktoze, sheqer I domosdoshem per rritjen e laktobacileve bifidus. Pra bebet e ushqyera me gji bejne me pak diarre por dhe kur semuren me diarre e kalojne me lehte zakonisht pa nevoje per shtrime ne spital. Gjiri eshte mik dhe I stomakut te vogel. Duke qene se eshte me I lehte se qumeshti I formules pasi ka me pak mase proteinike, ben qe stomaku te boshatiset me shpejte keshtu bebi ka me pak te vjella ose dhe kur vuan nga refluksi gastroezofageal te vjelllat nuk jane aq abondante sa do te pengojne mire rritjen. Dhe dicka e vogel, kaka e bebeve te ushqyera me gji vjen nje ere te kendeshme mundt te themi… ndryshe nga bebet e ushqyera me formule.

 

 

 • SISTEMI IMUNITAR

Gjiri ka shume funksione jo thjeshte ushqyerjen. Nje prej funksioneve te tij eshte funksioni ‘vaksine’. Femija I sapolindur kalon nga nje ambjent steril ne nje ambient ku mikrobet perbejne popullsine dominuese. Ndaj qumeshti I pare eshte kulloshtra I pasur me me rruaza te bardha dha antitrupa. Keto perbejne ‘forcat komando’ te nenes te derguara per te mbrojtur femijen derisa sistemi I tij imunitar te jete pjekur mjaftueshem per ti bere vete balle luftes me mikrobet. Gjithsesi dhe pas kalimit te kulloshtres qumeshti vazhdon te jete tejet I pasur me rruaza te bardha dhe anti trupa te cilat ofrojne mbrojtje ndaj mikroorganizmave te ambjentit ku jeton femija. Cdo mama mundt te tregoje historine sesi gjithe familja semuret me grip saqe edhe babi ‘shkumon’ ndersa bebi ne gji e kalon gripin ne formen me te lehte. Kjo ushtri mbron bebin jo vetem ndaj mikroorganizmave qe shkaktojne semundje por dhe ndaj proteinave te ushqimit qe mund te shkaktojne alergji.

 

 

 • VESHKAT DHE APARATI URINAR

Gjiri permban me sasi te vogla kriperash dhe proteinash duke qene keshtu I lehte pe veshkat e njoma. Gjithashtu eshte vene re lidhja qe ekziston mes ushqimit me gji dhe frekuences me te ulet te infeksioneve urinare.

 

 

 • SISTEMI ENDOKRIN

Eshte pare lidhja qe ekziston mes ushqyerjes me gji dhe mbrojtjes nga diabeti tip 1 sidomos ne ata me histori familiare. Gjithashtu eshte pare lidhje e qarte mes ushqimit me gji dhe nivelit te ulet te obezitetit.

 

 

 • LEKURA

Me pak dermatite dhe eczema per personat e ushqyer me gji.

 

 

 

Ky ish nje pershkrim mjaft modest per vetite e ketij lengu, te cilat tregojne qarte qe nuk eshte thjesht nje ushqim, por eshte ‘Pija e Jetes’…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

QUMESHTI I GJIRIT QUMESHTI FORMULE
 

 

I pasur ne yndyrna te domsdoshme per zhvillimin e trurit; DHA, AA, kolesterol.

 

Permaban dhe lipaze (enzyme e nevojshme per tretjen e yndyrnave), pra yndyrnat jane lehtesisht te tretshme dhe plotesisht te perthithshame rrjedhimisht nuk shkaktojne crregullime te tretjes ose ere te keqe te feceve.

 

Permban lactoferin per shendetin e zorreve.

 

I pasur ne protetina dhe aminoacide te domosdoshme per maturimin e trurit.

 

I pasur me homonin e rritjes (GH) .

 

I pasur me proteina qe sjellin gjumin.

 

Ska proteina qe japin alergji.

 

I pasur me lactose qe eshte nje sheqqer I domosdoshem per ushqimin e trurit.

 

Tejet I pasur ne rruaza te bardha dhe imunoglobulina (ushtaret e trupit ndaj semundjeve). Madje nqs nena infektohet me ndonje agjent patogjen antirupat qe prodhon I kalojne femijes duke mbrojtur dhe ate.

 

Ka te gjithe mineralet dhe vitaminat e domosdoshme sidomos hekur dhe calcium dhe shume lehtesisht te perthithshem.

 

Ka shijen e ushqimeve te nenes keshtu femija mesohet shpejt me shijen e gatimeve te familjes

 

Kushton pak.

 

 

 

 

Zakonisht nuk kane DHA ose e kane ne sasi me te vogla sec duhen.

 

Nuk kane kolesterol.

 

Nuk kane lipaze. Rrjedhimisht nuk eshte lehtesish I tretshem dhe I perthishthshem.

 

I rende per veshkat, per stomakun dhe zorrret pasi tretet me veshtiresi rrjedhimisht jep me shume te vjella dhe dhimbje barku.

 

Ska lakoferin.

 

I manget ne proteina qe dhe aminoacidet qe maturojne trurin.

 

I manget ne hormonin e rritjes.

 

Disa formula skane fare laktoze te tjera e kane jo ne dozat e nevojshme.

