Merr artikujt e fundit me RSS

Merr artikujt e fundit me email

Kërko në faqe
Reklamo Këtu
Reklamo ketu Reklamo ketu Reklamo ketu

Nga më 14 Dhjetor 2013 nën Dieta,Këshilla , 5,285 lexime Comments Off on SHENDETI DHE USHQYERJA Email This Post Email This Post
Postoje në Facebook

Kerkesat fiziologjike:

Ushqimi eshte nje nevoje themelore per njeriun, nje e drejte baze dhe nje kusht paraprak per nje shendet te mire. Organizmi i njeriut per te mbijetuar dhe per te qene i fuqishem varet nga energjia, proteinat , vitaminat dhe mineralet te cilat gjenden ne ushqime te ndryeshme. Studimet e kryera ne Europe pas viteve 2000 treguan se te varferit ishin ne pergjithesi te shkurter , te dobet dhe vuanin nga shendeti i cili do te permiresohej, kurse femijet nese atyre do tu jepej nje diete e pasur me proteina, energji dhe vitamina do te beheshin me shtatlarte. Kjo diete u be standarte per nje shendet te mire dhe ne terminologjine e zakonshme ajo u quajt diete e balancuar. Nje diete e balancuar do te garantohej nese njerezit do te merrnin nje ushqim te shumellojshem dhe ne sasine e duhur , si p.sh me ushqime proteinike, me origjine shtazore ose bimore ( soja), me ushqime energjitike te pasura me karbohidrate ose yndyrna dhe ushqime mbrojtese si frute dhe perime qe jane te pasura me vitamina dhe minerale. Per te ruajtur funksionet e shendetshme metabolike njeriut i duhen nutrient te ndryshem. Komponenti primar i dietes sone eshte energjia, e shprehur ne kalori ose joul. Kerkesa energjitike perben sasine e energjise qe nevojitet per te ruajtur shendetin, per rritjen dhe per nje nivel te pershtatshem te aktivitetit fizik. Megjithese numri i kalorive te nevojshme ndryshon shume nga nje individ te tjetri, ne varesi te permasave trupore, te moshes( te cilet ndikojne ne nivelin e metabolizmit bazal) dhe te aktivitetit fizik, ai zakonisht bazohet ne balancimin midis marrjes dhe harxhimit. Neqoftese marrja dhe harxhimi i energjise nuk jane te balancuar kjo con ne ndryshimet e mases trupore dhe dy gjendjet e te qenit mbi dhe nen peshe, kane efekte negative mbi shendetin. Efektet shendetesore te kequshqyerjes dhe crregullimet nga pamjaftueshmerite e vecanta pershkruhen me poshte.

Nutrienti Sasia e rekomanduar Burimet
KARBOHIDRATET

( sheqernat dhe karbohidratet e perbera)

50-60% te energjise ditore (sasia e pergjithshme e energjise se rekomanduar 1700-3300 kkal, ne varesi te moshes seksit dhe peshes) SHEQERNAT

Fruta, zarzavate, mjaft , qumesht

KARBOHIDRATET E PERBERA drithra, legume, zarzavate rrenjore , fruta dhe zarzavate

YNDYRNAT 30 % ( yndyrnat e ngopura dhe/ose acidet yndyrore tranzitore duhet te perbejne < 10 % te energjise se pergjitheshme, duhet ti jepet rendesi yndyrave shume te pangopura YNDYRNAT E NGOPURA

Yndyrnat shtazore , gjalpi zarzavate

YNDYRNAT E PANGOPURA

Vaj bimor, qumeshti, peshku

PROTEINAT 1.0gr/kg peshe / dite (afersisht) Mishi , bulmetra, veze, legume , dritherat

 

 

Metodat e percaktimit te perdorimit metabolic te proteinave, karbohidrateve dhe yndyrnave

Kalorazhi ne ushqimet e ndryeshme

Ushqimet 100 gr

Proteinat %

Yndyrnat %

Karbohidratet %

Kalorazhi %

Mish kau

17.5

22.0

1.0

268

Mish pule

21.6

2.7

1.0

111

Mish qingji

18

17.5

1.0

230

Gjalp

6.6

81.0

0.4

733

Buke e bardhe

9

3.6

49.8

268

Miell

10.0

7.4

73.4

372

Qumesht i fresket

3.5

3.9

4.9

69

Djathe

23.9

32.3

1.7

393

Patate

2.0

0.1

19.1

85

Spinaq

2.3

0.3

3.2

25

Domate

1.0

0.3

4.0

23

Panxhar i kuq

1.6

0.1

9.6

46

Laker

1.4

0.2

5.3

29

Karrota

1.2

0.3

9.3

45

Portokalle

0.9

0.2

11.2

50

Molle

0.3

0.4

14.9

64

Lule shtrydhe

0.8

0.6

8.1

41

Arra

15.0

64.4

15.6

702

Lajthi

26.9

44.2

23.6

600

 

 

 

Energjia e shpenzuar per tipe te ndryshme aktiviteti per nje njeri qe peshon 70 kg

Forma e aktivitetit Kalori per ore
Gjume 65
Ulur ne qetesi 100
Qendrim ne kembe i relaksuar 105
Veshje dhe zhveshje 118
Qepje ne makine 135
Shkrimi me makine me shpejtesi 140
Aktivitet i lehte 170
Ecje e ngadalshme 200
Zdruthtari , punim metali, bojatisje industrial 240
Ushtrime “active” 290
Ushtrime “te renda” 450
Sharrim druri 480
Notim 500
Vrapim (5.3 milje ne ore) 650
Ushtrime shume te renda 600
Ecje me shpejtesi (5.3 milje ne ore) 650
Ngjitje ne shkalle 1100

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hepatiti
Inflamacioni i mëlçisë
www.mjeku24.com
Takikardia
Rrahja e shpejtë e zemrës
www.mjeku24.com
Ulçera Peptike
Çfarë është ulçera?
www.mjeku24.com
I respektuar vizitorë! Për shkak të pyetjeve të shumta përgjigja e pyetjes tuaj do të vonojë. Mos e shkruani një pyetje dy here dhe ju lutemi të jeni të durueshëm. Ju faleminderit!
Nëse dëshironi të na ndihmoni në punën tonë. Postoje në Facebook
Kliko këtu për të bërë Pyetjen tuaj
©Mjeku24.Com - Të gjitha të drejtat i zotëron Mjeku24.Com. Ndalohet rreptëisht kopjimi dhe ribotimi. Dizenjimi dhe mirmajtja: SuperAlb.Com