 

Ska asnje agjent mbrojtes.

 

Mineralet I ka ne doza shume pak te perthithshme ndaj firmat prodhuese shtojne dozat por qe meqe jane shume pak te perthithshme pjese e mire e tyre mbeten ne zorre duke dhene crregullime.

 

Te njeten shije gjithnje.

 

I kushtueshem .

 

I lodhshem ne pergatitje.

 

 

 

 

PERFITIMET E NENAVE QE USHQEJNE FEMIJET ME GJI

 

 • Ndalon hemoragjine e paslindjes. Kjo fale clirimit te hormonit oxytocine nga thithja e bebit. Oxitocina jep kontraksione te mitres qe shtypin enet e gjakut te hapura ne miter duke ndalur hemoragjine.
 • Ul riskun per kancer gjiri; sa me gjate koha e gjidhenies aq mq efikase mbrojtja ndaj kancerit te gjirit
 • Ul riskun per kancer te mitres dhe vezoreve: pasi gjidhenia ul nivelet e estrogjenit
 • Ul riskun per osteoporosis ; grate qe nuk kane ushqyer me gji jane 4 here me shume te rezikuara nga osteoporoza ne menopause sesa gjidheneset
 • Kotracepsion natyral ; sa me shpesh te ushqejme femijen me gji aq me e gjate koha e shtyrjes se ovulimit
 • Nena me te shendetshme dhe me te qeta menderisht sesa ato qe ushqejne femijet me formule
 • Ndikon ne renien ne peshe pas lindjes duke ulur cirkuferencen e legenit dhe indin dhjamor te akumuluar gjate shtatzanise.
 • Kursen shpenzimet per qumesht formule biberona sterilizime te tyre si dhe me pak semundshmeri dhe shtrime ne spital pe bebin.

 

 

 

PERFITIMET E FEMIJEVE TE USHQYER ME GJI

 

 

 • TRURI

Studimet tregojne se femijet e ushqyer me gji kane nivel inteligjence me te larte se femijet e ushqyer me biberon. Eshte pare qe ne testin per percaktimin e IQ personat e ushqyer me gji jane 7-10 pike me larte se te tjeret qe nuk jane ushqyer me gji. Sa me gjate koha e gjidhenies aq me e madhe diferenca. Arsyeja nuk eshte eshte thjesht kontakti me I shpeshte dhe lekur me lekure me nenen. Qumeshti I gjirit eshte I pasur me ushqyes vital te trurit sic jane yndyrnat omega3 dhe DHA. Keto yndyrna luajne rol kyc ne rritjen zhillimin dhe mbajtjen e indeve nervore. Por dhe me kolesterol qe eshte I domosdoshem ne maturimin dhe veshjen me mieline te fijeve nervorve. Mielina mundson kalimin shume me te shpejte te impulsive neper fijet nervore. Gjithashtu gjiri eshtei pasur me sheqerna si laktosa e cila me pas shperbeht ne galaktose qe eshte ushqimi I ‘preferuar I trurit’.

 

 

 • SYTE

Eshte vene re se presonat e ushqyer me gji kane mprehtesi me larte shikimi se ata qe nuk jane ushqyer me gji.

 

 

 • VESHET

Bebet kur ushqehen me gji qendrojne ne pozicion te ngritur gje qe pengon qumeshtin te kaloj ne vesh nepermjet tubit eustakut gjithsesi dhe nqs ndodh te kaloje ne vesh ai nuk irriton membranen timpanike ndryshe nga qumeshti I formules. Plus qe ne edime se pasi femijes I bllokohen hundet dhe skuqet fyti shpejt na fillon dhe dhimbja e veshit…Gjiri mbron veshet duke mbrojtur femijen keshtu qe bebi semuret me rralle me hunde dhe fyt te skuqur por dhe kur semuret, semundja nuk behet aq agresive sa te preke dhe veshet. Kur mendojme se infeksionet e shepshta te vesheve dhe sidomos ato qe nuk trajtohen japin ulje te degjimit duke e bere femijen te manget ne zoterimin e gjuhes dhe komunikim dhe socializim kuptojme me teper vleren e gjirit ….

 

 

 • GOJA

Thithja egjirit eshte process q eve ne levizje shume muskuj te fytyres duke I stimuluar ne formen me te mire. Keshtu njerezit e ushqyer me gji kane me pak probleme ortodontike me formen e nofullave dhe te qiellzes. Plus femijet e ushqyer me gji kane me pak nevoje per tonsilektomi(heqjen e bajameve).

 

 

 • SISTEMI RESPIRATOR (MUSHKERITE)

Gjiri eshte mbrojtes I mire ndaj infeksioneve te shpeshta respiratoresic jane pneumonite ose dhe griperat e zakonshem.

 

 

 • ZEMRA DHE ENET E GJAKUT

Disa studime tregojne se femijet e ushqyer me gji vuajne me pak nga ateroskleroza dhe yndyrnat e larta ne gjak. Arsyeja mendohet te jete fakti qe qumeshti I gjirit ka permabejtje te larte kolesteroli ndryshe nga qumeshti I formules me permbajtje te paperfillshme kolesteroli. Besoj do cuditeni si ka mundesi te beje mire gjiiri qe ka kolesterol te larte ?! melcia mesohet ta metabolizoje kete nivel te larte kolesteroli dh eta mbaje te ulet ne gjak ndrysha nga bebat ushqyer me formule qe ky ‘praktikim ‘ I melcise nuk ndodh…

 

 

 • SITEMI TRETES (STOMAK, ZORRE)

Gjiri mbron bebet nga diarrete ne shume forma nuk ka factor alergjizues, perkundrazi mbron nga alergjite, eshte lehtesisht dhe pothuajse totalisht I perthithshem, eshte steril nuk permban mikroorganizma patogjen. Kur semuremi me diarre mjeku zakonisht na rekomandon te marrim probiotik(yovita, enterogermina etj jane nga probiotiket me te njohur) shumica e ketyre probiotikeve permbajne nje bakter te mire qe quhet lactobacillus bifidus. Keto lloj bakteresh prodhojne vitamina dhe substance te tjera te nevojshme per shendetin e zorres dhe gjithashtu jane mbrojtes te mire ndaj ‘mikrobeve te keqija’. Qumeshti I gjirit eshte I pasur me laktoze, sheqer I domosdoshem per rritjen e laktobacileve bifidus. Pra bebet e ushqyera me gji bejne me pak diarre por dhe kur semuren me diarre e kalojne me lehte zakonisht pa nevoje per shtrime ne spital. Gjiri eshte mik dhe I stomakut te vogel. Duke qene se eshte me I lehte se qumeshti I formules pasi ka me pak mase proteinike, ben qe stomaku te boshatiset me shpejte keshtu bebi ka me pak te vjella ose dhe kur vuan nga refluksi gastroezofageal te vjelllat nuk jane aq abondante sa do te pengonon mire rritjen. Dhe dicka e vogel, kaka e bebeve te ushqyera me gji vjen nje ere te kendeshme mundt te themi… ndryshe nga bebet e ushqyera me formule.

 

 

 • SISTEMI IMUNITAR

Gjiri ka shume funksione jo thjeshte ushqyerjen. Nje prej funksioneve te tij eshte funksioni ‘vaksine’. Femija I sapolindur kalon nga nje ambjent steril ne nje ambient ku mikrobet perbejne popullsine dominuese. Ndaj qumeshti I pare eshte kulloshtra I pasur me me rruaza te bardha dha antitrupa. Keto perbejne ‘forcat komando’ te nenes te derguara per te mbrojtur femijen derisa sistemi I tij imunitar te jete pjekur mjaftueshem per ti bere vete balle luftes me mikrobet. Gjithsesi dhe pas kalimit te kulloshtres qumeshti vazhdon te jete tejet I pasur me rruaza te bardha dhe anti trupa te cilat ofrojne mbrojtje ndaj mikroorganizmave te ambjentit ku jeton femija. Cdo mama mundt te tregoje historine sesi gjithe familja semuret me grip saqe edhe babi ‘shkumon’ ndersa bebi ne gji e kalon gripin ne formen me te lehte. Kjo ushtri mbon bebin jo vetem ndaj mikroorganizmave qe shkaktojne semundje por dhe ndaj proteinave te ushqimit qe mund te shkaktojne alergji.

 

 

 • VESHKAT DHE APARATI URINAR

Gjiri permban me sasi te vogla kriperash dhe proteinash duke qene keshtu I lehte pe veshkat e njoma. Gjithashtu eshte vene re lidhja qe ekziston mes ushqimit me gji dhe frekuences me te ulet te infeksioneve urinare.

 

 

 • SISTEMI ENDOKRIN

Eshte pare lidhja qe ekziston mes ushqyerjes me gji dhe mbrojtjes nga diabeti tip 1 sidomos ne ata me histori familiare. Gjithashtu eshte pare lidhje e qarte mes ushqimit me gji dhe nivelit te ulet te obezitetit.

 

 

 • LEKURA

Me pak dermatite dhe eczema per personat e ushqyer me gji.

 

 

 

Ky ish nje pershkrim mjaft modest per vetite e ketij lengu, te cilat tregojne qarte qe nuk eshte thjesht nje ushqim, por eshte ‘Pija e Jetes’…

Rënia e flokëve tek femrat
Mëso dhe kuroi flokët e tua
www.mjeku24.com
Hepatiti
Inflamacioni i mëlçisë
www.mjeku24.com
Takikardia
Rrahja e shpejtë e zemrës
www.mjeku24.com
I respektuar vizitorë! Për shkak të pyetjeve të shumta përgjigja e pyetjes tuaj do të vonojë. Mos e shkruani një pyetje dy here dhe ju lutemi të jeni të durueshëm. Ju faleminderit!
Nëse dëshironi të na ndihmoni në punën tonë. Postoje në Facebook
Kliko këtu për të bërë Pyetjen tuaj
©Mjeku24.Com - Të gjitha të drejtat i zotëron Mjeku24.Com. Ndalohet rreptëisht kopjimi dhe ribotimi. Dizenjimi dhe mirmajtja: SuperAlb.Com